ун. № 759/15762/13-а
пр. № 2-а/759/569/13
11 листопада 2013 року cуддя Святошинського районного суду м. Києва П»ятничук І.В., розглянувши в порядку скороченого провадження відповідно до ст. 183-2 КАС України справу за адміністративним позовом
ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва
про визнання відмови протиправною та зобов'язання нарахувати і виплатити 30% надбавку до пенсії як дитині війни,-
Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з вищевказаним позовом до відповідача Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва, мотивуючи свої вимоги тим, що вона згідно з Законом України «Про соціальний захист дітей війни» є дитиною війни і має право на пільги, передбачені цим Законом. Зокрема, посилаючись на ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» позивачка зазначає, що вона має право на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Оскільки зазначена доплата у встановленому законом розмірі не виплачувалась, позивачка звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва з заявою про перерахунок та виплату надбавки до пенсії, однак отримала лист з відмовою у здійсненні перерахунку. Таку відмову позивачка вважає протиправною та просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату йому 30% надбавки до пенсії за період з 2011 р. та виплачувати її і в подальшому.
Ухвалою суду від11.10.2013 року позовні вимоги за період з 01.01.2011 року по 07.04.2013 року залишені без розгляду.
В письмових запереченнях, що надійшли на адресу Святошинського районного суду м. Києва 07 листопада 2013 року, представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначивши, що управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва діяло в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами та не порушувало прав позивача.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, є дитиною війни в розумінні ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Згідно ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.
26.09.2013р. позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва з заявою про перерахунок пенсії з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком, однак листом їй було відмовлено в цьому з посиланням на те, що надбавка виплачується відповідно п. 4 Постанови КМУ України від 28.12.2011р. № 1381.
При визначенні права позивача суд враховує положення Конституції України щодо дії нормативно-правових актів у часі та положення ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а також Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 14.06.2011року, Закон України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» від 22.12.2011 року та Закон України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» від 06.12.2012 року , якими визначений інший механізм їх реалізації на 2011 та поточний роки.
Пунктом 7 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 14.06.2011року, що набрав чинності 19.06.2011 року, прикінцеві положення цього Закону доповнені пунктом 4, яким передбачено установити, що у 2011 році норми і положення ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання зазначеного Закону від 14.06.2011 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» №745 від 06.07.2011 року, яка набрала чинності 23.07.2011 року, відповідно до якої особам, які мають статус дітей війни, встановлена надбавка в розмірі 49 гривень 80 копійок.
Рішенням Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 «У справі за конституційними поданнями 49 народних депутатів України, 53 народних депутатів України і 56 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»», вказані зміни визнані такими, що відповідають Конституції України (є конституційним).
Пунктом 3 прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» від 22.12.2011 року, що набрав чинності з 01.01.2012 року, передбачено установити, що у 2012 році норми і положення статей 5 та 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
На виконання зазначеного Закону від 22.12.2011 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» №1381 від 28.12.2011 року, яка набрала чинності 01.01.2012 року та діє на даний час, відповідно до якої особам, які мають статус дітей війни, встановлена надбавка у розмірі 7 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 «У справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України», роз'яснено, суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Пунктом 4 прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» від 06.12.2012 року, що набрав чинності з 01.01.2013 року, передбачено установити, що у 2013 році норми і положення статей 5 та 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, починаючи з 23.07.2011 року Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва, керуючись нормами вищезазначених Законів та прийнятих на їх виконання Постанов Кабінету Міністрів при нарахуванні та виплаті позивачу 30% надбавки до пенсії як дитині війни діє в межах наданої компетенції, відповідно до норм чинного законодавства, а тому підстав для здійснення перерахунку немає.
На підставі наведеного, ст.ст. 1, 3, 19, 21, 22, 46, 64, 92, 95, 152 Конституції України, ст. ст. 1, 6, 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 14.06.2011 року, Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» №745 від 06.07.2011 року, пункту 3 прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» від 22.12.2011 року, пункту 4 прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» від 06.12.2012 року, Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» №1381 від 28.12.2011 року, керуючись ст.ст. 11, 159, 160, 162 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва
про визнання відмови протиправною та зобов'язання нарахувати і виплатити 30% надбавку до пенсії як дитині війни - відмовити.
Постанову може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя