Справа № 758/13455/13-ц
Категорія 12
(ЗАОЧНЕ)
12 листопада 2013 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді -Гребенюка В. В. ,
при секретарі - Бельмас Л. О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу окремого провадження за заявою прокурора Подільського району м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради, зацікавлені особи: Подільська районна у місті Києві державна адміністрація, Головне управління юстиції у м. Києві, про визнання спадщини відумерлою, -
Прокурор Подільського району м. Києва звернувся до суду в інтересах держави в особі Київської міської ради із заявою про визнання спадщини після смерті ОСОБА_1, що складається з квартири АДРЕСА_1, відумерлою, мотивуючи свою заяву тим, що проведеною прокуратурою Подільського району м. Києва перевіркою встановлено, що відповідно до свідоцтва про право власності, виданого відділом приватизації державного житлового фонду Шевченківської районної державної адміністрації 31.07.2000 року, згідно з розпорядженням від 31.07.2000 року за № 28066 квартира АДРЕСА_1 належить на праві власності ОСОБА_1. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 померла. Після смерті ОСОБА_1 відкрилась спадщина на вищезазначену квартиру, спадкову справу не заведено, зареєстровані особи за адресою даної квартири відсутні. Єдиним потенційним спадкоємцем є син померлої - ОСОБА_2, який не є малолітньою, неповнолітньою особою, недієздатним чи обмежено дієздатним, у встановленому законом порядку, не визнавався. Разом з тим, ОСОБА_2 на час смерті не проживав разом із матір'ю, а отже не може вважатися таким, що фактично прийняв спадщину чи вступив в управління нею, у встановлений законом шестимісячний строк, ОСОБА_2 спадщину не прийняв. Рішенням Подільського районного суду м. Києва від 18.01.2013 року ОСОБА_2 відмовлено у продовженні строку для прийняття спадщини. Враховуючи, що спадщина відкрилась після смерті ОСОБА_1 у вигляді квартири АДРЕСА_1 не прийнята її сином ОСОБА_2, який є єдиним спадкоємцем після її смерті, а також з огляду на те, що сплив річний строк з часу відкриття спадщини, отже, вищезазначене є підставою звернення заявника з даною завою до суду про визнання спадщини відумерлою.
Представник прокуратури в судовому засіданні заяву підтримала, просила її задовольнити з викладених в ній підстав. Крім того, надала до суду належним чином засвідчену копію Рішення Подільського районного суду м. Києва від 18.01.2013 року, яке набрало законної сили.
Представник Київської міської ради в судове засідання з'явився, вимоги заяви підтримав у повному обсязі.
Представник зацікавленої особи - Подільської районної у місті Києві державної адміністрації в судовому засіданні вимоги заяви підтримав, просив її задовольнити у повному обсязі.
Зацікавлена особа - Головне управління юстиції у м. Києві в судове засідання не з'явилося, про день, час та місце судового розгляду справи повідомлялося належним чином.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно із статтею 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
Пункт 5 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачає, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності. Стаття 60 цього Закону встановлює, що право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого органу, за винятком випадків, передбачених законом.
Відповідно до Рішення Київської міської ради від 09.09.2010 № 7/4819 «Про питання організації управління районами в місті Києві» з 31 жовтня 2010 року шляхом ліквідації припиненні районні в місті Києві ради. Повноваження районних рад щодо розпорядження майном територіальної громади міста Києва на даний час знаходяться в компетенції Київської міської ради.
Згідно зі ст. 121 Конституції України представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом, покладено на органи прокуратури.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про прокуратуру» при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції може звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних або інших інтересів держави внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно до п. 4 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 року «прокурор або його заступник в кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на чинне законодавство, в чому визначається порушення інтересів держави, обґрунтовуючи в позовній заяві необхідність захисту, та визначає орган, який уповноважений державою виконувати відповідні функції в спірних правовідносинах.»
Відповідно до статті 234 Цивільного процесуального кодексу України (надалі за текстом - ЦПК України) окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. У порядку окремого провадження розглядаються справи про визнання спадщини відумерлою. (п. 8 ч. 2 ст. 234 ЦПК України)
Судом встановлено, що відповідно до Свідоцтва про право власності на житло від 31.07.2000 року квартира АДРЕСА_1 на праві власності ОСОБА_1 (а.с. 5 - 6)
Згідно свідоцтва про смерть від 31.03.2012 року, серія НОМЕР_1 виданого Відділом реєстрації смерті у м. Києві, актовий запис № 6023, ОСОБА_1 помела ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 7).
У відповідності до листа Першої київської державної нотаріальної контори від 25.04.2013 року за № 3691/02-14 спадкова справа до майна померлої ОСОБА_1 не заводилась (а.с. 8 - 9).
Згідно зі ст. 1220 Цивільного кодексу України (надалі за текстом - ЦК України) спадщина відкривається внаслідок смерті особи. Часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до Рішення Подільського районного суду м. Києва від 18.01.2013 року ОСОБА_2 відмовлено у продовженні строку для прийняття спадщини, зазначене рішення станом на 11.11.2013 року набрало законної сили (а.с. 25).
Належних доказів визнання ОСОБА_2 недієздатним чи обмежено дієздатним, до суду надано не було. Разом з тим, як встановлено судом, ОСОБА_2 на час смерті не проживав разом із матір'ю, а отже не може вважатися таким, що фактично прийняв спадщину чи вступив в управління нею.
Як визначено в ст. 57 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Письмовими доказами є будь-які документи, акти, довідки, листування службового або особистого характеру або витяги з них, що містять відомості про обставини, які мають значення для справи. (ч. 1 ст. 64 ЦПК України).
Відповідно до положень ст. 278 ЦПК України, суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні, або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді за місцем відкриття спадщини.
З огляду на вищевикладене, враховуючи відсутність спадкоємців за законом та заповітом після смерті ОСОБА_1, а також ураховуючи, що з заявою до суду заявник звернувся після спливу одного року з часу відкриття спадщини, а Рішенням Подільського районного суду м. Києва від 18.01.2013 року ОСОБА_2 відмовлено у продовженні строку для прийняття спадщини, суд дійшов висновку про правомірність вимог заявника про визнання спадщини після смерті ОСОБА_1, що складається з квартири АДРЕСА_1 відумерлою.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 1220, 1270, 1272, 1277 ЦК України, ст. ст. 10, 57 - 58, 60, 208 - 210, 234, 235, 278, 294 ЦПК України, -
Заяву прокурора Подільського району м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради, зацікавлені особи: Подільська районна у місті Києві державна адміністрація, Головне управління юстиції у м. Києві, про визнання спадщини відумерлою - задовольнити;
Визнати спадщину, що відкрилася після смерті ОСОБА_1, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та складається з квартири АДРЕСА_1 - відумерлою;
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду м. Києва через Подільський районний суд м. Києва шляхом подання в 10-денний строк з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя В. В. Гребенюк