Дата документу 25.11.2013
Справа № 334/9043/13-ц
Провадження № 2/334/3415/2013
25 листопада 2013 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя в складі:
головуючого - судді Баруліної Т.Є.,
при секретарі Вєтлугіній Г.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства комерційний банк «ПриватБанк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором, -
встановив:
Банк звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором, вказавши в позовній заяві, що 08.09.2007 р. між Закритим акціонерним товариством комерційний банк «ПриватБанк», правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство комерційний банк «ПриватБанк», і відповідачем був укладений кредитний договір №ZPХRRX05310198. На підставі кредитного договору відповідачу був наданий кредит у розмірі 1 956 грн. зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 12,00 % на рік на суму залишку заборгованості за кредитом з кінцевим терміном повернення 05.09.2008р.
Однак, ОСОБА_1 взяті на себе обов'язки, щодо виконання умов договору, не виконує, у зв'язку з чим станом на 19.09.2013 р. має заборгованість за кредитним договором в сумі 24 588 грн. 24 коп., що складається з наступного: заборгованість за кредитом - 1 956 грн.; заборгованість за відсотками за користування кредитом - 9 872 грн. 76 коп.; заборгованість по комісії за користування кредитом - 479 грн. 20 коп.; пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором - 10 633 грн. 22 коп.; штраф (фіксована частина) - 500 грн.; штраф (процентна складова) - 1 147 грн. 06 коп.
Позивач просить стягнути на свою користь з відповідача заборгованість за кредитним договором в сумі 24 588 грн. 24 коп., а також витрати по сплаті судового збору в сумі 245 грн. 88 коп.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав суду письмову заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечує.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, про час і місце слухання справи був повідомлений належним чином, письмових заперечень суду щодо позову не надав.
Суд вважає можливим, за згодою представника позивача, провести заочний розгляд справи на підставі матеріалів справи відповідно до ст.224 ЦПК України, за відсутності відповідача.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши та дослідивши у сукупності докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Згідно ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити відсотки.
З матеріалів справи вбачається, що 08.09.2007 р. між Закритим акціонерним товариством комерційний банк «ПриватБанк», правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство комерційний банк «ПриватБанк», і відповідачем ОСОБА_1 був укладений кредитний договір №ZPХRRX05310198. Відповідно до умов укладеного договору, договір складається з Заяви позичальника, Умов надання споживчого кредиту фізичним особам. Відповідно до умов договору погашення заборгованості здійснюється в наступному порядку: щомісяця в період сплати, за який приймається період з « 22» по « 27» число кожного місяця відповідач повинний надавати банку грошові кошти (щомісячний платіж) в сумі 221 грн. 86 коп. для погашення заборгованості за кредитом, яка складається із заборгованості за кредитом, відсотків, винагороди, комісії, а також інших витрат згідно з Умовами.
На підставі кредитного договору відповідачу був наданий кредит у розмірі 1 956 грн. зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 12,00 % на рік на суму залишку заборгованості за кредитом з кінцевим терміном повернення 05.09.2008р.
Згідно ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору.
На підставі ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
На підставі ст.ст. 1048, 1049 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики и позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику у строк в порядку, що встановлені договором.
Позивач у повному обсязі виконав прийняті на себе зобов'язання за договором і надав відповідачу суму кредиту. А відповідач не виконав свої зобов'язання за кредитним договором, у зв'язку з чим станом на 19.09.2013 р. має заборгованість за кредитним договором в сумі 24 588 грн. 24 коп., що складається з наступного: заборгованість за кредитом - 1 956 грн.; заборгованість за відсотками за користування кредитом - 9 872 грн. 76 коп.; заборгованість по комісії за користування кредитом - 479 грн. 20 коп.; пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором - 10 633 грн. 22 коп.; штраф (фіксована частина) - 500 грн.; штраф (процентна складова) - 1 147 грн. 06 коп., що підтверджується розрахунком заборгованості.
Згідно ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до ч. 3 ст. 551 ЦК України, розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Враховуючи, що неустойка (пеня та штраф), нарахована позивачем у розмірі 12 280 грн. 28 коп., значно перевищує суму заборгованості за кредитом, яка становить 1 956 грн., суд вважає за можливе зменшити суму неустойки з 12 280 грн. 28 коп. до 2 000 грн. - суми заборгованості за кредитом.
Зважаючи на той факт, що на час розгляду справи ОСОБА_1 порушив умови кредитного договору, має невиконані перед позивачем зобов'язання за кредитним договором, суд дійшов висновку, що є всі передбачені законом підстави для часткового задоволення позовних вимог шляхом стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за кредитним договором в сумі 14 307 грн. 96 коп., в тому числі: заборгованість за кредитом - 1 956 грн.; заборгованість за відсотками за користування кредитом - 9 872 грн. 76 коп.; заборгованість по комісії за користування кредитом - 479 грн. 20 коп.; неустойка (пеня та штраф) - 2 000 грн.
У задоволенні іншої частини позовних вимог слід відмовити.
На підставі викладеного з відповідача підлягає стягненню на користь позивача заборгованість за кредитним договором в сумі 14 307 грн. 96 коп.
Відповідно до ст.88 ЦПК України також підлягає стягненню з відповідача на користь позивача судові витрати у виді судового збору в сумі 229 грн. 40 коп.
Керуючись ст.ст.10, 60, 88, 218, 224-228 ЦПК України, і ст. ст. 509, 526, 530, 549-551, 610-612, 1048, 1049, 1054 ЦК України, суд, -
Позов Публічного акціонерного товариства комерційний банк «ПриватБанк» задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства комерційного банку «ПриватБанк» (рахунок № 29092829003111, МФО 305299, код ЄДРПОУ 14360570), заборгованість за кредитним договором № ZPХRRX05310198 від 08.09.2007р. в сумі 14 307 грн. 96 коп. (чотирнадцять тисяч триста сім гривень 96 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства комерційного банку «ПриватБанк» (рахунок № 64993919400001 в обласному управлінні Національного банку України м. Дніпропетровськ, МФО 305299, код ЄДРПОУ 14360570) витрати по сплаті судового збору в сумі 229 грн. 40 коп. (двісті двадцять дев'ять гривень 40 коп.).
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд Запорізької області протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Відповідач має право протягом десяти днів з дня отримання копії рішення надати до Ленінського районного суду м. Запоріжжя заяву про перегляд заочного рішення.
Суддя Т.Є. Баруліна