Центрально-Міський районний суд м.Макіївки
буд.111 м. м. Макіївка Донецька область Україна 86108
Справа № 2-25/11
Провадження № 2/552/35/2012
21 листопада 2012 року Центрально-Міський районний суд м. Макіївки Донецької області в складі:
головуючого судді Андрюшиній Л.А.
при секретарі Ковальовій Ю.В., Свіягіній О.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Макіївці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 від імені та в інтересах яких діє ОСОБА_8 до Макіївської міської ради, виконавчому комітету Макіївської міської ради, міського голови м. Макіївки Мальцева Олександра Миколайовича, третя особа - комунальне підприємство «Макіївський міськводоканал» про визнання незаконними рішення виконкому Макіївської міської ради від 28.03.2008 р. № 339, від 29.12.2008 р. № 1615 про підвищення тарифів на послуги водопостачання та водовідведення, відшкодування моральної шкоди, -
Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, від імені та в інтересах яких діє ОСОБА_8, звернулися до суду з позовом до Макіївської міської ради, виконавчому комітету Макіївської міської ради, міського голови м. Макіївки Мальцева Олександра Миколайовича, третя особа - комунальне підприємство «Макіївський міськводоканал» про визнання незаконними рішення виконкому Макіївської міської ради від 28.03.2008 р. № 339, від 29.12.2008 р. № 1615 про підвищення тарифів на послуги водопостачання та водовідведення, відшкодування моральної шкоди. На обґрунтування заявлених позовних вимог зазначили, що рішенням виконкому Макіївської міської ради від 29.12.2008 року за № 1615 були підвищені з 05.02.2009 року у м. Макіївці тарифи на послуги водопостачання та водовідведення, внаслідок чого тариф для населення став складати 3,30 грн., а на водовідведення - 2,34 грн. Раніше рішеннями виконкому Макіївської міської ради неодноразово підвищувалися тарифи на ці послуги. У тому числі, рішенням виконавчого комітету від 28.03.2008 року № 339 були підвищені тарифи для населення на водопостачання стало складати 2,40 грн., а на водовідведення - 1,86 грн. Вважають, що підвищення тарифів є незаконними та необґрунтованими, оскільки вони не відповідають економічно обґрунтованим витратам на їх виробництво, якості послуг. Одиницею водопостачання є 1 м куб. води. Собівартість 1 м куб води визначається шляхом ділення суми виробничих витрат за звітний період на кількість отриманої та відпущеної води споживачам. У склад витрат входять основні елементи затрат: паливо, електроенергія, вода, матеріал, оплата праці, відрахування на обов'язкове державне страхування, амортизація, податки та збори та інші витрати. Постановою КМУ від 12.07.2006 року № 959 був затверджений «Порядок формування тарифів на послуги центрального водопостачання та водовідведення». просили суд визнати незаконними та необґрунтованими рішення виконкому Макіївської міської ради від 28.03.2008 р. № 339, від 29.12.2008 р. № 1615 про підвищення тарифів на послуги водопостачання та водовідведення, та стягнути з кожного з відповідачів моральну шкоду у розмірі 50 тисяч гривень на кожного з позивачів.
В подальшому позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 надали суду заяви про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Представник позивачів ОСОБА_8 в судове засідання не з»явилася. Про день та час розгляду справи була повідомлена своєчасно, в установленому законом порядку.
Представник відповідачів Макіївської міської ради, виконавчого комітету Макіївської міської ради, міського голови м. Макіївки, що діє на підставі довіреності, до судового засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, надали суду заяву про розгляд справи за їх відсутності. З наданих заперечень, що маються в матеріалах справи вбачається, що позовні вимоги вважають незаконними та необґрунтованими, оскільки за даним позовом міський голова та Макіївська міська рада не є належними відповідачами. Рішенням виконкому міської ради від 06.07.2005 № 688, від 21.08.2006 № 1115, від 16.09.2008 № 1102 визнанні такими, що втратили чинність. Останнє втратило чинність на підставі рішення виконкому від 23.09.2009 № 1059. Таким чином вимоги позивачів є безпідставними. Встановлення цін та тарифів на житлово-комунальні послуги належить до повноважень місцевого самоврядування у відповідності до п.2 ч.1 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Так, порядок формування цін та тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг першої і другої групи (житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують спеціально уповноважені центральні органи виконавчої влади, житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території) визначає Кабінет міністрів України. Механізм формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення визначений постановою КМУ «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення» від 12.07.2006 № 959. У відповідності до закону виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги у розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво. Зазначеною вище постановою КМУ передбачено, що висновок щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат, пов'язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та водовідведення надається Державною інспекцією з контролю за цінами або її територіальними органами в порядку, встановленому Мінекономіки. Отже, відповідно до норм законодавства економічна обґрунтованість витрат на виробництво тарифу встановлюється спеціально визначеним органом. Тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення у місті Макіївки встановлювались та затверджувались з урахуванням зазначених вимог, тобто з висновком інспекції з контролю за цінами щодо економічної обґрунтованості витрат на їх виробництво. Тому твердження щодо незаконності та необґрунтованості підвищення тарифів є лише припущенням. Стосовно вимог відшкодування моральної шкоди зазначають, що позивачами не обґрунтовано з чого саме вони виходили визначаючи розмір шкоди. Вважають, що відсутні підстави, які б свідчили про наявність заподіяної шкоди, а тому просять суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представник третьої особи - КП «Макіївський міськводоканал» до судового засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надали суду заяву про розгляд справи за його відсутності, раніше у судових засідання зазначали, що позовні вимоги не визнають в повному обсязі, оскільки рішення, що оспорюються позивачами, прийнятті відповідно до норм Конституції України та законів України враховуючи розрахунки економічно обґрунтованих витрат, пов'язаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням та наданням послуг з централізованого водопостачання та водовідведення. Просили суд відмовити у задоволені позовних вимог в повному обсязі.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Рішенням виконавчого комітету Макіївської міської ради від 28.03.2008 року № 339 були підвищені тарифи для населення на водопостачання, який став складати 2,40 грн., та на водовідведення - 1,86 грн., рішенням виконкому Макіївської міської ради від 29.12.2008 року за № 1615 були підвищені з 05.02.2009 року у м. Макіївці тарифи на послуги водопостачання та водовідведення, внаслідок чого тариф з водопостачання для населення став складати 3,30 грн., а на водовідведення - 2,34 грн.. У судовому засіданні достовірно встановлено, що підвищення зазначених тарифів здійснювалося виходячи з економічної обґрунтованості такого підвищення, виходячи з наступного.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст. 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства.
Згідно ст. 31 зазначеного Закону порядок формування цін/тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг першої та другої груп (п.1 та 2 частини першої статті 14 Закону) визначає Кабінет Міністрів України.
Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Отже, на час прийняття спірних рішень виконкомом міськради залишався чинним та діяв Порядок формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 12.07.2006 року за № 959, яким керувався виконкому міськради при прийнятті рішень.
Зазначеною постановою передбачено, що висновок щодо розрахунків економічно обґрунтованих витрат, пов'язаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням теплової енергії, наданням послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води, надається Державною інспекцією з контролю за цінами або її територіальними органами. Отже, відповідно до норм законодавства економічна обґрунтованість витрат на виробництво тарифу встановлюється спеціально визначеним органом. Тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення у м. Макіївки встановлювались та затверджувалися з урахуванням зазначених вимог, тобто з висновком інспекції з контролю за цінами щодо економічно обґрунтованості витрат на їх виробництво.
Відповідно до ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування за мотивів їх невідповідності Конституції України або законам України визнаються незаконними у судовому порядку.
В Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність. Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами.
Стаття 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає повноваження виконавчих комітетів сільських селищних, міських рад як встановлення в порядку і в межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, киї надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади, погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами установами та організаціями, які не належать до комунальної власності.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язання діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, встановивши фактичні обставини по справі та дослідивши наявні докази, суд приходить до висновку, що відсутні підстави для визнання не законними рішення виконкому Макіївської міської ради від 28.03.2008 р. № 339, від 29.12.2008 р. № 1615 про підвищення тарифів на послуги водопостачання та водовідведення, оскільки вони є такими, що не суперечать Конституції України та законам України, а тому позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Виходячи з того, що вимоги про відшкодування моральної шкоди є похідними з вимог про визнання не законними рішення виконкому Макіївської міської ради від 28.03.2008 р. № 339, від 29.12.2008 р. № 1615 про підвищення тарифів на послуги водопостачання та водовідведення, які не підлягають задоволенню, підстави для задоволення зазначених вимог про відшкодування моральної шкоди відсутні.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 58 69-72, 86, 158-163, 167, 185, 186, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України", Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» Законом України «Про житлово-комунальні послуги», суд -
В задоволенні позову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 від імені та в інтересах яких діє ОСОБА_8 до Макіївської міської ради, виконавчому комітету Макіївської міської ради, міського голови м. Макіївки Мальцева Олександра Миколайовича, третя особа - комунальне підприємство «Макіївський міськводоканал» про визнання незаконними рішення виконкому Макіївської міської ради від 28.03.2008 р. № 339, від 29.12.2008 р. № 1615 про підвищення тарифів на послуги водопостачання та водовідведення, відшкодування моральної шкоди - відмовити.
Постанову може бути оскаржено до Донецького Апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Л.А.Андрюшина