Центрально-Міський районний суд м.Макіївки
буд.111 м. м. Макіївка Донецька область Україна 86108
Справа № 2-17/11
Провадження № 2/552/32/2012
18 червня 2012 року Центрально-Міський районний суд м. Макіївки Донецької області в складі:
головуючого судді Андрюшиній Л.А.
при секретарі Ковальовій Ю.В., Свіягіній О.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Макіївці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 від імені та інтересах якої діє ОСОБА_2 до Макіївської міської ради, виконавчому комітету Макіївської міської ради, міського голови м. Макіївки Мальцева Олександра Миколайовича, Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради про захист прав споживачів, про визнання незаконним рішення органу місцевого самоврядування про утворення районних адміністрацій, при зупинення рішення Макіївської міської ради, відшкодування моральної шкоди, -
Позивачка ОСОБА_1 від імені та інтересах якої діє ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Макіївської міської ради, виконавчому комітету Макіївської міської ради, міського голови м. Макіївки Мальцева Олександра Миколайовича, Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради про захист прав споживачів, про визнання незаконним рішення органу місцевого самоврядування про утворення районних адміністрацій, при зупинення рішення Макіївської міської ради, відшкодування моральної шкоди.
На обґрунтування заявлених позовних вимог представник позивачки вказують, що ОСОБА_1 є квартиронаймачем квартири розташованої за адресою АДРЕСА_1 та мешкає там з 1976 року. Будинок був зданий в експлуатацію в 1967 році. За цей час в квартирі жодного разу не проводилися ані поточний, ані капітальний ремонти, внаслідок чого зруйнувалися: система опалення, системи холодного та гарячого водопостачання, сантехнічне обладнання, віконні рами, балконна та внутрішні двері. Позивачка неодноразово зверталася з заявами до міського голови Мальцева О.М. про здійснення ремонту всіх систем та з інших питань. Всі заяви позивачки були отримані міським головою, однак вони були незаконно переправлені до Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради, однак незважаючи на це жодних заходів відповідачами прийнято не було. Таким чином, відповідачі порушують права ОСОБА_1, які гарантовані Конституцією України.
На розгляді Центрально-Міського районного суду м. Макіївки знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_1 «Про визнання незаконним рішення органа місцевого самоврядування про перереєстрацію КП «Маяк» в ТОВ «Маяк». На запит суду виконкомом Макіївської міської ради були направлені: рішення Макіївської міської ради від 22.03.2005 року № 30/21 та Положення про Центрально-Міську районну адміністрацію Макіївської міської ради. Після ознайомлення з вказаними документами встановлено, що вони прийняті з порушеннями Конституції України та інших законодавчих актів. Представник позивача вважає, що міський голова не розуміє різницю між органами державної виконавчої влади та виконавчими органами Макіївської міської ради. Як з'ясувалося, в 2001 року всі районні ради м. Макіївки на своїх пленарних засіданнях одностайно прийняли рішення про клопотання перед міською радою про недоцільність зберігання трьохзвенньової структури управління в місті, тож розглянувши таке клопотання міський голова вирішив: змінити схему управління районами у місті, а саме вибори районних у місті Гірницької, Совєтської, Кіровської, Червоногвардійської, Центрально-Міської рад по спливу повноважень діючого складу не проводити; утворити в районах міста виконавчі органи міської ради - Гірницьку, Совєтську, Кіровську, Червоногвардійську, Центрально-Міську адміністрації. Рішенням Макіївської міської ради № 9/7 від 25.12.2002 р. були затверджені положення про районні адміністрації. Рішенням Макіївської міської ради № 30/21 від 22.03.2005 року були затверджені положення про районні адміністрації у новій редакції, у тому числі і положення про Центрально-Міську районну адміністрацію Макіївської міської ради. Зазначає про особливості утворення державних адміністрацій. Місцеві державні адміністрації можуть реалізовувати повноваження, що делеговані ним відповідною радою, тобто обласні державні адміністрації реалізують повноваження, делеговані обласною радою, а районні державні адміністрації реалізують повноваження, делеговані районною радою. Законодавством не передбачено делегування повноважень міських рад районним державним адміністраціям. Так, представник позивача посилаючись на статті 113-120 Конституції України, статті 1, 5, 11, 44 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначає, що ці норми закону чітко диференціюються порядок створення та повноваження органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Вважає, що грубішими порушеннями є те, що в ст..ст. 118,119 Конституції України та в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначається термін «державні адміністрації», однак у рішенні Макіївської міської ради адміністрації не називаються державними, а просто районними адміністраціями, що є незаконним. Зіставляючи норми ст..ст. 118,119 Конституції України та статті Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» з положенням про Центрально-Міську районну адміністрацію Макіївської міської ради представник доводить свої висновки. Крім цього при утворенні районних адміністрацій було допущено і інших порушень, що є підставами для скасування рішення міськради та ліквідації районних адміністрацій. Моральна шкода полягає тому, що незаконне утворення районних адміністрацій Макіївської міської ради призвело до порушення конституційних прав ОСОБА_1, у тому числі порушенню прав споживачів, внаслідок чого ОСОБА_1 відчуває моральні страждання, нестерпне почуття незахищеності та безпорадності, що потягли зміну способу життя та негативні наслідки морального характеру. Просила суд визнати незаконним рішення органу місцевого самоврядування, а саме рішення Макіївської міської ради від 22.03.2005 року № 30/21 про затвердження Положень про виконавчі органи міської ради у новій редакції, зупинити рішення Макіївської міської ради від 22.03.2005 року № 30/21 про затвердження Положень про виконавчі органи міської ради у новій редакції з мотивів невідповідності Конституії Україні та законам України, стягнути на користь позивачки з кожного відповідача моральну шкоду у розмірі100 000 гривень.
В подальшому 26 жовтня 2010 року представником позивачки були змінені позовні вимоги, оскільки втратило чинність рішення Макіївської міської ради від 22.03.2005 року № 30/21 про затвердження Положень про виконавчі органи міської ради у новій редакції, а рішенням Макіївської міської ради № 65/4 від 23.06.2010 року були затвердженні положення про районні адміністрації Макіївської міської ради у новій редакції. Просила суд визнати незаконним рішення органу місцевого самоврядування, а саме рішення Макіївської міської ради № 65/4 від 23.06.2010 року про затвердження Положень про виконавчі органи міської ради у новій редакції, зупинити рішення Макіївської міської ради № 65/4 від 23.06.2010 року про затвердження Положень про виконавчі органи міської ради у новій редакції з мотивів невідповідності Конституції Україні та законам України, стягнути на користь позивачки з кожного відповідача моральну шкоду у розмірі100 000 гривень, з підстав викладених у первісній позовній заяві.
12 липня 2011 року представником позивачки знов були змінені позовні вимоги з тих підстав, що відповідачі не визнають позовні вимоги та ухиляються від надання доказів по захисту прав споживача ОСОБА_1 та здійсненню контролю по дотриманню законодавства у сфері житлово-комунальних послуг. Представник позивачки зазначає, що позовні вимоги, викладені у раніше поданих заявах підтримує в повному обсязі та викладає вимоги у наступній редакції: визнати незаконним рішення органу місцевого самоврядування, а саме рішення Макіївської міської ради № 65/4 від 23.06.2010 року про затвердження Положень про виконавчі органи міської ради у новій редакції, зупинити рішення Макіївської міської ради № 65/4 від 23.06.2010 року про затвердження Положень про виконавчі органи міської ради у новій редакції з мотивів невідповідності Конституції Україні та законам України, зобов'язати кожного з відповідачів в межах заявлених позовних вимог за даним позовом до закінчення судового розгляду по справі, надати офіційну інформацію про прийнятті конкретно кожним з відповідачів як посадовою особою органу місцевого самоврядування, заходах по захисту прав споживача ОСОБА_1; зобов'язати кожного з відповідачів в межах заявлених позовних вимог за даним позовом до закінчення судового розгляду по справі, надати офіційну інформацію про прийнятті конкретно кожним з відповідачів як посадовою особою органу місцевого самоврядування, заходах з контролю за дотриманням законодавства по захисту прав споживача ОСОБА_1 у сфері житлово-комунальних послуг; зобов'язати кожного з відповідачів в межах заявлених позовних вимог за даним позовом до закінчення судового розгляду по справі, надати офіційну інформацію про результати по прийнятим конкретно кожним з відповідачів як посадовою особою органу місцевого самоврядування, заходах по захисту прав споживача ОСОБА_1; зобов'язати кожного з відповідачів в межах заявлених позовних вимог за даним позовом до закінчення судового розгляду по справі, надати офіційну інформацію про результати по прийнятим конкретно кожним з відповідачів як посадовою особою органу місцевого самоврядування, заходах з контролю за дотриманням законодавства по захисту прав споживача ОСОБА_1 у сфері житлово-комунальних послуг; визнати факти чисельних порушень відповідачами прав споживача ОСОБА_1 в межах заявлених позовних вимог за даним позовом.
В судове засідання представник позивачки ОСОБА_2 та позивачка ОСОБА_1 не з'явились, про час і місце судового засідання були повідомлені своєчасно та належним чином, в установленому законом порядку.
Представник відповідачів - Макіївської міської ради, виконавчого комітету Макіївської міської ради, міського голови м. Макіївки, що діє на підставі довіреності позовні вимоги не визнав з наступних підстав. Фактично позовна вимога є збором скарг та аналізом чинного законодавства. Позовною заявою не обґрунтовано яке відношення рішення Макіївської міської ради Про затвердження положень про районні адміністрації має до прав споживачів, підстави визнання такого рішення незаконним та якими саме діями чи бездіяльністю кожного з відповідачів заподіяно моральну шкоду. В обґрунтування вимог позивач посилається на норми чинного законодавства, які регулюють порядок формування та діяльність місцевих державних адміністрацій. Однак, слід зазначити, що районні адміністрації міської ради не є місцевими державними адміністраціями, а є виконавчими органами міської ради, створеними на підставі ст.. 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Питання організації управління районами у місті та визначення обсягу і меж повноважень, які здійснюють районні у містах ради та їх виконавчі органи належать до компетенції міських рад. Відповідно до ст.. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районні в місті ради можуть утворюватися, а не зобов'язані бути утвореними. Так, закріплена можливість міської ради створювати відділу, управління та інші виконавчі органи для здійснення певних повноважень, що належать до віддання виконавчих органів міської ради. Положення закону України Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не містять вичерпного переліку виконавчих органів, які правомочні створювати міська рада та їх найменування. Як випливає з аналізу законодавства правовий статус зазначених органів в тому числі і найменування є предметом регулювання вказаними положеннями, тобто компетенцією відповідної ради. У 2001 році в межах законодавства Макіївською міською радою прийняте рішення про зміну схеми управління районами у місті та створено п'ять виконавчих органів міської ради - районних адміністрацій з метою належного здійснення повноважень. Діяльність районних адміністрацій нарівні з відділами, управліннями та іншими виконавчими органами здійснюється в межах повноважень наданих радою згідно з положеннями, в яких відображений їх правовий статус, а саме - виконавчі органи міської ради. Таким чином, вважають, що позов ґрунтується на хибному порозумінні позивачкою положень чинного законодавства, у зв'язку з чим просили відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В подальшому подали суду заяву про розгляд справи за їх відсутності.
Представник відповідача - Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради також не визнали позовні вимоги з огляду на наступне. Так, аналізуючи норми законодавства, а саме ст..5, 6, 11, 26, 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.. 140 Конституції України вбачається, що районна адміністрація є виконавчим органом міської ради та її структурним елементом як органу місцевого самоврядування. Голову районної адміністрації призначає та звільняє з посади голова міської ради. Згідно вищезазначених нормативно-правових актів прийнятті рішенням Макіївської міської ради зміни схеми органів місцевого самоврядування та їх виконавчі органи мають законодавче підгрунття. Проаналізувавши позовні вимоги стає зрозумілим, що позивачка плутає виконавчі органи державної влади та органи місцевого самоврядування, тобто вимоги не є обґрунтованими та не мають законних підстав для їх задоволення. Позовні вимоги щодо відшкодування моральної шкоди також є необґрунтованими та незрозумілими. В подальшому подали суду заяву про розгляд справи за їх відсутності.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради. Питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад.
Відповідно до ч.1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України як юридична особа зареєстрована Макіївська міська рада, яка має організаційно-правову форму - орган місцевого самоврядування (т.1 а.с. 188).
Відповідно до ч.1 ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Відповідно до ч.1 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи, в частині 2 цього закону зазначається, що виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам.
Згідно з п.6 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: …утворення за поданням сільського, селищного, міського голови інших виконавчих органів ради.
Відповідно до ч.1 ст. 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»Сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до ч.4 ст. 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» положення про відділи, управління та інші виконавчі органи ради затверджуються відповідною радою.
Аналізуючи наведені норми закону, суд дійшов висновку, що Макіївською міською радою правомірно було постановлено рішення № 65/4 від 23.06.2010 року «Про затвердження Положень про районні адміністрації Макіївської міської ради у новій редакції», тобто в межах повноважень наданих Макіївській міській раді та у спосіб встановлений Конституцією України та іншими законами, тож відсутні підстави для визнання такого рішення незаконним.
Суд не може взяти до уваги посилання позивача стосовно особливостей утворення державних адміністрацій, яких не було нібито дотримано відповідачами, оскільки в даному випадку оскаржуваним рішенням Макіївська міська рада затвердила положення безпосередньо про утворені нею виконавчі органи - районні адміністрації, що не є тотожнім з поняттям «державні адміністрації», яке має зовсім інше законодавче тлумачення.
Відповідно до ст. 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно -правових відносин».
Виходячи зі змісту рішення Макіївської міської ради № 65/4 від 23.06.2010 року «Про затвердження Положень про районні адміністрації Макіївської міської ради у новій редакції» вбачається, що рішення є правовим актом, пов'язаним з утворенням міською радою своїх виконавчих органів та не має будь-якого відношення до прав та обов'язків позивача і не зачіпає його інтересів. На підставі наведеного суд приходить до переконання про те, що у позивача ОСОБА_1 не виникло право оскаржувати вищевказане рішення Макіївської міської ради.
Виходячи з того, що вимоги про зупинення рішення Макіївської міської ради № 65/4 від 23.06.2010 року про затвердження Положень про виконавчі органи міської ради у новій редакції з мотивів невідповідності Конституції Україні та законам України та відшкодування моральної шкоди є похідними з вимог про визнання незаконним рішення органу місцевого самоврядування, а саме рішення Макіївської міської ради № 65/4 від 23.06.2010 року про затвердження Положень про виконавчі органи міської ради у новій редакції, які не підлягають задоволенню, підстави для задоволення зазначених вимог про зупинення рішення та відшкодування моральної шкоди відсутні.
Позовні вимоги про зобов'язання кожного з відповідачів в межах заявлених позовних вимог за даним позовом до закінчення судового розгляду по справі, надати офіційну інформацію про прийнятті конкретно кожним з відповідачів як посадовою особою органу місцевого самоврядування, заходах по захисту прав споживача ОСОБА_1; зобов'язання кожного з відповідачів в межах заявлених позовних вимог за даним позовом до закінчення судового розгляду по справі, надати офіційну інформацію про прийнятті конкретно кожним з відповідачів як посадовою особою органу місцевого самоврядування, заходах з контролю за дотриманням законодавства по захисту прав споживача ОСОБА_1 у сфері житлово-комунальних послуг; зобов'язання кожного з відповідачів в межах заявлених позовних вимог за даним позовом до закінчення судового розгляду по справі, надати офіційну інформацію про результати по прийнятим конкретно кожним з відповідачів як посадовою особою органу місцевого самоврядування, заходах по захисту прав споживача ОСОБА_1; зобов'язання кожного з відповідачів в межах заявлених позовних вимог за даним позовом до закінчення судового розгляду по справі, надати офіційну інформацію про результати по прийнятим конкретно кожним з відповідачів як посадовою особою органу місцевого самоврядування, заходах з контролю за дотриманням законодавства по захисту прав споживача ОСОБА_1 у сфері житлово-комунальних послуг фактично є клопотанням про забезпечення доказів по справі і ні є позовними вимогами, тому підстави для їх задоволення відсутні.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 58 69-72, 86, 158-163, 167, 185, 186, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України", Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», суд -
В задоволенні позову ОСОБА_1 від імені та інтересах якої діє ОСОБА_2 до Макіївської міської ради, виконавчому комітету Макіївської міської ради, міського голови м. Макіївки Мальцева Олександра Миколайовича, Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради про захист прав споживачів, про визнання незаконним рішення органу місцевого самоврядування про утворення районних адміністрацій, при зупинення рішення Макіївської міської ради, відшкодування моральної шкоди - відмовити.
Постанову може бути оскаржено до Донецького Апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Л.А.Андрюшина