Постанова від 03.12.2013 по справі 248/9472/13-а

248/9472/13-а

2-а/248/212/2013

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2013 року

Харцизький міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді Сташків Н.М.,

за участі секретаря судового засідання Боровко А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харцизьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання дій, які полягають у відмові в здійсненні перерахунку пенсії, протиправними, скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії, та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 06 листопада 2013 року пред'явила до суду адміністративний позов до Управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області про визнання дій, які полягають у відмові в здійсненні перерахунку пенсії, протиправними, та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. Обґрунтовує позов тим, що з 16 вересня 2008 року Управлінням Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області їй призначена пенсія як державному службовцю відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", проте в порушення вимог зазначеної норми закону, а також ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" працівниками Пенсійного фонду до заробітку для обчислення пенсії не було включено суми індексації та матеріальної допомоги як видів оплати праці, на які нараховувався збір на загальне обов'язкове державне пенсійне страхування та які є складовою заробітної плати. 23 жовтня 2013 року вона звернулася до відповідача про здійснення їй відповідного перерахунку з її заробітку за період із 01 вересня 2006 року по 31 серпня 2008 року з урахуванням індексації та матеріальної допомоги на підставі довідки ДПІ в м. Харцизьку № 13069/03 від 23 жовтня 2013 року. Однак рішенням № 88 Управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку від 27 серпня 2013 року в задоволенні вказаної заяви відмовлено з тих підстав, що індексація та матеріальна допомога не є складовими заробітної плати для обчислення пенсії. З цих підстав позивач ОСОБА_1 просила зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Харцизьку Донецької області перерахувати їй пенсію, як державному службовцю, з урахуванням суми матеріальної допомоги та суми індексації грошових доходів громадян, починаючи з моменту її призначення.

В попереднє судове засідання позивач ОСОБА_1 подала письмову заяву, згідно з якою уточнила позовні вимоги, просила визнати дії відповідача, які полягають у відмові в здійсненні перерахунку пенсії, протиправними, скасувати рішення про відмову в перерахунку пенсії, та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії з урахуванням зазначених вимог закону, починаючи з 01 листопада 2013 року.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 подала заяву про розгляд справи у її відсутності, зазначивши при цьому, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача Островерхова О.В. в попереднє судове засідання подала заперечення на позов, згідно з якими вважає, що підстави задоволення позову відсутні, оскільки індексація та матеріальна допомога не є складовими заробітної плати для обчислення пенсії.

В судове засідання представник відповідача Островерхова О.В. подала заяву, згідно з якою позову не визнала, просить у його задоволенні відмовити, розглянувши справу в її відсутності.

За вказаних обставин неприбуття сторін, зважаючи на наявність поданих ними заяв про розгляд справи в їхній відсутності, відповідно до ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України не є перешкодою для розгляду справи на підставі наявних у ній доказів.

Суд, проаналізувавши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази у справі, вважає, що позовні вимоги є підставними і підлягають до задоволення, оскільки:

З 16 вересня 2008 року позивачу ОСОБА_1 Управлінням Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області призначено пенсію як державному службовцю відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу".

23 жовтня 2013 року позивач звернулась до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, згідно з матеріалами пенсійної справи.

Рішенням № 88 Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області від 28 жовтня 2013 року ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, оскільки вони не є складовою заробітної плати для обчислення пенсії згідно ст.33 Закону України "Про державну службу".

Згідно з виданою 23 жовтня 2013 року державною податковою інспекцією в м.Харцизьку ОСОБА_1 довідкою № 13069/03 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", до заробітної плати позивача за період із 01 вересня 2006 року по 31 березня 2008 року входили надбавки, доплати, премії та інші виплати. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Як слідує з розшифровки графи "інші виплати", до інших виплат входять: індексація заробітної плати, яка нараховувалась за період із 01 вересня 2006 року по 31 березня 2008 року і за вказаний період становила 628,06 гривень, та матеріальна допомога, розмір якої за вказаний період становив 9764,81 гривень.

Як слідує з поданих представником відповідача Островерховою О.В. заперечень, індексація заробітної плати та матеріальна допомоги не включена до розміру заробітної плати ОСОБА_1, з якої їй призначено пенсію. Проте таке невключення відповідач вважає правомірним, оскільки відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу" та ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", індексація заробітної плати та матеріальна допомога не є складовими заробітної плати для обчислення пенсії.

Перевіряючи достовірність доводів представника відповідача про відсутність законних підстав проведення позивачу перерахунку пенсії з урахуванням індексації та матеріальної допомоги, суд виходить із таких обставин:

Згідно зі ст. 37 Закону України "Про державну службу" (далі Закон №3723) пенсія державним службовця призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиній внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .

Згідно з ч.2 ст. 33 того ж Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частина 7 ст. 33 Закону № 3723 встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року №1013 "Про порядок виплати винагороди за вислугу років службовим особам Державної податкової адміністрації України та місцевих державних податкових адміністрацій, які мають спеціальні звання" розмір винагороди визначається залежно від стажу роботи і обчислюється виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Винагорода за вислугу років враховується при обчисленні середнього заробітку.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Відповідно до ст.37-1 Закону № 3723 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що до системи оплати праці державного службовця входить матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Згідно зі ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідне до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно зі ст. 2 Закону України "Про оплату праці" та Наказу Державного комітету статистики України № 5 "Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати" від 13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.

Для вирішення спірних правовідносин слід застосовувати спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", натомість відповідачем застосвані положення Законів України "Про державну службу" та "Про оплату праці", норми яких є загальними.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація заробітної плати та матеріальна допомога входить до системи оплати праці державного службовця, є структурою заробітної плати для нарахування пенсії, і оскільки з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, отже ці виплати необхідно включати в заробітну плату для призначення пенсії.

Такі висновки викладено в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року в справі за аналогічним позовом фізичної особи до Державної податкової інспекції у м. Харцизьку Донецької області, Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії.

Згідно з частиною першою статті 244-2 КАС України (цією статтею Кодекс доповнено Законом України від 06.07.2010 № 2747-IV) рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Аналізуючи в сукупності викладені обставини суд вважає позицію відповідача про те, що суми індексації грошових доходів громадян та матеріальної допомоги не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, помилковою.

Беручи до уваги, що судом достовірно встановлено, що відповідно до вимог чинного законодавства індексація заробітної плати та матеріальна допомога входить до системи оплати праці державного службовця, є структурою заробітної плати для нарахування пенсії, і оскільки з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій відповідача щодо неврахування при обчисленні пенсії виплаченої індексації заробітної плати, зобов'язання відповідача перерахувати пенсію з урахуванням індексації заробітної плати та матеріальної допомоги та скасування рішення відповідача, яким відмовлено у здійсненні зазначеного перерахунку є підставними.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Беручи до уваги, що позивач із заявою про перерахунок пенсії звернулася до відповідача 23 жовтня 2013 року, за правилами ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вона має право на перерахунок пенсії державного службовця з 01 листопада 2013 року.

На підставі викладеного, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про державну службу", Закону України "Про оплату праці", керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 71, 94, 99,159-163,167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання дій, які полягають у відмові в здійсненні перерахунку пенсії, протиправними, скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії, та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області, які полягають у відмові ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку пенсії державного службовця в розмірі, встановленому ст.37 Закону України "Про державну службу", з урахуванням до розрахунку пенсії нарахованих та виплачених сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, протиправними.

Скасувати рішення № 88 Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області від 28 жовтня 2013 року про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області здійснити з 01 листопада 2013 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 як державному службовцю з урахуванням суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Харцизький міський суд Донецької області.

Суддя