Постанова від 19.09.2012 по справі 2-а-2/11

Центрально-Міський районний суд м.Макіївки

буд.111 м. м. Макіївка Донецька область Україна 86108

Справа № 2-а-2/11

Провадження № 2-а/552/11/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2012 року Центрально-Міський районний суд м. Макіївки Донецької області в складі:

головуючого судді Андрюшиній Л.А.

при секретарі Ковальовій Ю.В., Свіягіній О.Е.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Макіївці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, в інтересах яких діє ОСОБА_7 до Макіївської міської ради, виконавчому комітету Макіївської міської ради, міського голови м. Макіївки Мальцева Олександра Миколайовича, третя особа - комунальне підприємство «Макіївтепломережа» про визнання незаконними рішення виконкому Макіївської міської ради про підвищення тарифів на теплову енергію та відшкодування моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, в інтересах яких діє ОСОБА_7 звернулися до суду з позовом до Макіївської міської ради, виконавчому комітету Макіївської міської ради, міського голови м. Макіївки Мальцева Олександра Миколайовича, третя особа - комунальне підприємство «Макіївтепломережа» про визнання незаконними рішення виконкому Макіївської міської ради про підвищення тарифів на теплову енергію та відшкодування моральної шкоди.

На обґрунтування заявлених позовних вимог позивачі та їх представник ОСОБА_7 вказують, що рішенням виконкому Макіївської міської ради від 06.07.2005 року за № 688 були підвищені у 2005 році у м. Макіївці тарифи на послуги теплопостачання, внаслідок чого тариф на опалення складає 3,34 грн. за 1 кв.м., рішенням виконкому Макіївської міської ради від 21.08.2006 року за № 1115 були підвищені у 2006 році у м. Макіївці тарифи на послуги теплопостачання, внаслідок чого тариф на опалення складає 5,66 грн. за 1 кв.м., рішенням виконкому Макіївської міської ради від 16.09.2008 року за № 1102 були підвищені у 2008 році у м. Макіївці тарифи на послуги теплопостачання, внаслідок чого тариф на опалення складає 216 грн. за 1 Гкал. Вважають підвищення тарифів на теплову енергію незаконним та необґрунтованим, оскільки тарифи не відповідають економічно обґрунтованим витратам на їх виробництво та якість. Одиницею калькулювання паросилового господарства є 1 Гкал тепла або 1 тона пара. Собівартість 1 Гкал тепла визначається діленням виробничих витрат за звітний місяць на кількість виробленого тепла або пара. При цьому із загальної кількості виробничого тепла кожного виду вираховують кількість тепла, що спожита на власні потреби станції. У склад витрат теплового господарства входять основні елементи витрат: паливо (газ, вугілля), електроенергія, вода, матеріали, оплата праці, відрахування на обов'язкове державне страхування, амортизація, податки та збори та інші витрати. Зазначають, що у печаті була відсутня детальна інформація по економічному обґрунтуванню тарифів, якості послуг теплопостачання. При розрахунку тарифів не виключаються об'єми (площа) під'їздів неопалювальних у опалювальний період, опалення яких передбачено проектом. По об'єму під'їздів складає приблизно 1/10-1/12 частина об'єму багатоповерхового будинку. Таким чином, в тарифи закладаються об'єми споруди, які не опалюються, тим самим незаконно стягується плата за неопалювальні під'їзди. Просять суд визнати незаконними та необґрунтованими рішення виконкому Макіївської міської ради від 06.07.2005 року № 688, від 21.08.2006 року № 1115, від 16.09.2008 року № 1102 про підвищення тарифів на теплову енергію.

В подальшому позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 надали суду заяви про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.

Позивачка ОСОБА_1 та представник позивачів в судове засіданні не з»явилися по невідомим суду причинам. Про день та час розгляду справи були повідомлені в установленому законом порядку.

Представник відповідачів Макіївської міської ради, виконавчого комітету Макіївської міської ради, міського голови м. Макіївки, що діє на підставі довіреності, до судового засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, надали суду заяву про розгляд справи за їх відсутності. З наданих заперечень, що маються в матеріалах справи вбачається, що позовні вимоги вважають незаконними та необґрунтованими, оскільки за даним позовом міський голова та Макіївська міська рада не є належними відповідачами. рішення виконкому Макіївської міської ради від 06.07.2005 року № 688, від 21.08.2006 року № 1115, від 16.09.2008 року № 1102 визнані такими, що втратили чинність на підставі рішення виконкому Макіївської міської ради від 23.09.2009 року № 1059. Таким чином, вимоги позивачів є безпідставними. Встановлення цін та тарифів на житлово-комунальні послуги належить до повноважень органів місцевого самоврядування. Так, порядок формування цін та тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг першої і другої групи (житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують спеціально уповноважені центральні органи виконавчої влади, житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території) визначає Кабінет міністрів України. Механізм формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії підприємствами сфери теплопостачання та надання послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води, визначений Постановою КМУ від 10.07.2006 року № 955. У відповідності до закону виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги у розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво. Законом передбачено, що висновок щодо розрахунків економічно обґрунтованих витрат, пов'язаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням теплової енергії, наданням послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води, надається Державною інспекцією з контролю за цінами або її територіальними органами. отже, відповідно до норм законодавства економічна обґрунтованість витрат на виробництво тарифу встановлюється спеціально визначеним органом. Тарифи на теплову енергію у м. Макіївки встановлювались та затверджувалися з урахуванням зазначених вимог, тобто з висновком інспекції з контролю за цінами щодо економічно обґрунтованості витрат на їх виробництво. Тому твердження позивача у позовній заяві є лише припущенням, що не має жодного доказового значення. Стосовно вимог відшкодування моральної шкоди зазначають, що позивачами не обґрунтовано з чого саме вони виходили визначаючи розмір шкоди. Вважають, що відсутні підстави, які б свідчили про наявність заподіяної шкоди. просили суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Представник третьої особи - КП «Макіївтепломережа» до судового засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надали суду заяву про розгляд справи за його відсутності, раніше у судових засідання зазначали, що позовні вимоги не визнають в повному обсязі, оскільки рішення, що оспорюються позивачами, прийнятті відповідно до норм Конституції України та законів України враховуючи розрахунки економічно обґрунтованих витрат, пов'язаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням теплової енергії, наданням послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води. Просили суд відмовити у задоволені позовних вимог в повному обсязі.

Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до копії рішення виконавчого комітету Макіївської міської ради від 06.07.2005 року № 688 «Про тарифи на послуги теплопостачання» тариф на послуги опалення і гарячого водопостачання для населення із розрахунку оплати на протязі опалювального періоду складає 3,34 грн. за кв.м. /т. 2 а.с. 10-105/. Відповідно до норм діючого законодавство у газеті «Макіївський робочий» опубліковано статтю «Економічне обґрунтування підвищення тарифу КП «Макіївтепломережа» /т.2 а.с. 106/. Управлінням житлово-комунального господарства Донецької облдержадміністрації затверджена нормативна собівартість на послуги з теплопостачання по КП «Макіївтепломережа» на 2005-2006 рр. /т.2 а.с. 107/.

Відповідно до копії рішення виконавчого комітету Макіївської міської ради від 21.08.2006 року № 1115 «Про встановлення тарифів на послуги теплопостачання КП «Макіївтепломережа» тариф на послуги опалення для населення із розрахунку оплати на протязі опалювального періоду складає 5,66 грн. за кв.м. /т. 1 а.с. 23-26/.

Відповідно до копії рішення виконавчого комітету Макіївської міської ради від 16.09.2008 року № 1102 «Про тарифи на теплову енергію» тариф на послуги опалення для населення із розрахунку оплати на протязі опалювального періоду складає 261 грн. за 1 Гкал /т. 2 а.с. 109/.

У судовому засіданні достовірно встановлено, що виконавець/виробник КП «Макіївтепломережа» зверталося до міської ради з відповідними розрахунками економічно обґрунтованих витрат на послуги теплопостачання.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.

Відповідно до ч.1 ст. 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства.

Згідно ст. 31 зазначеного Закону порядок формування цін/тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг першої та другої груп (п.1 та 2 частини першої статті 14 Закону) визначає Кабінет міністрів України.

Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

Отже, на час прийняття спірних рішень виконкомом міськради залишався чинним та діяв порядок формування тарифів та виробництво, транспортування та постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затверджений постановою кабінету Міністрів України від 10.07.2006 року № 955, яким керувався виконкому міськради при прийнятті рішень.

Зазначеною постановою передбачено, що висновок щодо розрахунків економічно обґрунтованих витрат, пов'язаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням теплової енергії, наданням послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води, надається Державною інспекцією з контролю за цінами або її територіальними органами. Отже, відповідно до норм законодавства економічна обґрунтованість витрат на виробництво тарифу встановлюється спеціально визначеним органом. Тарифи на теплову енергію у м. Макіївки встановлювались та затверджувалися з урахуванням зазначених вимог, тобто з висновком інспекції з контролю за цінами щодо економічно обґрунтованості витрат на їх виробництво.

Відповідно до ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування за мотивів їх невідповідності Конституції України або законам України визнаються незаконними у судовому порядку.

В Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність. Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами.

Стаття 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає повноваження виконавчих комітетів сільських селищних, міських рад як встановлення в порядку і в межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, киї надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади, погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами установами та організаціями, які не належать до комунальної власності.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язання діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, встановивши фактичні обставини по справі та дослідивши наявні докази, суд приходить до висновку, що відсутні підстави для визнання незаконними рішення виконкому Макіївської міської ради від 06.07.2005 року № 688, від 21.08.2006 року № 1115, від 16.09.2008 року № 1102 про підвищення тарифів на теплову енергію, оскільки вони є такими, що не суперечать Конституції України та законам України, а тому позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

Виходячи з того, що вимоги про відшкодування моральної шкоди є похідними з вимог про визнання не законними рішення виконкому Макіївської міської ради від 06.07.2005 року № 688, від 21.08.2006 року № 1115, від 16.09.2008 року № 1102 про підвищення тарифів на теплову енергію, які не підлягають задоволенню, підстави для задоволення зазначених вимог про відшкодування моральної шкоди відсутні.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 58 69-72, 86, 158-163, 167, 185, 186, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України", Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» Законом України «Про житлово-комунальні послуги», суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, в інтересах яких діє ОСОБА_7 до Макіївської міської ради, виконавчому комітету Макіївської міської ради, міського голови м. Макіївки Мальцева Олександра Миколайовича, третя особа - комунальне підприємство «Макіївтепломережа» про визнання незаконними рішення виконкому Макіївської міської ради про підвищення тарифів на теплову енергію та відшкодування моральної шкоди -відмовити.

Постанову може бути оскаржено до Донецького Апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Л.А.Андрюшина