243/10962/13-а
2-а/243/280/2013
29 листопада 2013 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Сидоренко І.О.
при секретарі Писаренко Є.М.
розглянувши в порядку письмового провадження в залі Слов'янського міськрайонного суду у місті Слов'янськ справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії по перерахунку щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
ОСОБА_1 звернулась із адміністративним позовом до відповідача про зобов'язання як суб'єкта власних повноважень виконати дії по нарахуванні та сплаті сум недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення ним трьох річного віку, вказавши що вона перебуває на обліку в Слов'янському управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради. У зв'язку з цим їй призначена та сплачується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Разом з тим ОСОБА_1 вважає, що розмір допомоги який їй надавався не відповідає розміру встановленого Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2013 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить з 1 січня 2013 року - 972 грн.. Таким чином з урахуванням виплаченої відповідачем щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку недоплата 3 01 травня 2013 року по 30 листопада 2013 року становить 5894,00 грн.
Просить суд поновити пропущений строк звернення до суд щодо вимог понад 6 місяців, визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради щодо нарахування та виплат щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі меншим ніж прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років (130 грн.), зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради здійснити перерахунок та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на 2013 рік, починаючи з 01.06.2012 року з урахуванням фактично виплачених сум, стягнути з відповідача недораховану щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 травня 2013 року по 30 листопада 2013 року у розмірі 5894,00 грн.
В судове засідання позивач не з'явилася, просила розглядати справу у її відсутність.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення в судове засідання не з'явився, надав суду заперечення, відповідно до якого просив в задоволенні позовних вимог позивача відмовити повністю, мотивуючи це тим, що відповідно до пункту 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету МіністрівУкраїни від 27 грудня 2001 року № 1751, встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсоткам, з 1 січня 2009 року - 75 відсоткам, з 1 січня 2010 року - 100 відсоткам прожиткового мінімуму, встановлено для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130,0 грн. При цьому, відповідно до п. 20 Порядку, для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, органам праці та соціального захисту населення подається в установленому порядку довідка про склад сім»ї та декларація про доходи та майновий стан. Зазначені документи позивачем до УПСЗН не подавалися. На підставі цього призначення та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачці здійснювалося в розмірі 130,00 грн. (за період з 01.05.2013 р. по 31.11.2013 р.) Крім того, відповідач не приймає участі у визначенні розміру виплати і виконує лише делеговані повноваження.
Розгляд справи здійснювався у порядку письмового провадження з врахуванням приписів частини 6 статті 128, пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України з огляду на те, що жодна з осіб, яки беруть участь у справі не прибула у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового засідання.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Як вбачається із свідоцтва про народження дитини, позивач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила сина ОСОБА_3.
Відповідно до довідки ТОВ «ТД «Гермес» ОСОБА_1 перебуває у відпустці по догляду за дитиною віком до 3-х років з 06 червня 2012 року відповідно до наказу № 2-к від 06 червня 2012 року.
Згідно Повідомлення про надання державної допомоги сім»ям з дітьми ОСОБА_1 призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років працюючим жінкам з 06.06.2012 р. по ІНФОРМАЦІЯ_2 р. у розмірі 130,00 грн.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ОСОБА_1 мала право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 130,00 грн.
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", тобто цей Закон є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Відповідно до ст. 5 цього Закону всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Частиною 1 ст. 1 даного Закону встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі - Закон №2811-ХІІ), дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (далі - Закон № 2240-III), який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги, також, визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону № 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40-44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III. Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI «Про Державний бюджет України на 2010 рік» (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI не приймався. Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.У подальшому, ані Законом України «Про Державний бюджет на 2012 рік», ані Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік», ані іншими законами не встановлювався інший розмір допомоги, ніж в Законах №2811-ХІІ та №2240-ІІІ.
Оскільки спір виник щодо виплати допомоги з 01.06.2012 року особі, яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-III), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 25 грудня 2012 року в справі №21-410а12. Відповідно до ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Згідно Закону України «Про державний бюджет на 2013 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить з 1 січня 2013 року - 972 грн.
Статтею 99 КАС України встановлений строк звернення до адміністративного суду та зазначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом 18 листопада 2013 року.
Відповідно до статті 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
В своєму адміністративному позові позивач зазначає, що їй стало відомо про порушення її прав відповідачем з повідомлень в пресі, вважає дану обставину поважною та на підставі цього просить поновити порушений шестимісячний строк для звернення до суду.
Вимога позивача про перерахунок та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 06.06.2012 року, здійснені за межами передбаченого ст. 99 КАС України шестимісячного строку звернення до суду.
Отже, суд критично оцінює дане ствердження позивачки та вважає за необхідне залишити без розгляду вимоги, зазначені у позовній заяві понад встановлений Законом шестимісячний термін.
З огляду на вищенаведене, суд доходить до висновку, що задоволенню підлягають вимоги позивача про визнання дій неправомірними, зобов"язання вчинити певні дії по перерахунку щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 18. 05.2013 року по 18.11.2013 року.
Тобто, сума, яка підлягає стягненню складає 5052,00 грн., з наступного розрахунку:
972 грн. х 6 міс = 5832, 00 грн. - сума коштів, яка підлягала сплаті;
130 грн. х 6 міс = 780, 00 грн. - сума сплачених коштів;
5772,00 грн. - 780,00 грн. = 5052,00 грн. - сума, яка підлягає стягненню.
Таким чином, з УПСЗН Слов»янської міської ради на користь позивачки слід стягнути суму недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 18.05.2013 року по 18.11.2013 2013 року в сумі 5052 гривні 00 копійок.
У відповідності до ст. 94 КАС України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати пропорційно задоволеним позовним вимогам.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 13, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.43 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" зі змінами та доповненнями № 2240-ІІІ, керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 97, 98, 158-163 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Слов»янської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов»язання вчинити дії по перерахунку щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити частково.
Визнати неправомірним дії Управління праці та соціального захисту населення Слов»янської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку у розмірі меншим ніж прожитковий мінімум, встановлений для дітей віком до шести років.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Слов»янської міської ради на користь ОСОБА_1 недораховану щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 18 травня 2013 року по 18 листопада 2013 року у розмірі 5052 (п"ять тисяч п"ятдесят дві) грн. 00 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 172 (сто сімдесят дві) грн. 06 коп.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Слов»янський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду І.О. Сидоренко