Справа № 242/5647/13-а
Провадження № 2-а/242/267/13
25 листопада 2013 року Селидівський міський суд Донецької області в складі: головуючого судді Черкова В.Г., при секретарі Кідрон О.М., за участю представника відповідача Стельника Д.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Селидове адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України м. Селидове Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України м. Селидове Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування позову зазначив, що він перебуває на обліку в УПФУ в м.Селидове та отримує пенсію у відповідності до ЗУ «Про державну службу» з 13.04.2002 р. у розмірі 83 % загального відсотку розрахунку пенсії від заробітку. 11.10.2013 р. він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно ст..37 ЗУ «Про державну службу». Своїм рішенням відповідач відмовив у перерахунку, оскільки пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 % суми їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, до 01.01.2011 р. - страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування. А також, згідно ст..33 ЗУ «Про державну службу», включення до заробітної плати державного службовця суми індексації, одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань чинним законодавством не передбачено. У зв»язку з цим просив суд визнати дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії по заробітку згідно ст..37 ЗУ «Про державну службу» неправомірними; скасувати рішення відповідача № 2851 від 18.10.2013 р. щодо відмови в перерахунку пенсії; зобов»язати відповідача здійснити йому перерахунок отриманої пенсії в розмірі 83 загального відсотку розрахунку пенсії від заробітку з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації, стосовно наданих документів: заяви, довідки № 10-349б від 10.10.2013 р. про складові заробітної плати на лютий 2008 р. та довідки № 180 від 11.10.2013 р. про складові заробітної плати (індексації) за період з 01.01.2008 р. по 31.12.2010 р.
Позивач в судове засідання не з'явився про день та час розгляду справи повідомлений належним чином. Надав суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав та просив розглянути справу в його відсутності.
Представник відповідача за довіреністю СтельникД.В. в судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Надав письмові заперечення, в яких зазначив, щоГлущенко В.І. перебуває на обліку в УПФУ в м.Селидове. З 01.09.2001 р. і по теперішній час отримує пенсію за віком, призначену відповідно до ЗУ «Про державну службу». Згідно наданих документів, стаж державної служби склав 13 р. 03 міс. 17 днів. 11.10.2013 р. позивач звернувся до УПФУ в м.Селидове із заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі і надав довідку про складові заробітної плати. Однак, включення до заробітної плати державного службовця суми індексації, одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань чинним законодавством не передбачено. Нормами чинного законодавства передбачено пенсію у розмірі 80% суми заробітної плати додержавного службовця, а тому при перерахунку пенсії буде застосовано саме 80 % заробітної плати. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи і дослідивши законодавство, що регулює спірні правовідносини, встановив наступне.
З 01.09.2001 р. ОСОБА_2 отримує пенсію як державний службовець, ця обставина сторонами не оспорюється, тому наведена обставина з урахуванням положення ч. 3 ст. 72 КАС України не потребує доказування в судовому засіданні.
Згідно з ст. 33 Закону України «Про державну службу» оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям
призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
11.10.2013 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати. Проте рішенням УПФУ м. Селидове від 18.10.2013 року № 2851 в перерахунку було відмовлено.
Частиною 1 ст. 35 Закону України «Про державну службу» передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.
Окрім того, за п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні чини, класний чин або спеціальні звання, вислуга років при призначенні пенсії враховуються у розмірах, що виплачуються на день звільнення.
В своїй постанові від 20 лютого 2012 року Верховний Суд України усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права, вважає неправильними висновки суду про те, що оскільки матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця, то вона не враховується при обчисленні розміру його пенсії.
Частиною 1 статті 244-2 КАС України визначено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних відносинах, є обов'язковими для всіх судів України.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_2до Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця підлягає задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, відповідно до, ст. ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про оплату праці», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 6-11, 72, 158-163, 244-2 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 доУправління Пенсійного фонду України м.Селидове Донецької області про перерахунок пенсії по заробітку- задовольнити у повному обсязі.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України м.Селидове Донецької області щодо відмови в перерахунку пенсії по заробітку ОСОБА_2 згідно ст..37 ЗУ «Про державну службу».
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області № 2851 від 18.10.2013 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Селидовездійснити перерахунок отриманої пенсії в розмірі 83 загального відсотку розрахунку пенсії від заробітку з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації згідно довідки № 10-349б від 10.10.2013 р. про складові заробітної плати на лютий 2008 р. та довідки № 180 від 11.10.2013 р. про складові заробітної плати (індексації) за період з 01.01.2008 р. по 31.12.2010 р.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду Донецької області через Селидівський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Суддя