Головуючий у 1 інстанції - Бєлостоцька О.В.
Суддя-доповідач - Чебанов О.О.
21 листопада 2013 року справа №233/7158/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Чебанова О.О., Старосуда М.І., Яковенко М.М., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області на постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 11 жовтня 2013 р. у справі № 233/7158/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області про визнання рішення незаконним, його скасування та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області про визнання рішення незаконним, його скасування та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 11 жовтня 2013 р. у справі № 233/7158/13-а позовні вимоги задоволено.
Визнано незаконним та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області від 29.08.2013 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01 вересня 2013 року з урахуванням зазначених у довідці Костянтинівського міського центру зайнятості населення № 05-3737 від 16.08.2013 року отриманих позивачем сум матеріальної допомоги до відпустки матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати, постановити нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премії та індексація заробітної плати не є складовими заробітної плати для обчислення пенсії згідно статті 33 Закону України «Про державну службу».
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, вивчивши матеріали справи, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 з 01.01.2003 року по 17.02.2011 року працювала на посаді державного службовця - головного спеціаліста відділу надання соціальних послуг з працевлаштування Костянтинівського міського центру зайнятості населення.
З 18.02.2011 року позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області та отримує пенсію по інвалідності призначену згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Згідно довідки Костянтинівського міського центру зайнятості населення № 05-592 від 18.02.2011 року (а.с.23) заробітна плата ОСОБА_2 станом на 18.02.2011 року року, яка враховується для нарахування пенсії відповідно до ст.ст. 37, 38 Закону України «Про державну службу» з урахуванням посадового окладу, надбавок за ранг та за вислугу років становить 1233 грн. 60 коп.
Довідка Костянтинівського міського центру зайнятості про складові заробітної плати за період часу з 01.01.2009 року по 31.01.2011 року, що подається для призначення пенсії № 05-593 від 18.02.2011 року (а.с.24) не містить даних про сплачені в зазначений період часу позивачці сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати.
16.08.2013 року Костянтинівським міським центром зайнятості населення позивачу видано довідку № 05/3737 (а.с. 11-13) про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії, із змісту якої вбачається, що в період часу з 01.02.2009 року до 31.01.2011 року ОСОБА_2 була сплачена матеріальна допомога до відпустки у розмірі 2790 грн, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 7923 грн. 96 коп., індексація заробітної плати у розмірі 4428 грн. 90 коп., на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
20.08.2013 року позивач звернулась до УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку про складові заробітної плати від 16.08.2013 року, яка містить дані про отримані суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати в період роботи з 01.02.2009 року по 31.01.2011 року.
Рішенням від 29.08.2013 року ОСОБА_4, відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням довідки про складові заробітної плати № 05/3737 від 16.08.2013 року за період часу з 01.02.2009 року по 31.01.2011 року, з урахуванням сум матеріальної допомоги до відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно з вимогами ст. 37 Закону України «Про державну службу» (далі - Закон № 3723) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до вимог цієї статті на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За частиною 2 статті 33 Закону № 3723 заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР основна заробітна плата є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. За статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, в тому числі, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що індексація заробітної плати, матеріальна допомоги на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Аналогічна позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13
Відповідно до ч. 2 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
З огляду на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції спір по суті вирішений вірно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для задоволення апеляційної скарги та зміни або скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області на постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 11 жовтня 2013 р. у справі № 233/7158/13-а - залишити без задоволення.
Постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 11 жовтня 2013 р. у справі № 233/7158/13-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання рішення законної сили.
Головуючий О.О. Чебанов
Судді М.І. Старосуд
М.М. Яковенко