27.11.2013 Справа № 756/15445/13-а
Справа пр. №2-а/756/406/13
ун. №756/15445/13-а
25 листопада 2013 року Оболонський районний суд міста Києва в складі:
головуючого судді - Андрейчука Т.В.
при секретарі - Ліщенко Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
У жовтні 2013 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду в порядку адміністративного судочинства з позовом до відповідача управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Також ОСОБА_1 зазначив, що він є учасником бойових дій, а тому згідно з Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" він має право на отримання підвищення до пенсії у розмірі 150% мінімальної пенсії за віком, проте відповідач нараховує та виплачує йому таке підвищення пенсії у розмірі 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
ОСОБА_1 відповідно до положень ч.4 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням підвищення до пенсії як учаснику бойових дій у розмірі 150% мінімальної пенсії за віком. Однак управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва неправомірно відмовило позивачеві у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням підвищення у зазначеному розмірі, оскільки 01 липня 2006 року набрали чинності зміни до ч.4 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", якими встановлено, що учасникам бойових дій підвищується на 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Саме у такому розмірі підвищення до пенсії виплачувалось позивачеві з 01 липня 2006 року.
З цих підстав позивач просив суд визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва щодо відмови йому у перерахунку пенсії з урахуванням підвищення у розмірі 150% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01 січня 2010 року; зобов'язати відповідача перерахувати йому пенсію з урахуванням зазначеного підвищення, а також виплачувати пенсію у такому розмірі і надалі.
Ухвалою судді Оболонського районного суду м. Києва від 01 листопада 2013 року позовні вимоги в частині визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за період з 01 січня 2010 року до 29 квітня 2013 року року залишено без розгляду.
У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали, просили суд їх задовольнити.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва у судовому засіданні проти позову заперечувала, стверджувала, що з 01 липня 2006 року діє редакція Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", якою встановлено, що пенсія учасникам бойових дій підвищується на 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Таким чином, підстави для перерахунку пенсії позивачеві відсутні. З цих підстав представник відповідача просила суд відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1
Заслухавши пояснення позивача, його представника та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Крім того, позивач є учасником бойових дій, а тому він має право на пільги, надані цій категорії осіб Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" .
Згідно з ч.4 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції ч.4 ст.12 Закону, яка була чинною з 01 січня 1996 року до 01 липня 2006 року) учасникам бойових дій пенсії підвищуються в розмірі 150% мінімальної пенсії за віком
Як встановлено судом, до 01 липня 2006 року ОСОБА_1 здійснювалось нарахування пенсії з урахуванням підвищення як учаснику бойових дій у розмірі 150% мінімальної пенсії за віком.
01 липня 2006 року набули чинності зміни, внесені до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" п.2 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 05 жовтня 2005 року №2939-IV. Так, ч.4 ст.12 Закону було викладено у наступній редакції: "Учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність".
Зазначена законодавча норма з 01 липня 2006 року змін не зазнавала та не визнавалась неконституційною, а тому підлягала застосуванню з часу набрання нею чинності.
За загальними принципами дії закону в часі, згідно з якими чинність закону чи окремих його положень припиняється, зокрема, у разі прийняття нового закону, положення ч.4 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до яких пенсії учасникам бойових дій пенсії підвищуються в розмірі 150% мінімальної пенсії за віком, втратили чинність з 01 липня 2006 року, у зв'язку з набранням чинності п.2 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 05 жовтня 2005 року №2939-IV.
Відтак, починаючи з 01 липня 2006 року, позивач має право на отримання щомісячного підвищення до пенсії, як учасник бойових дій, у розмірі 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Щомісячне підвищення до пенсії ОСОБА_1, як учаснику бойових дій, виплачувалась йому з 01 липня 2006 року з розрахунку 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на відповідний рік, тобто у повному обсязі та з урахуванням вимог законодавства. Крім того, слід зазначити, що після перерахунку 01 липня 2006 року ОСОБА_1 пенсії, її загальний розмір не зменшився.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд вважає, що здійснюючи позивачеві нарахування пенсії за віком з урахуванням підвищення до неї у розмірі 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01 липня 2006 року, відповідач управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва діяв у межах чинного законодавства та наданої йому компетенції.
За таких обставин суд приходить до висновку про необхідність відмовити ОСОБА_1 у задоволенні його позовних вимог.
З огляду на вищенаведене, відповідно до ст.19 Конституції України, ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", керуючись ст.ст.9, 11, 128, 159, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд міста Києва шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення цієї постанови апеляційної скарги.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Т.В. Андрейчук