Лугинський районний суд Житомирської області
Справа № 2а/0612/3127/11
Провадження по справі № 6-а/281/2290/13
27 листопада 2013 року смт. Лугини
Лугинський районний суд Житомирської області
в складі: головуючої - судді - Бичківської К.Г.
за участю секретаря - Стужук Н.М.
розглянувши подання відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області, стягувач - ОСОБА_1, боржник - Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації та Лугинський державний лісгосп агропромислового комплексу, про зміну способу і порядку виконання рішення суду, -
В провадженні суду перебувала адміністративна справа № 2а/0612/3127/11 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації та Лугинського державного лісгоспу агропромислового комплексу про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання здійснити нарахування та виплату коштів, передбачених ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановленим по справі судовим рішенням від 12 липня 2011 року позов задоволено, зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 доплату за роботу (службу) на території зон радіоактивного забруднення - ч. 1 ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, за період з 06.12.2010 року по 31.05.2011 року, у відповідності до наданих Лугинським державним лісгоспом АПК розрахунків.
Виконавчий лист по справі перебуває на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області.
Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області звернувся до суду із поданням, в якому просить змінити спосіб і порядок виконання вищевказаного судового рішення, посилаючись на положення ст.7 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання рішень судів".
Відповідно до ст. 2 зазначеного Закону, держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким, зокрема, є державний орган. Судове рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, яке має зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належить до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює його виконання без зміни його способу.
Представник відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, подав заяву про розгляд заяви за його відсутності.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про час і місце розгляду заяви.
Представник боржника - Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про час і місце розгляду справи.
Суд, перевіривши надані заявником документи, вважає, що подання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання рішень судів", виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
У разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Згідно ч. 1 ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
В даній справі зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання виплатити на стягнення спірних коштів.
Враховуючи, що Лугинським державним лісгоспом агропромислового комплексу зроблено перерахунок коштів, відповідно до якого на користь ОСОБА_1 необхідно стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації нараховані та невиплачені кошти, передбачені ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в сумі 11027,85 грн., то суд приходить до висновку, що подання потрібно задовольнити і змінити спосіб і порядок виконання рішення суду №2а/0612/3127/11.
На підставі викладеного та керуючись ст. 263 КАС України, суд, -
Подання відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області, стягувач - ОСОБА_1, боржник - Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації та Лугинський державний лісгосп агропромислового комплексу, про зміну способу і порядку виконання рішення суду задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення суду у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа №2а/0612/3127/11, виданого Лугинським районним судом 26 липня 2011 року, зазначивши, що необхідно стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 нараховані та невиплачені кошти, передбачені ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в сумі 11027,85 грн.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга через Лугинський районний суд Житомирської області в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 5 днів з дня отримання її копії.
Суддя