8.1.5
Іменем України
21 листопада 2013 року Справа № 812/8565/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Захарової О.В.,
при секретарі судового засідання: Білоконі Д.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в розмірі 49368,50 грн., -
10 жовтня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в розмірі 49368,50 грн.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що ОСОБА_1 як суб'єкт підприємницької діяльності зареєстрований виконавчим комітетом Алчевської міської ради. На податковому обліку відповідач перебуває в Алчевській ОДПІ Луганської області з 16.08.2011. Станом на 01.10.2013 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 має податковий борг з податку на доходи фізичних осіб в сумі 49368,50 грн., в тому числі: податкові зобов'язання - 36977,34 грн., штрафні санкції - 9244,34 грн., пеня - 3146,82 грн. Податкові зобов'язання та штрафні санкції нараховані податковим органом згідно податкового повідомлення-рішення №0002911710 від 31.08.2012, яке винесене за результатами перевірки. Податковим органом направлено податкову вимогу від 08.10.2012 №227, яка отримана 05.12.2012.
Посилаючись на положення ст.20 Податкового кодексу України, позивач просив стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 суму податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 49368,50 грн.
У судове засідання представник позивача не прибув, до суду надав заяву про розгляд справи без його участі, в якій також зазначив, що позовні вимоги в сумі 49368,50 грн. підтримує у повному обсязі (а.с. 43).
Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином.
12 листопада 2013 року та 18 листопада 2013 року на адресу суду повернувся конверт із позначкою пошти «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 35-36, 40-41).
Відповідно до ч.11 ст.35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
З огляду на вищезазначене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.
Відповідно до частини 6 статті 71 та частини 4 статті 128 КАС України суд вирішує справу за відсутності відповідача на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до ст.6 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Згідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно із п.п.16.1.3-16.1.4 п.16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою (п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України).
Згідно п.п.54.3.2 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Згідно п.57.2 ст.57 Податкового кодексу України у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені в цьому Кодексі та в статті 297 Митного кодексу України, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.
Відповідно до п.п. 57.3 ст.57 ПКУ у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно п.123.1 ст.123 Податкового кодексу України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування. При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування - тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідач - ОСОБА_1 (і.н. НОМЕР_1) зареєстрований в якості фізичної особи-підприємця виконавчим комітетом Алчевської міської ради 15.08.2011.
Відповідач перебуває на податковому обліку в якості платника податків у Алчевській об'єднаній державній податковій інспекції Луганської області з 16.08.2011 за №46598, що підтверджується довідкою від 16.08.2011 №322/290/11 (а.с. 8).
Судом встановлено, що станом на 19.11.2013 за відповідачем рахується податковий борг з податку на доходи фізичних осіб в сумі 49368,50 грн., який складається з основного зобов'язання - 36977,34 грн., штрафна (фінансова) санкція - 9244,34 грн., пеня - 3146,82 грн. (а.с. 49).
04 січня 2012 року фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 був поданий звіт суб'єкта малого підприємництва - фізичної особи - платника єдиного внеску за четвертий квартал 2011 року, в якому відповідачем зазначено обсяг виручки від реалізації товарів (робіт, послуг) за звітний квартал наростаючим підсумком з початку терміну дії свідоцтва про сплату єдиного податку в календарному році - 5000 грн. (а.с. 44).
З матеріалів справи вбачається, що у період з 08.08.2012 по 21.08.2012 посадовими особами Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області проведено документальну планову виїзну перевірку дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 за період з 16.08.2011 по 31.12.2011, за результатами якої складений акт від 29.08.2012 №942-172-2664403494 (а.с. 10-17).
Згідно висновків акту перевірки від 29.08.2012 №942-172-2664403494, документальною плановою виїзною перевіркою встановлені порушення фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1:
- ст. 1 Указу Президента України від 28.06.1999 №746/99 «Про спрощену систему
заїкування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» ( з змінами та доповненнями) платником отримано протягом 2011 року доходів в сумі 10961089,72 грн., що перевищує визначений ст.1 Указу №727 граничний рівень - 500 тис. грн., тому у відповідності до п.п.164.2.6 п.164.2 ст.164, п.п.168.1.3 п.168.1 ст.168 та ст.176, ст.179 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755 (із змінами та доповненнями) зобов'язаний був перейти з 01.01.2012 на загальну систему оподаткування та надати декларацію на суму перевищення за 2011 рік. За результатами перевірки донараховано податок на доходи фізичних осіб в сумі 36977,34 грн.
- ст.4 Указу Президента України від 03.07.1998 №727/98 (в редакції Указу Президента України від 28.06.1999 №746/99) «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» (із змінами та доповненнями), та п.176.1 ст.176, п.177.10 ст.177 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755 (із змінами та доповненнями) книга обліку доходів та витрат за перевіряємий період заповнювалась неналежним чином, занижено обсяг виручки в книзі обліку доходів форми 10 та у звіті платника єдиного податку за 2011 рік.
Акт перевірки підписаний відповідачем без зауважень та його копія отримана 29 серпня 2012 року (а.с. 16 - зворотній бік).
Статтю 1 Указу Президента України від 03.07.1998 №727/98 (в редакції Указу Президента України від 28.06.1999 №746/99) «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» встановлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для таких суб'єктів малого підприємництва фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень.
В ході перевірки встановлено, що ФОП ОСОБА_1 в перевіряємому періоді з 16.08.2011 по 31.12.2011 за власним бажанням здійснював підприємницьку діяльність на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності.
Згідно з п.181.1 ст.181 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями), особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку у разі коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість).
Відповідно до п.183.4 ст.183 Податкового кодексу України особи, що переходять на загальну систему оподаткування із спрощеної системи оподаткування за умови, якщо такі особи відповідають вимогам, визначеним п.181.1 ст.181 Кодексу надають реєстраційну заяву одночасно з наданням заяви про відмову від застосування спрощеної системи оподаткування.
Датою переходу зазначених осіб на загальну систему оподаткування є дата їх реєстрації як платників податку.
Згідно довідки про рух грошових коштів ФОП ОСОБА_1 перевищив обмеження щодо обсягу виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік, установленого ст.1 Указу Президента України від 03.07.1998 №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» (із змінами та доповненнями) - 03.10.2011 (а.с. 17, 48).
Згідно відомостей з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб ДПА України про суми виплачених доходів ФОП ОСОБА_1 отримав доход від TOB «Металл Лайт Групп» (37363873) за 3 квартал 2011 року в сумі 848944,93 грн., за 4 квартал 2011 року в сумі 6998000,0 грн.
За результатами перевірки встановлено, що фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 занижено оподатковуваний доход, у зв'язку з чим позивачем донарахований податок на доходи фізичних осіб в сумі 36977,34 грн.
На підставі акту перевірки від 29.08.2012 №942-172-2664403494 згідно з п.п.54.3.2 п.54.3 ст.54 та відповідно до п.123.1 ст.123 Податкового кодексу України позивачем винесене податкове повідомлення-рішення від 31.08.2012 №0000291710, яким відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 36977,34 грн. та застосовано штрафні санкції в сумі 9244,34 грн. (а.с. 18).
Податкове повідомлення-рішення від 31.08.2012 №0000291710 надіслане на адресу відповідача поштою, та отримане ним 21 вересня 2012 року, що підтверджується підписом у рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с. 19 - зворотній бік).
У встановленому законом порядку вказане податкове повідомлення-рішення відповідачем не оскаржене.
Підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України передбачено, що у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Відповідно до пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.
Зі зворонього боку облікової карки платника податків (податок на доходи фізичних осіб) вбачається, що на час розгляду справи за відповідачем рахується пеня в розмірі 3146,82 грн. (а.с. 49).
Згідно статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Пунктами 59.4 та 59.5 ст.59 Податкового кодексу України визначено, що податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Пунктами 42.1 та 42.2 ст.42 Податкового кодексу України передбачено, що податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та завірені печаткою відповідних органів.
На виконання вищезазначених вимог відповідачу було направлено податкову вимогу від 08.10.2012 №227, в якій визначено загальну суму податкового боргу платника податків станом на 08 жовтня 2012 року - 46221,68 грн., в тому числі: основний платіж - 36977,34 грн., штрафні (фінансові) санкції (штрафи) - 9244,34 грн., пеня - 0,00 грн. (а.с. 21).
Зазначена податкова вимога надіслана на адресу відповідача листом з рекомендованим повідомленням про вручення, однак поштове відправлення було повернуто до податкової інспекції із зазначенням поштою причин повернення «за закінченням терміну зберігання» (а.с.21).
Відповідно до положень п.58.3 ст.58 Податкового кодексу України податкова вимога вважається врученою відповідачу.
Данні щодо оскарження відповідачем податкової вимоги або відкликання її податковою інспекцією, в матеріалах справи відсутні.
Загальну сума податкового боргу відповідача з податку на доходи фізичних осіб на час розгляду справи становить 49368,50 грн. (а.с. 49).
Відповідно до п.п.20.1.18, 20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.87.11. ст.87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що позовні вимоги Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 49368,50 грн., документально обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та відповідають чинному законодавству, у зв'язку з чим підлягають задоволенню.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, а також те, що позивач відповідно до Закону України від 08 липня 2011 року №3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 21 листопада 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 22 листопада 2013 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 136, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в розмірі 49368,50 грн., задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (і.н. НОМЕР_1) податковий борг з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 49368,50 грн. (сорок дев'ять тисяч триста шістдесят вісім гривень 50 коп.) на користь бюджету (р/р 33215801700027, код платежу 11010500 Податок на доходи фізичних осіб).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанову складено у повному обсязі та підписано 22 листопада 2013 року.
Суддя О.В. Захарова