Постанова від 19.11.2013 по справі 814/4114/13-а

Миколаївський окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Миколаїв.

19 листопада 2013 року Справа № 814/4114/13-а

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Зіньковського О.А., секретаря судового засідання Ополинського О.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1;

доВідділу Держземагенства в Новоодеському районі, вул.Леніна 202, кв.10, м.Нова Одеса, Новоодеський район, Миколаївська область, 56600;

провизнання протиправними дії;

ОСОБА_1 (позивач) звернулась з адміністративним позовом до Відділу Держземагенства в Новоодеському районі (відповідач) з вимогою (з врахуванням уточнення позовних вимог до відкриття провадження у справі) "винести рішення, яким визнати протиправні дії відділу Держземагенства в Новоодеському районі щодо порушенні вимог закону "Про державний земельний кадастр" щодо реєстрації заяви, яка не дає змогу чинити протиправні дії, щодо термінів реєстрації земельної ділянки та надання однієї мотивованої відмови при невідповідності поданих документів вимогам законодавства та притягнути до відповідальності за порушення законодавства при виконанні службових обов'язків згідно ч.1, 2, 3 ст. 39 Закону "Про державний земельний кадастр" та ст.53 Кодексу про адміністративні правопорушення (а.с.18).

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала повністю з підстав зазначених у позові та додаткових поясненнях.

Відповідач позовні вимоги не визнав, зазначив, що діяв у відповідності до чинного законодавства (а.с.35-36).

Заслухав пояснення сторін, дослідив матеріали справи суд,- встановив:

В кінці квітня 2013 року позивачка звернулась до відповідача із заявою щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру.

16 травня 2013 року відповідачем було направлено позивачу Повідомлення про відмову у наданні відомостей з Державного земельного кадастру №РВ-4800041522013 (а.с.8). Причиною відмови було зазначено - "документи не відповідають вимогам, встановленим законом" (а.с.8).

Після цього позивачка неодноразово зверталась до відповідача і тільки 10.09.13р. отримала мотивовану відповідь із викладенням причин відмови у реєстрації земельних ділянок (а.с.11).

Позивачка зазначила, що такі дії відповідача порушують її права, свободи та інтереси.

Відповідач не погодився із доводами позивачки та зазначив, що їй надавались обґрунтовані усні відповіді та роз'яснення, крім того відповідь від 16 травня 2013 року була сформована відповідною програмою в автоматичному режимі.

Розглянув матеріали справи, заслухав пояснення представників сторін, з'ясував фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позову з наступних підстав:

Стаття 19 ч.2 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зазначена норма дає підстави для висновку про те, що діяльність органів або посадових осіб, які здійснюють владні управлінські функції, має здійснюватись виключно в межах їх законодавчо визначених повноважень і реалізація таких повноважень повинна відповідати способу, встановленому законодавством. Таким чином, порушення з боку владних органів чи їх посадових осіб може виражатись як в діях поза межами власних повноважень, так і в порушенні способу реалізації цих повноважень.

Відповідно до положень статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" №3613-VI від 07.07.2011р. (Закон №3613-VI) державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.

Підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є:

- розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;

- подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; - невідповідність поданих документів вимогам законодавства;

- знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

У разі надання відмови з підстави, визначеної абзацом другим частини шостої цієї статті, заявнику повідомляється найменування та адреса органу, до повноважень якого належить здійснення державної реєстрації земельної ділянки.

В той же час, судом встановлено, що відповідач при наданні відмови позивачці від 16.05.13р. не додержав вимог статті 24 Закону №3613-VI в частинні надання саме мотивованої відмови із зазначенням конкретних підстав (п.6, ст.24 Закону №3613-VI).

Зазначене порушення вимог закону призвело до необхідності повторного звернення позивачки до відповідача з метою отримання обґрунтованої (мотивованої) відповіді, яка була отримана тільки 10.09.13р. (а.с.11).

Посилання відповідача на формування відповіді комп'ютерною програмою судом не приймається до уваги з огляду на невідповідність положенням статті 24 Закону №3613-VI.

Таким чином, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо ненадання 16.05.13р. мотивованої відмови у державній реєстрації земельної ділянки та наданні запитуваних відомостей є обґрунтованими та мають бути задоволені.

Інші позовні вимоги не знайшли свого підтвердження та правового обґрунтування в позовній заяві та в судовому засіданні, а отже не можуть бути судом задоволені.

Відповідно до вимог ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень (дій) обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, частково не доведено законність та обґрунтованість своїх дій. За таких обставин, позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 11, 158, 160-163 КАС України, адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Відділу Держземагенства в Новоодеському районі щодо ненадання 16 травня 2013 року ОСОБА_1 мотивованої відмови у державній реєстрації земельної ділянки та наданні запитуваних відомостей.

3. В задоволені інших позовних вимог відмовити.

4. Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 34грн. 40коп.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанову може бути оскаржено в порядку передбаченому статтями 185, 186 КАС України.

Апеляційна скарга подається до Одеського адміністративного апеляційного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Зіньковський О.А.

Повний текст постанови

підписано 22.11.2013р.