15 жовтня 2013 р.Справа № 1805/11978/2012
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бондара В.О.
Суддів: Донець Л.О. , Кононенко З.О.
за участю секретаря судового засідання Губарь А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Зарічного районного суду м. Суми від 29.07.2013р. по справі № 1805/11978/2012
за позовом ОСОБА_1
до Сумської міської ради
про визнання рішення нечинним та його скасування,
ОСОБА_1 ( далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Сумської міської ради ( далі - відповідач) про визнання рішення нечинним та його скасування.
Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 29.07.2013 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
Позивач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд постанову суду першої інстанції скасувати, ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги позивачем зазначено, що судом першої інстанції неправильно застосовані та порушено норми матеріального та процесуального права. Таким чином, скаржником зазначено, що суд першої інстанції при вирішення справи невірно застосував норми закону в зв'язку з чим, оскаржувана постанова підлягає скасуванню.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги постанову суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як було встановлено судом першої інстанції та знайшло своє підтвердження під час апеляційного розгляду, постановою Зарічного районного суду м. Суми від 25 червня 2012 року, яка набрала законної сили, встановлено, що рішенням Сумської міської ради від 29 вересня 2010 року № 4434-МР ОСОБА_1 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1, орієнтовною площею 0,1 га за рахунок земель Сумської міської ради.
Вказаною постановою Зарічного районного суду м. Суми від 25 червня 2012 року визнано незаконною бездіяльність Сумської міської ради щодо не розгляду проекту рішення про затвердження проекту землеустрою та надання у власність земельної ділянки ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1, орієнтовною площею 0,1 га за рахунок земель Сумської міської ради; визнано нечинними та скасовано п.п.1.2 пункту 1 та п. 2 рішення Сумської міської ради від 23 лютого 201 1 року № 266-МР «Про заходи щодо впорядкування роботи деяких управлінь міської ради в період коригування генерального плану міста Суми та розробки плану зонування територій», та п.п.1.3 пункту 1 рішення Сумської міської ради від 24 березня 2011 року № 340-МР «Про впорядкування роботи деяких управлінь міської ради в період коригування генерального плану міста Суми та розробки плану зонування територій»; зобов'язано Сумську міську раду винести на розгляд на найближчому пленарному засіданні чергової сесії проект рішення про затвердження проекту землеустрою та надання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, розташованої за адресою АДРЕСА_1, орієнтовною площею 0,1 га ОСОБА_1 (а.с. 14-15).
На підставі вищезазначеного рішення позивачем розроблено та погоджено проектну документацію. Погоджений з відповідними органами та службами проект землеустрою було подано позивачем до постійної комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою. Висновком комісії проект був погоджений та комісією вирішено надати даний висновок Сумській міській раді для розгляду і прийняття рішення.
Також, судом першої інстанції встановлено, що 07.12.2011 року, управлінням земельних ресурсів СМР позивачеві повідомлено, що комісія рекомендувала управлінню підготувати проект рішення з урахуванням положень рішення СМР №266-МР від 23 лютого 2011 року, відповідно до якого призупинено підготовку управлінням проектів рішень щодо надання у власність земельних ділянок до впровадження плану зонування території міста.
23 лютого 2011 року, Сумська міська рада прийняла рішення №266-МР від 23 лютого 2011 року «Про заходи щодо впорядкування роботи деяких управлінь міської ради в період коригування генерального плану міста Суми та розробки плану зонування територій» та рішення від 24 березня 2011 року № 340-МР «Про впорядкування роботи деяких управлінь міської ради в період коригування генерального плану міста Суми та розробки плану зонування територій», згідно з якими суб'єктам нормотворчої ініціативи до моменту впровадження плану зонування території міста необхідно призупинити внесення на розгляд Сумської міської ради проектів рішень про надання земельних ділянок у власність.
Згідно з юридичними висновками, що надавалися правовим управлінням СМР до проектів зазначених рішень, було встановлено невідповідність окремих пунктів проектів рішення № 266-МР та №340-МР вимогам чинного законодавства та запропоновано привести їх у відповідність до зазначених вимог.
Як встановлено судом першої інстанції, рішенням Сумської міської ради № 1499-МР від 30 травня 2012 року затверджено Правила регулювання земельних відносин, пов'язаних з наданням громадянам у користування або у власність земельних ділянок для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, ведення садівництва, індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у м. Суми (далі Правила).
Позивач вважає, що дане рішення порушує можливість реалізації його права на отримання у власність земельної ділянки, оскільки містить положення, які суперечать вимогам чинного законодавства та вводять ряд перешкод для вільного отримання позивачем земельної ділянки із земель комунальної власності, а тому вважає, що воно підлягає скасуванню.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження того, що оскаржувані ним Правила, які були затверджені рішенням Сумської міської ради № 1499-МР від ЗО травня 2012 року, порушують його права застосуванням до нього вказаного нормативно-правового акту, а тому позовні вимоги є необґрунтованими.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключною компетенцією міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оспорювані позивачем Правила регулюють порядок безоплатного надання земельних ділянок у власність у межах норм приватизації для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, ведення садівництва, індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів; визначають регулювання орендних відносин; регулювання відносин купівлі-продажу земельних ділянок.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу рішенням Сумської міської ради від 29 вересня 2010 року № 4434-МР був наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Колегія суддів зазначає, що 30.01.2013 року на пленарному засіданні Сумської міської ради був розглянутий проект рішення про затвердження проекту землеустрою та надання позивачу у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, договір про обмеження права на земельну ділянку з позивачем не укладався, що свідчить про те, що оскаржувані пункти та розділ Правил до позивача не застосовувались, а тому факт порушення прав позивача внаслідок прийняття оскаржуваного рішення не встановлено.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження того, що оскаржувані ним Правила, які були затверджені рішенням Сумської міської ради № 1499-МР від 30 травня 2012 року, порушують його права застосуванням до нього вказаного нормативно-правового акту.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.1 ст.195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на вищевикладене, постанова суду ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Зарічного районного суду м. Суми від 29.07.2013р. по справі № 1805/11978/2012 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Бондар В.О.
Судді(підпис) (підпис) Донець Л.О. Кононенко З.О.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Бондар В.О.
Повний текст ухвали виготовлений 21.10.2013 р.