Копія
Справа № 822/4260/13-а
20 листопада 2013 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіМайстер П.М.
при секретаріНетичай Ю.В.
за участі:представника позивача: ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся в суд з позовом до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації. Просить зобов'язати Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації надати йому дозвіл на переоформлення (перереєстрацію) автомобіля марки Volkswagen Passat, 2001 року випуску, державний номер НОМЕР_1, отриманого як гуманітарна допомога ОСОБА_5, без сплати мита, зборів та інших податків передбачених законодавством при імпорті автомобіля.
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер ОСОБА_5, батько позивача, який як інвалід третьої групи був забезпечений автомобілем марки Volkswagen Passat, 2001 року випуску, державний номер НОМЕР_1, як гуманітарна допомога через Головне управління праці та соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації. В жовтні 2013 року позивач звернувся до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації з заявою про переоформлення вказаного автомобіля на своє ім'я. Листом №03/03-13344 від 30.10.2013 року Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації відмовив у переоформленні автомобіля марки Volkswagen Passat. Зазначив, що переоформлення автомобіля, яким інвалід був забезпечений і користувався менше 10 років, можливе за умови сплати податків і зборів за ставками, діючими на день здійснення митного оформлення автомобіля.
Вказану відмову позивач вважає протиправною та просить суд зобов'язати Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації надати дозвіл ОСОБА_4 на переоформлення (перереєстрацію) автомобіля марки Volkswagen Passat, 2001 року випуску, державний номер НОМЕР_1, отриманого як гуманітарна допомога ОСОБА_5, без сплати мита, зборів та інших податків передбачених законодавством при імпорті автомобіля.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач надіслав до суду клопотання про розгляд справи без участі його представника, та надав письмові заперечення, у яких зазначає, що питання про вилучення автомобіля після смерті інваліда, отриманого ним як гуманітарна допомога, повинно вирішуватись на підставі нормативно - правових актів, чинних на час смерті інваліда. Спірні правовідносини виникли ІНФОРМАЦІЯ_1 року, з дня смерті ОСОБА_5, а тому для їх врегулювання підлягає застосуванню Порядок забезпечення інвалідів автомобілями від 19.07.2006 року. Згідно вказаного Порядку, переоформлення автомобіля, визнаного гуманітарною допомогою, яким інвалід був забезпечений і користувався менше 10 років, можливе за умови сплати податків і зборів за ставками, діючими на день здійснення митного оформлення автомобіля. Просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши представника позивача, вивчивши повно і всебічно письмові докази, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 від 30.08.ІНФОРМАЦІЯ_1 року), як інвалід третьої групи, був забезпечений автомобілем марки Volkswagen Passat, 2001 року випуску, державний номер НОМЕР_1, як гуманітарною допомогою через Головне управління праці та соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації.
В жовтні 2013 року позивач звернувся до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації з заявою про переоформлення вказаного автомобіля на своє ім'я.
Листом №03/03-13344 від 30.10.2013 року Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації відмовив ОСОБА_4 у переоформленні автомобіля марки Volkswagen Passat, посилаючись на п. 41 "Порядку забезпечення інвалідів автомобілями", який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 року №999 (далі - Порядок від 19 липня 2006 року): після смерті інваліда автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким інвалід був забезпечений через головне управління соціального захисту і користувався менше ніж 10 років, може бути переданий у власність одному з членів сім'ї інваліда за рішенням Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України за умови сплати податків і зборів за ставками, діючими на день здійснення митного оформлення автомобіля.
Згідно із частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Офіційне тлумачення вказаного положення Конституції України міститься в Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99, відповідно до пункту 2 якого дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Порядок від 8 вересня 1997 року № 999 був затверджений у зв'язку з прийняттям законів України: від 22 грудня 1995 року № 488 "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та від 6 червня 1996 року № 230 "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - з метою впорядкування забезпечення автомобілями різних категорій інвалідів і спрямований на захист інтересів інвалідів.
Згідно з пунктом 37 Порядку від 8 вересня 1997 року (у редакції, чинній на час прийняття рішення про надання спірного автомобіля ОСОБА_5) після смерті інваліда автомобіль, яким він був забезпечений безоплатно або на пільгових умовах, залишається його сім'ї та знімається з обліку в органах соціального захисту населення.
Відповідно до статті 5 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності.
Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.
Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Визнання закону таким, що втратив чинність, припиняє його дію в повному обсязі.
Частиною четвертою статті 4 ЦК України визначено, що актами цивільного законодавства є також постанови Кабінету Міністрів України.
Порядок від 8 вересня 1997 року був визнаний таким, що втратив чинність, постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року.
Таким чином, питання про вилучення автомобіля після смерті інваліда, який помер у ІНФОРМАЦІЯ_1 році, отриманого ним як гуманітарна допомога, повинно вирішуватись на підставі нормативно-правових актів, чинних на час смерті інваліда.
Вказана позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 16 січня 2013 року в справі №6-153цс12.
За таких обставин, суд вважає, що до даних правовідносин повинен застосовуватися Порядок від 19 липня 2006 року, відповідно до абз. 7 пункту 41 якого (у редакції, чинній на час смерті ОСОБА_5 - ІНФОРМАЦІЯ_1 року) після смерті інваліда автомобіль, отриманий як гуманітарна допомога, повертається (вилучається) головному управлінню соціального захисту і здається підприємству, що здійснює заготівлю та переробку металобрухту, або видається в порядку черговості інваліду, який перебуває на обліку.
Отже, враховуючи те, що права та обов'язки у членів сім'ї інваліда щодо спірного автомобіля виникли після смерті інваліда, а не в момент забезпечення інваліда автомобілем, застосуванню до спірних правовідносин підлягає Порядок від 19 липня 2006 року.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Згідно з ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З врахуванням зазначених обставин, норм чинного законодавства, суд приходить до висновку, що Департаментом соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації правомірність своїх дій доведена, а відповідно, в задоволені позову ОСОБА_4 слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 136, 158, 160-163, 167, 186, 255, 257 КАС України, суд, -
В позові ОСОБА_4 (АДРЕСА_1) до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про надання дозволу на переоформлення (перереєстрацію) автомобіля марки Volkswagen Passat, 2001 року випуску, державний номер НОМЕР_1, отриманого як гуманітарна допомога ОСОБА_5, без сплати мита, зборів та інших податків відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 21 листопада 2013 року о 11 год. 35 хв.
Суддя/підпис/
"Згідно з оригіналом" Суддя П.М. Майстер