Постанова від 13.04.2009 по справі 2-а-881/08

КОПІЯ Справа №2-а-881/08/1170 Категорія статобліку 64

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2009 року Кіровоградський окружний адміністративний суд

у складі:

головуючого - судді Ясенової Т.І.

при секретарі - Коробченко Є.К., Турік Л.С.

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1.,ОСОБА_2., ОСОБА_3.

від відповідача: ОСОБА_4.

від третьої особи : ОСОБА_5., ОСОБА_6

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кіровограді справу за адміністративним позовом Світловодської міської ради Кіровоградської області до Світловодської районної державної адміністрації Кіровоградської області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача приватне науково-виробниче підприємство „Техпромпроект” про визнання протиправними та скасування розпоряджень ,-

ВСТАНОВИВ:

Світловодська міська рада Кіровоградської області звернулась до суду з позовом до Світловодської районної державної адміністрації Кіровоградської області в якому просить суд визнати протиправним та скасувати Розпорядження голови Світловодської районної державної адміністрації № 428-р від 27 травня 2008 року „Про припинення права постійного користування земельною ділянкою Світловодського міськкомунгоспу”, яким припинено право постійного користування земельною ділянкою площею 3,1 га, яка була надана для розташування звалища твердого сміття на території Павлівської сільської ради та зараховано до земель запасу для подальшого перерозподілу, а також Розпорядження голови Світловодської районної державної адміністрації № 434-р від 28 травня 2008 року „Про розгляд заяви голови Павлівської сільської ради”, яким визнано приватне науково-виробниче підприємство „Техпромпроект” таким, що буде здійснювати благоустрій та упорядкування земельної ділянки площею 3,1 га, яка використовується під звалище твердого сміття і прилеглої території, що розташована на території Павлівської сільської ради.

Ухвалою суду від 09.12.2008р. до участі у справі залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача приватне науково-виробниче підприємство „Техпромпроект”.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що зазначені розпорядження є протиправними та порушуються права Світловодської міської територіальної громади, оскільки міське сміттєзвалище є комунальною власністю Світловодської міської територіальної громади в особі Світловодської міської ради, перебуває на балансі, експлуатується та обслуговується комунальним підприємством „Комбінат комунальних послуг”, що належить міській територіальній громаді. Назване комунальне підприємство є і належним землекористувачем земельної ділянки, на якій

розташовано сміттєзвалище, що підтверджується розпорядженням відповідача № 1102-р від 10.12.2007р. „Про надання дозволу на проведення інвентаризації та оформлення права постійного користування земельною ділянкою СМКП „ККП”.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з наведених підстав.

Представник відповідача, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, посилається на їх безпідставність, оскільки оспорювані розпорядження прийняті з дотриманням норм чинного законодавства, на підставі та у межах повноважень.

Представники третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача приватного науково-виробничого підприємства „Техпромпроект” в судовому засіданні заперечили проти задоволення позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, котрий здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Компетенція адміністративних судів згідно з п.3 ч.1 ст.17 КАС України поширюється, зокрема, на спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів.

За змістом ч.4 ст. 50 КАС України суб'єкт владних повноважень може заявити адміністративний позов у всіх випадках, безпосередньо передбачених цією нормою, а також в інших випадках, установлених законом.

Зазначений позов заявлено суб'єктом владних повноважень - Світловодською міською радою про визнання протиправним акта суб'єкта владних повноважень - Світловодської райдержадміністрації, виданого у порядку реалізації управлінських функцій у сфері контролю за землекористуванням.

Таким чином, зазначені правовідносини є публічно-правовими і справа належить до компетенції судів адміністративної юрисдикції.

Статтею 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах визначених Конституцією.

Відповідно до ст. 118 Конституції України виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації, компетенція яких визначена Законом України „Про місцеві державні адміністрації”.

Відповідно до п. 7 ч.1 ст.13 Закону України „Про місцеві державні адміністрації” до компетенції місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань щодо використання землі на їх території.

Згідно ст.17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ст.ст.12,26,43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до повноважень сільських, селищних, міських, районних, обласних рад відноситься розпорядження землею територіальних громад в залежності від її місця розташування згідно закону по регулюванню земельних відносин.

Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Питання щодо порядку вилучення земельних ділянок державної власності регулюється ст.149 Земельного Кодексу України.

Згідно з вимогами ч.5 ст.149 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: сільськогосподарського використання; ведення водного господарства, крім випадків, визначених частиною дев'ятою цієї статті; будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, лікарень, підприємств торгівлі тощо), крім випадків, визначених частиною дев'ятою цієї статті.

Судом встановлено, що розпорядженням голови Світловодської районної державної адміністрації № 428-р від 27 травня 2008 року „Про припинення права постійного користування земельною ділянкою Світловодського міськкомунгоспу” (далі-Розпорядження №428-р), у зв'язку з припиненням діяльності Світловодського міськкомунгоспу припинено право постійного користування земельною ділянкою, землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, які використовувались для технічної інфраструктури загальною площею 3,1 га, надану для звалища твердого сміття Світловодському міськкомунгоспу на території Павлівської сільської ради та зараховано дану земельну ділянку до земель запасу, землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, які використовувались для технічної інфраструктури Павлівської сільської ради для подальшого перерозподілу. Землекористувача, якому припинено право постійного користування земельною ділянкою цим розпорядженням, зобов'язано повернути до архіву відділу земельних ресурсів у Світловодському районі оригінал перший примірник) державного акту на право користування.

Розпорядженням голови Світловодської районної державної адміністрації №434-р від 28 травня 2008 року „Про розгляд заяви голови Павлівської сільської ради”(далі-Розпорядження №434-р), визначено приватне науково-виробниче підприємство „Техпромпроект” таким, що буде здійснювати благоустрій та упорядкування земельної ділянки площею 3,1 га, яка використовується під звалище твердого сміття і прилеглої території орієнтовною площею 4 га, яка розташована на території Павлівської сільської ради Світловодського району.

Згідно Державного акта на право постійного користування землею від 1983 року серія Б № 011067, зареєстрованого у Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №28, зазначена земельна ділянка була надана в постійне користування Світловодському міськкомунгоспу для звалища твердого сміття.

Рішенням виконавчого комітету Світловодської міської ради № 119 від 27.02.2003р. незавершене будівництво Світловодського міського сміттєзвалища було прийнято до комунальної власності м. Світловодськ та передано на баланс комунального підприємства „Комбінат комунальних послуг ”.

Рішенням виконавчого комітету Світловодської міської ради № 07 від 13.01.2005р. дозвіл на експлуатацію міського сміттєзвалища був наданий Світловодському комунальному підприємству „Комбінат комунальних послуг”.

Розпорядженням голови Світловодської районної державної адміністрації №1102-р від 10 грудня 2007 року „Про надання дозволу на проведення інвентаризації та оформлення права постійного користування земельною ділянкою СМКП „ККП” надано дозвіл Світловодському міському комунальному підприємству„Комбінат комунальних послуг” на проведення інвентаризації земельної ділянки, яка перебуває в їхньому користуванні, площею 3,1 га землі, які використовуються для технічної інфраструктури, у тому числі для видалення відходів (звалище твердого сміття) для подальшого оформлення права постійного користування земельною ділянкою на території Павлівської сільської ради.

У судовому засіданні встановлено, що земельна ділянка, землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, які використовувались для технічної інфраструктури загальною площею 3,1 га, надана для звалища твердого сміття, розташована на території Павлівської сільської ради за межами населеного пункту, тому повноваження щодо розпорядження зазначеними землями належить Світловодській районній державній адміністрації.

Відповідно до інформації Кіровоградської регіональної філії Державного підприємства „Центр державного земельного кадастру” по Світловодському району області згідно наявних Книг записів реєстрації державних актів на право постійного користування землею ( наявні Книги з 11 листопада 2005 року) та Книг записів реєстрації договорів оренди землі ( наявні Книги з 2000 року) відомості щодо користувачів земельною ділянкою ( площею 3,1 га) на території Павлівської сільської ради, яка надана для розташування звалища твердих побутових відходів, відсутні.

Згідно даних Головного управління статистики у Кіровоградській області в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України станом на 19 березня 2009 року Світловодський міськкомунгосп м.Світловодськ Кіровоградської області не значиться.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Документи, що посвідчують право на земельну ділянку, визначені ст.126 Земельного кодексу України. Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами, а право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Доказів оформлення Світловодським міським комунальним підприємством „Комбінат комунальних послуг” права постійного користування земельною ділянкою, площею 3,1 га землі, яка використовується для технічної інфраструктури, у тому числі для видалення відходів (звалище твердого сміття) на території Павлівської сільської ради позивачем суду не надано.

Відповідно до п. „в” ст. 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, припинення діяльності державних чи комунальних підприємств, установ та організацій.

Спірним розпорядженням голови Світловодської районної державної адміністрації № 428-р від 27 травня 2008 року „Про припинення права постійного користування земельною ділянкою Світловодського міськкомунгоспу” припинено право постійного користування земельною ділянкою, землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, які використовувались для технічної інфраструктури загальною площею 3,1 га, надану для звалища твердого сміття Світловодському міськкомунгоспу на території Павлівської сільської ради у зв'язку з припиненням діяльності Світловодського міськкомунгоспу на підставі ст.ст. 17, 141 та п.12 Перехідних положень Земельного Кодексу України.

Розпорядження голови Світловодської районної державної адміністрації №434-р від 28 травня 2008 року „Про розгляд заяви голови Павлівської сільської ради”(далі-Розпорядження №434-р), яким визначено приватне науково-виробниче підприємство „Техпромпроект” таким, що буде здійснювати благоустрій та упорядкування земельної ділянки площею 3,1 га, яка використовується під звалище твердого сміття і прилеглої території орієнтовною площею 4 га, яка розташована на території Павлівської сільської ради Світловодського району прийнято на підставі ст.ст.6,13,41 Закону України „Про місцеві державні адміністрації”, п.12 Прикінцевих положень, відповідно до п.10 розділу 1 протоколу розширеного засідання районної комісії з питань безпечної життєдіяльності населення від 22 травня 2008 року № 7, розглянувши лист голови Павлівської сільської ради від 19 травня 2008 року щодо упорядкування території яка самовільно зайнята під сміттєзвалище та заяви директора приватного науково-виробничого підприємства „Техпромпроект”, щодо впорядкування території існуючого звалища твердих побутових відходів, яке розміщене на землях Павлівської сільської ради.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Встановлені судом обставини справи та наведені норми чинного законодавства свідчать про те, що спірні розпорядження прийняті головою Світловодської районної державної адміністрації на підставі, в межах наданих повноважень та відповідно до чинного законодавства.

З огляду на викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Світловодської міської ради Кіровоградської області до Світловодської районної державної адміністрації Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Приватне науково - виробниче підприємство „Техпромпроект” про визнання протиправними та скасування розпоряджень - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя: підпис.

З оригіналом згідно:

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Т.І. Ясенова