Постанова від 18.11.2013 по справі 221/5298/13-а

221/5298/13-а

2-а/221/198/2013

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2013 року Волноваський районний суд Донецької області

в складі: головуючого - судді Голуб Т. І.

при секретарі Балаба Н.О

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Волноваха адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області про визнання неправомірними дій відповідача та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

15.10.2013 р. позивачка звернулася з адміністративним позовом до суду, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що 18.01.2009 року їй була призначена пенсія як державному службовцю, згідно Закону України « Про державну службу» , стаж державної служби складає 21 рік. При розрахунку середньомісячного заробітку при видачі довідки не врахували матеріальну допомогу на оздоровлення та допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати та 40 % надбавку за вислугу років а урахували лише посадовий оклад, надбавки за ранг, 30 % за вислугу років, за високі досягнення у праці, премії. У зв'язку з чим, вона отримує нижчу пенсію чим мала отримувати. Довідки про складові заробітної плати та винагороди за вислугу років вона отримала 18.09.2013 р., після чого 20.09.13 р. звернулася до відповідача із заявою, про перерахунок пенсії з урахуванням вказаних виплат, але в перерахунку було відмовлено ( рішення про відмову № 1871 від 26.09.2013 р.) . Вважає це рішення про відмову незаконним , просить скасувати його та просить зобов'язати провести перерахунок пенсії з 01.10.2013 року відповідно до довідок про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України « Про державну службу» який діяв на час призначення пенсії , з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової індексації та 40 % надбавки-винагороди за вислугу років.

Позивачка у судове засідання не з, явилась, але надала заяву, у якій просить суд розглянути справу за її відсутні, на позові наполягає.

У судовому засідання представник позивача на позові наполягає та заявив клопотання про встановлення для відповідача, відповідно до вимог ст. 267 КАС України, строку для подання звіту про виконання судового рішення.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала , просила в позові відмовити, пояснюючи, що згідно із ст. 33 Закону України « Про державну службу» , заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, та інших надбавок. Зміни до чинного законодавства, зокрема Закону України « Про державну службу» та постанови КМУ « Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії « не вносилися, і відповідно, при визначені заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включають в складові заробітної плати, передбачені вищезазначеними нормативно-правовими актами. Винагорода за вислугу років повинна виплачуватися у розмірах відповідно до постанови КМУ № 283 від 03.05.1994 року.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені обставини, які підтверджуються такими доказами.

Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Волноваському районі і Донецької області та отримує пенсію, згідно з Законом України «Про державну службу» з 18.01.2009 року.

На день звільнення, заробітна плата позивачки складалася з посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, премії та надбавки, матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутових питань, грошової винагороди. Стаж державної служби складав 21 рік .

20.09.2013 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на день звільнення згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідок від 18.09.2013 року № 23, 24 , просила включити додатково до складу заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення до відпустки та на соціально-побутові потреби, індексацію заробітної плати, та винагороду за вислугу років у розмірі 40 % посадового окладу з надбавкою за спеціальне звання, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Рішенням від 26.09.2013 року № 1871 позивачу в перерахунку пенсії відмовлено в зв'язку з тим що попередній розмір призначеної пенсії був вищий ніж перерахований.

Згідно: ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ( на час призначення пенсії позивачу у редакції Закону - 90 відсотків ).

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до п. З Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконаленні визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865, посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а, згідно пп. 2 п. 4 цієї ж постанови, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Постановою КМУ № 1013 від 12.09.1997 року, затверджено порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів ДПС, які мають спеціальні звання, відповідно до положень якого винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів ДПС залежно від стажу роботи і обчислюється у процентах виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Нарахування та виплата винагороди за вислугу років проводиться щомісячно за фактично відпрацьований час та в межах встановленого фонду оплати праці. Винагорода за вислугу років враховується при обчислені середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, тому як виплачується за рахунок та в межах фонду оплати праці, на неї нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За змістом цього Порядку до стажу роботи що дає право на одержання винагороди за вислугу років включається час роботи на підприємствах , установах, та в організаціях на посадах бухгалтерів, економістів, фінансистів ,юристів , якщо ці працівники мало спеціальну освіту , працювали за фахом та перейшли на роботу до податкової адміністрації ( інспекції) і зараховані на відповідну посаду

Тому суд вважає, що пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, та винагороди за вислугу років у розмірі 40 % посадового окладу з надбавкою за спеціальне звання які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу» згідно з довідками від 18.09.2013 року № 23,24 про розмір винагороди за вислугу років та складові заробітної плати позивача (надбавки та премії за останні 24 календарних місяці роботи за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією, яка ; подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданої відповідачем.

Відповідно до вказаного вище Порядку виплати винагороди за вислугу років, визначено , що стаж роботи для виплати винагороди за вислугу років визначається комісією органу державної податкової служби з питань встановлення стажу, необхідного для врахування винагороди за вислугу років, спірні питання з приводу встановлення стажу роботи для виплати винагороди за вислугу років, розглядаються відповідними комісіями ДПА вищого рівня та ДПА України.

Протоколом засідання постійно діючої комісії Волноваської ДПІ по встановленню стажу роботи для виплати щомісячної винагороди за вислугу років № 55 від 14.10.2013 року, ОСОБА_3 був встановлений стаж роботи для виплати винагороди за вислугу років 31 років 04 місяців 08 днів, та визначений розмір винагороди - 40 % посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання.

З огляду на викладене, дії відповідача, щодо самостійного визначення розміру щомісячної винагороди за вислугу років, встановленого спеціальною комісією, вчинені в порушення вимог ч. 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу». Це означає, що відповідач повинен був виходити з отримуваної позивачем суми заробітної плати, у тому числі винагороди за вислугу років. А врахування лише « правильної», на його думку, надбавки за вислугу років є порушенням компетенції, оскільки, чинним законодавством , органи Пенсійного Фонду не наділенні повноваженнями самостійно визначати структуру заробітної плати державного службовця, та оцінювати обгрунтованість розміру виплачуваних винагород.

На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань та індексація заробітної плати згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 212 є складовою заробітної плати. На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексацію нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій до пенсійного фонду довідці форми 5-1.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат па оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Частиною 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки : у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця , в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії , якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця , якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа. Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача, якому відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії з 01.10.2013 року.

Відповідно до приписів ст. 267 КАС України, суд, при ухвалені судового рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судок строк звіт про виконання судового рішення.

На підставі наведеного, Законів України « Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», « Про державну службу», « Про оплату праці» , керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 71, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області про визнання неправомірними дій відповідача та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення № 2441 від 09.10.2013 р. про відмову управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області в перерахунку пенсії ОСОБА_4 з урахуванням нарахованих та виплачених сум 40 % винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально - побутових питань , індексації заробітної плати .

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі провести з 01.10.2013 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань , винагороди за вислугу років у розмірі 40 % посадового окладу з надбавкою за спеціальне звання, індексації заробітної плати які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України « Про державну службу» в редакції яка діяла на час призначення пенсії позивачу.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі подати до суду, у 15-ти денний термін з часу набрання рішенням чинності, звіт про виконання судового рішення.

Постанова може бути оскаржена в Донецький апеляційний адміністративний суд через Волноваський районний суд протягом 10 днів з дня проголошення постанови.

Суддя: