Постанова від 11.11.2013 по справі 185/10959/13-а

Справа № 185/10959/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2013 року об 11.00 год. суддя Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Бондаренко В.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, перерахунок пенсії державного службовця, -

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2011 року позивач звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, перерахунок пенсії державного службовця, в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку їй пенсії згідно наданої нею довідки про заробітну плату від 19 серпня 2013 року № 144 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові потреби, компенсації за невикористання щорічної відпустки та індексації заробітної плати; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату їй пенсії згідно наданої нею довідки про заробітну плату від 19 серпня 2013 року № 144 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові потреби, компенсації за невикористання щорічної відпустки та індексації заробітної плати, починаючи з 25 квітня 2013 року.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначила, що вона знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області та отримує пенсію державного службовця згідно Закону України «Про державну службу». Однак, при призначенні їй пенсії відповідачем були затребувані довідки про заробіток без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові потреби, компенсації за невикористання щорічної відпустки та індексації заробітної плати, з яких справлявся збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Дізнавшись про неправомірність неврахування їй при призначенні пенсії зазначених вище виплат, вона звернулася до відповідача з завою з проханням долучити до її пенсійної справи, поряд з іншими документами, й уточнюючу довідку від 19 серпня 2013 року Західно-Донбаської ОДПІ про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за останні 24 місяці перед виходом на пенсію та здійснити відповідний перерахунок. Однак, листом відповідача від 17.09.2013 року №М/430 їй було відмовлено з посилання на ст. 33 Закону України «Про державну службу». Такі дії відповідача вважає протиправними й такими, що порушують її конституційні права на збільшення розміру пенсії.

Вирішуючи зазначений спір, суд керувався чинними положеннями закону та виходив з наступного.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так судом по справі встановлено, що предметом адміністративного позову є адміністративні правовідносини, що виникли між позивачем та відповідачем щодо вилучення зі складу заробітної плати позивача при здійсненні перерахунку пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові потреби, компенсації за невикористання щорічної відпустки та індексації заробітної плати.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 04.08.2011 року знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області та отримує пенсію державного службовця згідно Закону України «Про державну службу».

17 вересня 2013 року на звернення позивача відповідач надіслав лист про те, що матеріальна допомога на оздоровлення і соціально-побутові потреби, компенсація за невикористання щорічної відпустки та індексація заробітної плати не належать до складових заробітної плати державного службовця і тому не враховуються при обчисленні пенсії (а.с. 16-17).

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсій враховуються суми виплат, на які нараховувались страхові внески.

Зі змісту постанови в справі № 21-430а11 від 20 лютого 2012 року вбачається, що Верховний Суд України, розглядаючи цю справу з підстави, передбаченої пунктом 1 статті 237 КАС України, дійшов висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця. Такий висновок ВСУ в силу ст. 244-2 КАС України є обов'язковим для всіх судів України.

Зі змісту ч. 1 ст. 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" вбачається, що єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці".

Відповідно до статті 2 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата включає в себе основну, додаткову заробітну плату та інші заохочувальні і компенсаційні виплати.

Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - це виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (ст. 33 Закону України «Про державну службу»).

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.

Таким чином матеріальна допомога на оздоровлення та компенсація за невикористану відпустку входять до складу заробітної плати.

На час, за який здійснюється перерахунок, діяла постанова КМУ № 697 від 18.05.1998 року «Про затвердження Переліку видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій», за якою Перелік включав компенсацію за невикористану відпустку. Тому відсутні правові підстави для врахування зазначеної виплати в складі заробітної плати для обчислення розміру пенсії державного службовця.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України постанову суду необхідно звернути до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 11, 69, 71, 94, 99, 100, 104, 158-159, 162, 163, 256 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, перерахунок пенсії державного службовця - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно наданої нею довідки про заробітну плату від 19 серпня 2013 року № 144 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно наданої нею довідки про заробітну плату від 19 серпня 2013 року № 144 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові потреби, та індексації заробітної плати, починаючи з 25 квітня 2013 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області виконати постанову негайно у межах суми стягнення за один місяць.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 в рахунок відшкодування витрат по оплаті судового збору суму в розмірі 68 (шістдесят вісім) грн. 82 коп.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та обов'язки.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання стороною копії постанови.

Суддя: В.М. Бондаренко