Справа № 2-а-9888/08
Про передачу справи до іншого суду
04 грудня 2008 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Чабаненко С.В.
при секретарі - Кошляк Ю.В.
за участю позивача - ОСОБА_1.
представника відповідача - ОСОБА_2.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовними вимогами про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради.
Ухвалою судді від 07.10.2008 провадження у справі було відкрите та справа призначена до судового розгляду на 04.12.2008.
В судовому засіданні представником відповідача заявлено клопотання про передачу справи для розгляду за підсудністю до Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська, оскільки згідно Положення про управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради, затвердженого рішенням Красногвардійської районної у м. Дніпропетровську ради 19.04.2006 за № 26/06, управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради є структурним підрозділом Красногвардійської районної у м. Дніпропетровську ради, утворене її відповідним рішенням. Вважає, що даний спір згідно вимог п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України не підсудний Дніпропетровському окружному адміністративному суду.
Позивач проти заявленого клопотання не заперечувала.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи судом встановлено, що відповідач у справі - Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради здійснює повноваження як орган місцевого самоврядування.
Крім того, дана обставина також підтверджується вимогами ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування», відповідно до яких виконавчими органами районних у містах рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створені радами виконавчі органи, які підконтрольні та підзвітні відповідним радам.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки.
Частиною 2 ст. 19 КАС України передбачено, що адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які стосуються інтересів конкретної особи, вирішуються адміністративними судами за місцем проживання (перебування, знаходження) позивача.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 22 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі виявилося, що провадження у справі відкрито без дотримання правил предметної підсудності. Частиною 6 ст. 22 КАС України встановлено, що спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Таким чином, при проведенні судового засідання до початку розгляду справи по суті заявлених вимог судом встановлено, що провадження у даній адміністративній справі відкрито з порушенням предметної підсудності.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 18, 22,165 КАС України, суд -
Передати справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії до Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська для розгляду за підсудністю.
На ухвалу суду протягом п'яти днів з дня її проголошення до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд може бути подано заяву про її апеляційне оскарження, а протягом десяти днів після подання заяви - апеляційна скарга на ухвалу суду.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, у разі її подання протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано, а у разі її подання - після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не буде скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.
Суддя С.В.Чабаненко