Ухвала від 21.11.2013 по справі 286/4600/13-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Гришковець А.Л.

Суддя-доповідач: Котік Т.С.

УХВАЛА

іменем України

21 листопада 2013 року Справа № 286/4600/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого-судді Котік Т.С.

суддів: Бучик А.Ю.

Малахової Н.М.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області на ухвалу Овруцького районного суду Житомирської області від 07 жовтня 2013 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення за поданням державного віконавця відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Житомирській області у справі за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2013 року державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області звернувся до Овруцького районного суду Житомирської області з поданням про зміну способу і порядку виконання рішення у справі за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області. Просив змінити спосіб і порядок у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа №617/2625/12, виданого 09.04.2013 року Овруцьким районним судом про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести ОСОБА_4 донарахування та виплату, за період з 01.03.2011 року по 19.06.2011 року доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у відповідності до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру двох мінімальних заробітних плат, розмір якої визначено Законом України "Про Державний бюджет на 2011 рік" щомісячно, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідності до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 25 % мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму доходів громадян, що втратили працездатність, який визначено Законом України "Про Державний бюджет на 2011 рік" щомісячно, підвищення до пенсії як дитині війни у відповідності до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює прожиткового мінімуму доходів громадян, що втратили працездатність, визначеному Законом України "Про Державний бюджет на 2011 рік" щомісячно - на стягнути з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на користь позивача заборгованості, передбаченої ст.ст. 39, 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст. 6 Закону України ""Про соціальний захист дітей війни" в загальній сумі 6824 грн. 85 коп.

Ухвалою Овруцького районного суду Житомирської області від 07.10.2013 року у задоволені подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу і порядку виконання постанови від 29.02.2012 року відмовлено.

В апеляційній скарзі Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить вказану ухвалу скасувати та прийняти нову - про задоволення заяви.

Розглянувши справу в порядку, визначеному п.2 ч.1 ст.197 КАС України, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення в межах, передбачених ст.195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, враховуючи наступне.

Судом встановлено, що постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 29.02.2012 року позов ОСОБА_4 задоволено, зобов"язано управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області провести донарахування та виплату, за період з 01.03.2011 року по 19.06.2011 року доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у відповідності до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру двох мінімальних заробітних плат, розмір якої визначено Законом України "Про Державний бюджет на 2011 рік" щомісячно, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідності до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 25 % мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму доходів громадян, що втратили працездатність, який визначено Законом України "Про Державний бюджет на 2011 рік" щомісячно, підвищення до пенсії як дитині війни у відповідності до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює прожиткового мінімуму доходів громадян, що втратили працездатність, визначеному Законом України "Про Державний бюджет на 2011 рік" щомісячно

28.08.2013 року до суду першої інстанції надійшло подання від державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу і порядку виконання у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа №2а-617/2625/12 від 09.04.2013 року, виданого Овруцьким районним судом про зобов'язання УПФ провести нарахування та виплату на користь ОСОБА_4 додаткової пенсії як особі, що постраждала від Чорнобильської катастрофи, та підвищення до неї, оскільки позивач проживає на території радіоактивного забруднення та є дитиною війни, за період з 01.03.2011 року по 19.06.2011 року.

Як на підставу для звернення з даним поданням, державний виконавець зазначив, що судове рішення в частині зобов'язання здійснити нарахування виплат державним органом виконано, а в частині зобов'язання здійснити виплати не виконано в силу відсутності коштів державного бюджету.

Відмовляючи в задоволенні заяви державного виконавця відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Житомирській області, суд першої інстанції виходив з того, відсутні достатні та належні докази наявності виняткових обставин, які б зумовлювали можливість зміни способу виконання судового рішення.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

З матеріалів справи убачається, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області перебуває виконавчий лист №2а-617/2625/12 від 09.04.2013 року. Управлінням судове рішення виконано частково поведено нарахування ОСОБА_4 пенсії з 01.03.2011 року по 19.06.2011 року у відповідності до ст. 39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" в сумі 6824,85 грн.

Проте, виплату зазначених коштів не проведено у зв"язку з відсутністю коштів на відповідних рахунках відповідача.

Відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Зазначена норма кореспондується із приписами статті 36 Закону України "Про виконавче провадження". Так, частиною першою статті 36 цього Закону встановлено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.

Наведені правові норми визначають підстави та порядок відстрочення і розстрочення виконання, зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі з метою створення оптимальних умов для належного та якісного його виконання в процесі виконавчого провадження.

Проте, не містять виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.

Окрім того, слід зазначити, що відповідно до ч.2 ст.7 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", який набрав чинності з 01.01.2013 року, у разі, якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягував перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов"язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

За змістом статті 2 вказаного Закону України держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.

Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.

Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, і не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.

В даному випадку зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат.

Оскільки судом встановлено, що відповідачем здійснено перерахунок спірної суми надбавки до пенсії та подано його до виконавчої служби, то висновок суду першої інстанції про неможливість заміни способу виконання цього рішення є помилковим.

Судом першої інстанції не надано належної оцінки доводам заявника, викладеним у заяві про зміну способу і порядку виконання судового рішення, а тому ухвала суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової про задоволення заяви головного держаного виконавця.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 197, 199, 205, 206, 212 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області задовольнити, ухвалу Овруцького районного суду Житомирської області від 07 жовтня 2013 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення скасувати та прийняти нову.

Подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу і порядку виконання судового рішення задовольнити.

Змінити спосіб і порядок виконання судового рішення у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа №617/2625/12, виданого 09.04.2013 року Овруцьким районним судом Житомирської області, шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області на користь ОСОБА_4 нараховані кошти передбачені Законом України "Про соціальний захист дітей війни" та Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 6824 грн. 85 коп.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.С. Котік

судді: А.Ю.Бучик

Н.М. Малахова

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1

3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області вул.Леніна, 12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100

4 - відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області м-н Соборний, 1, м. Житомир, 10014