10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Куліченко М.В.
Суддя-доповідач: Котік Т.С.
іменем України
21 листопада 2013 року Справа № 279/6432/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого-судді Котік Т.С.
суддів: Бучик А.Ю.
Малахової Н.М.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області на ухвалу Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 27 вересня 2013 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення за заявою відділу державної виконавчої служби Коростенського міськрайонного управління юстиції у справі за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії,-
Ухвалою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 27 вересня 2013 року заяву відділу державної виконавчої служби Коростенського міськрайонного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу і порядку виконання рішення задоволено.
Змінено спосіб виконання постанови Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 13.02.2012 року .
Визнано належним способом виконання постанови Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 13.02.2012 року у справі №2-а-9293/2011, шляхом стягнення з управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області на користь ОСОБА_3 кошти в сумі 8466,30 грн, передбачених ст.39 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих від аварії на ЧАЕС", за період з 05.03.3011 року по 22.07.2011 року.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області (далі - УПФ), посилаючись на незаконність та невідповідність нормам чинного законодавства, просить скасувати зазначену ухвалу суду та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні заяви за безпідставністю.
Розглянувши справу в порядку, визначеному п.2 ч.1 ст.197 КАС України, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення в межах, передбачених ст.195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, враховуючи наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 13 лютого 2012 року позов ОСОБА_3 було задоволено частково. Дії відповідача, що порушують право на отримання в повному обсязі коштів, визначених ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнано неправомірними. УПФ зобов"язано нарахувати та виплатити позивачу кошти, передбачені ст. ст. 39,51 ЗУ « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Дана постанова суду набула чинності, але не виконана до цього часу, через відсутність джерела фінансування, хоч відповідна сума нарахування позивачці за ст. 39 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» проведена та визначена в сумі 8466,30 грн.
23.09.2013 року до суду першої інстанції надійшла заява від відділу державної виконавчої служби Коростенського міськрайонного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу і порядку виконання у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа №2а-9293/11 від 15.03.2013 року, виданого Коростенським міськрайонним судом Житомирської області про зобов'язання УПФ провести нарахування та виплату ОСОБА_3 кошти передбачені ст. 39 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі двох мінімальних заробітних плат щомісячно, за період з 05.03.2011 року по 22.07.2011 року з врахуванням проведених виплат - на стягнення з УПФ на користь ОСОБА_3 виплат передбачених ст. 39 Закону в сумі 8466,30 грн.
Як на підставу для звернення з даною заявою, державний виконавець зазначав, що відповідачем частково виконано зазначене судове рішення, оскільки проведено перерахунок соціальної допомоги до пенсії, за період з 05.03.2011 року по 22.07.2011 року, у відповідності до ст. 39 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка складає 8466,30 грн. Відповідно до повідомлення Управління №2667/02 від 22.08.2013 року, такий перерахунок пенсії здійснено ОСОБА_3 та виплату буде проведено при виділенні коштів з Державного бюджету .
Задовольняючи заяву відділу державної виконавчої служби Коростенського міськрайонного управління юстиції у Житомирській області, суд першої інстанції виходив з того, що з урахуванням приписів ст.263 КАС України, виконання постанови Коростенського міськрайонного суду Житомирської області можливе лише шляхом зміни способу виконання судового рішення про стягнення суми , та не є спірною між сторонами.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
З матеріалів справи убачається, що на виконанні у відділі державної виконавчої служби Коростенського міськрайонного управління юстиції у Житомирській області перебуває виконавчий лист №2а-9293/11, виданий 15.03.2013 року. Відповідачем проведено перерахунок підвищень до пенсії за період з 05.03.2011 року по 22.07.2011 року у відповідності до ст. 39 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розрахунок недоотриманої суми складає 8466,30 грн. Проте, виплату зазначених коштів не проведено у зв"язку з відсутністю коштів на відповідних рахунках відповідача.
Відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Зазначена норма кореспондується із приписами статті 36 Закону України "Про виконавче провадження". Так, частиною першою статті 36 цього Закону встановлено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.
Наведені правові норми визначають підстави та порядок відстрочення і розстрочення виконання, зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі з метою створення оптимальних умов для належного та якісного його виконання в процесі виконавчого провадження.
Проте, не містять виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.
Окрім того, слід зазначити, що відповідно до ч.2 ст.7 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", який набрав чинності з 01.01.2013 року, у разі, якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягував перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов"язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
За змістом статті 2 вказаного Закону України держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.
Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.
З огляду на викладене, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання, отже, така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення, які забезпечать виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат.
З матеріалів справи убачається, що відповідачем здійснено перерахунок спірної суми, передбаченої ст. 39 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про можливість зміни способу виконання судового рішення.
Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду першої інстанції не спростовують та не містять фактів невірного застосування судом норм матеріального та процесуального права.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення, підстави для скасування якого відсутні.
Керуючись ст.ст. ст.ст.195, 197, 199, 200, 205, 206, 212 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області залишити без задоволення, а ухвалу Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 27 вересня 2013 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.С. Котік
судді: А.Ю.Бучик
Н.М. Малахова
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1,11505
3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області вул.Грушевського, 16/1,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11501
4 - відділ державної виконавчої служби Коростенського міськрайонного управління юстиції вул. Сосновського, 28 Г, м. Коростень, Житомирська область, 11500