10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Оксюта Т.Г.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
іменем України
"12" листопада 2013 р. Справа № 2-а-482/13
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Мацького Є.М.
Шидловського В.Б.,
при секретарі Волянській О.В. ,
за участю представника УПФ, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Солом"янському районі м.Києва на постанову Солом'янського районного суду м.Києва від "08" серпня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Солом"янському районі м.Києва про зобов"язання призначити та провести перерахунок пенсії державного службовця ,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просив зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва призначити йому пенсію державного службовця з 01.01.2013 року; провести перерахунок призначеної йому пенсії за віком і здійснювати виплату пенсії державного службовця з 01.01.2013 року, довічно.
Свої вимоги обґрунтовував тим, що він працює суддею Київського апеляційного адміністративного суду.
01.04.2012 року, у зв"язку з досягненням 60-ти річного віку, відповідно до норм чинного законодавства, у нього виникло право на отримання пенсії за віком, яку він і отримує, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
20.06.2013 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва із заявою про переведення його з пенсії за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" на пенсію, відповідно до Закону України "Про державну службу".
Відповідач листом №7145/09 від 25.06.2013 року відмовив позивачу у призначенні пенсії державного службовця, обґрунтовуючи свою відмову тим, що позивач не має законних підстав для призначення пенсії як державному службовцю так як є працюючим суддею, а пенсія, передбачена Законом України «Про державну службу» може нараховуватися виключно суддям у відставці.
Вважав вказану відмову неправомірною, оскільки, як працюючий суддя, досяг пенсійного віку та має необхідний страховий стаж, в тому числі більше 30 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, тому, має право на призначення пенсії державного службовця.
Постановою Солом"янського районного суду м. Києва позов ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про зобов'язання призначити пенсію державного службовця та провести перерахунок пенсії - задоволено.
Визнано відмову управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва у призначені ОСОБА_4 пенсії за віком, як державному службовцю відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» - неправомірною.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва призначити ОСОБА_4 пенсію, як державному службовцю відповідно до вимог статті 37 Закону України «Про державну службу» та провести перерахунок та виплату призначеної йому пенсії за віком з 01.01.2013 року і здійснювати виплату пенсії державного службовця, довічно.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 судовий збір в сумі 34,41 грн..
Постанову звернуто до негайного виконання в межах суми платежу за один місяць.
Не погоджуючись з вказаною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Ухвалою Солом"янського районного суду міста Києва від 08 серпня 2013року апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Солом"янському районі м.Києва на підставі статті 22 КАС України передано на розгляд до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Вислухавши пояснення представника Пенсійного фонду, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Встановлено, що позивач з 02.04.2012 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
20.06.2013 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва з заявою про призначення йому пенсії як державному службовцю, відповідно до Закону України «Про державну службу» на що, йому було відмовлено в призначенні пенсії державного службовця (лист управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва №7145/09 від 25.06.2013 року) .
Відмову відповідач обґрунтував тим, що позивач продовжує працювати на посаді судді, в той час як пенсія на умовах, передбачених ст.37 Закону України «Про державну службу» (ч.1 ст.137 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»), виплачується судді, який вийшов у відставку після досягнення чоловіками - пенсійного віку 62 років, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не дотримався вимог чинного законодавства та порушив право позивача на отримання пенсії державного службовця, оскільки зі змісту ст.138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», на яку посилається відповідач, слідує, що вона регулює умови призначення довічного грошового утримання суддям, які виходять (вийшли) у відставку.
Враховуючи, що позивач не підпадає під вказану категорію осіб, тому дана норма закону не регулює правовідносини між сторонами у цій справі.
Водночас, за змістом ст.37 Закону України «Про державну службу» (чинного станом на 02.03.2011 року), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавцем пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
Досягши у 2012 році 60-ти річного віку, позивач не скористався правом на відставку, відповідно до положень ст.43 Закону України «Про статус суддів», продовжує працювати та звернувся до органів Пенсійного фонду України з заявою про оформлення йому пенсії як державному службовцю.
Достовірно встановлено, та чого не заперечує представник відповідача, позивач відповідає критеріям, встановленим ст.37 Закону України «Про державну службу», - наявність у позивача загального страхового стажу, стажу державного службовця і що він досяг пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Отже, суд виходив з того, що зазначені обставини свідчать про наявність підстав для призначення позивачу пенсії державного службовця, оскільки будь-які заборони у законодавстві України, щодо призначення працюючому судді пенсії державного службовця - відсутні.
Даючи правову оцінку встановленим обставинам, колегія суддів виходить з наступного.
Особливий статус судді, гарантії його незалежності визначено Конституцією і законами України, зокрема - на час виникнення спірних відносин - Законом України "Про статус суддів" № 2862-XII.
Згідно з ч.2 ст.1 Закону № 2862-XII судді є посадовими особами судової влади, які відповідно до Конституції України наділені повноваженнями здійснювати правосуддя і виконувати свої обов'язки на професійній основі в Конституційному Суді України та судах загальної юрисдикції.
Виходячи зі змісту статей 1, 2 Закону України "Про державну службу" (Закон № 3723-XII), дія яких поширюються на суддів, останні є державними службовими особами, які здійснюють функції представників державної судової влади на постійній основі, наділені повноваженнями здійснювати правосуддя та одержують суддівську винагороду за рахунок державних коштів.
Згідно зі статтею 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII, пенсія державному службовцю виплачується незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію.
Зазначеною статтею в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI встановлено, що особі, якій призначена пенсія відповідно до цієї статті та яка продовжує працювати на державній службі, виплачується пенсія у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV, а після звільнення - у розмірі, обчисленому відповідно до Закону № 3723-XII.
Таким чином, суддя Мамчур Я.С. має право на призначення пенсії державних службовців, починаючи з 20 червня 2013 року, як часу звернення до Відповідача за призначенням пенсії державного службовця, в розмірі, визначеному ст.37 Закону №3723-XII, обчисленому відповідно до Закону №1058-IV.
Отже, суд першої інстанції, правильно застосував норми матеріального права, але при цьому допустився помилок, як щодо дати виникнення такого права - з 01.01.2013 року так і визначення - довічного здійснення пенсійних виплат, що підлягає відповідному виправленню та виключенню.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Солом"янському районі м.Києва задовольнити частково, постанову Солом"янського районного суду м.Києва від "08" серпня 2013 р. скасувати та прийняти нову постанову.
Позовні вимоги ОСОБА_4 задовольнити частково.
Визнати відмову управління Пенсійного фонду України в Солом"янському районі м.Києва у переведенні ОСОБА_4 з пенсії за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" на пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу" - неправомірною.
Зобов"язати управління Пенсійного фонду України в Солом"янському районі м.Києва призначити ОСОБА_4 пенсію як державному службовцю, відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" з 20.06.2013 року, з проведенням відповідного перерахунку пенсії та її виплати.
Відшкодувати з Державного бюджету України на користь ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 судовий збір в сумі 34,41 грн..
Постанова підлягає негайному виконанню в межах суми платежу за один місяць.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Є.М. Мацький
В.Б. Шидловський
З оригіналом згідно: суддя ________________________________ М.М. Капустинський
Повний текст cудового рішення виготовлено "14" листопада 2013 р.
Роздруковано та надіслано: (рек. з пов. про вруч.)
1- в справу:
2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1,01033
3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в Солом"янському районі м.Києва вул.Керченська, 5-а,м.Київ,03151