10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Мозговий В.Б.
Суддя-доповідач: Котік Т.С.
іменем України
21 листопада 2013 року Справа № 285/4769/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого-судді Котік Т.С.
суддів: Бучик А.Ю.
Малахової Н.М.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області на ухвалу Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 18 жовтня 2013 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення за заявою відділу Державної виконавчої служби Новоград - Волинського міськрайонного управління юстиції у справі за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії,-
Ухвалою Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 18 жовтня 2013 року заяву відділу Державної виконавчої служби Новоград - Волинського міськрайонного управління юстиції про зміну способу і порядку виконання рішення задоволено.
Змінено спосіб і порядок виконання рішення Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 05.12.2011 року у адміністративній справі № 2-а-2127/11 шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати, на стягнення з Управління Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинський та Новоград-Волинському районі Житомирської області на користь ОСОБА_3 суми в розмірі 5997 грн. 31 коп.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області, посилаючись на незаконність та невідповідність нормам чинного законодавства, просить скасувати зазначену ухвалу суду та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні заяви за безпідставністю.
Розглянувши справу в порядку, визначеному п.2 ч.1 ст.197 КАС України, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення в межах, передбачених ст.195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, враховуючи наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що постановою Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 05.12.2011 року позов ОСОБА_3 задоволено частково. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинський та Новоград-Волинському районі Житомирської області провести перерахунок пенсії позивачу і виплатити, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, інваліду ІІІ групи, державної пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, передбачених ст. 50 та ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та в порядку передбаченому ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 08 травня 2011 року по 22 липня 2011 року.
12.09.2013 року до суду першої інстанції надійшла заява відділу Державної виконавчої служби Новоград - Волинського міськрайонного управління юстиції про зміну способу і порядку виконання у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа №2а-2127 від 22.12.2011 року, виданого Новоград-Волинським міськрайонним судом Житомирської області про зобов'язання УПФ провести перерахунок пенсії ОСОБА_3 і виплатити, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, інваліду ІІІ групи, державної пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, передбачених ст. 50 та ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та в порядку передбаченому ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 08 травня 2011 року по 22 липня 2011 року - на стягнення з управління Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинський та Новоград-Волинському районі Житомирської області на користь позивача заборгованості в сумі 5997,31 грн.
Як на підставу для звернення з даною заявою, державний виконавець зазначав, що відповідачем частково виконано зазначене судове рішення, оскільки проведено перерахунок пенсії згідно рішення Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від з 08.05.2011 року по 22.07.2011 року у відповідності до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак доплата перерахованих сум в розмірі 5997,31 грн. буде проведена при надходженні фінансування з Державного бюджету.
Задовольняючи заяву відділу Державної виконавчої служби Новоград - Волинського міськрайонного управління юстиції, суд першої інстанції виходив з того, що з урахуванням приписів ст.263 КАС України, виконання постанови Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області можливе лише шляхом зміни способу виконання судового рішення про стягнення суми, яка складає 5997,31грн., та не є спірною між сторонами.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
З матеріалів справи убачається, що на виконанні у відділу Державної виконавчої служби Новоград - Волинського міськрайонного управління юстиції перебуває виконавчий лист №2-а-2127, виданий 22.12.2011 року.
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинський та Новоград-Волинському районі Житомирської області частково виконано рішення суду та проведено перерахунок пенсії з 08.05.2011 року по 22.07.2011 року у відповідності до ст.ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", становить 5997,31 грн.
Проте, виплату зазначених коштів не проведено у зв"язку з відсутністю коштів на відповідних рахунках відповідача.
Відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Зазначена норма кореспондується із приписами статті 36 Закону України "Про виконавче провадження". Так, частиною першою статті 36 цього Закону встановлено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.
Наведені правові норми визначають підстави та порядок відстрочення і розстрочення виконання, зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі з метою створення оптимальних умов для належного та якісного його виконання в процесі виконавчого провадження.
Проте, не містять виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.
Окрім того, слід зазначити, що відповідно до ч.2 ст.7 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", який набрав чинності з 01.01.2013 року, у разі, якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягував перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов"язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
За змістом статті 2 вказаного Закону України держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.
Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.
З огляду на викладене, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання, отже, така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення, які забезпечать виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат.
З матеріалів справи убачається, що відповідачем здійснено перерахунок спірних суми, передбачених ст. ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про можливість зміни способу виконання судового рішення.
Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду першої інстанції не спростовують та не містять фактів невірного застосування судом норм матеріального та процесуального права.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення, підстави для скасування якого відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 199, 205, 206, 212 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області залишити без задоволення, а ухвалу Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 18 жовтня 2013 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.С. Котік
судді: А.Ю.Бучик
Н.М. Малахова
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу ОСОБА_3 с.Броницька Гута,Новоград-Волинський район, Житомирська область,11711
3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області вул.Єрьоменка, 16,м. Новоград-Волинський,Житомирська область,11700
4 - заявник про зміну способу відділ Державної виконавчої служби Новоград- Волинського міськрайонного управління юстиції Житомирської області вул. Соборності, 13, м. Новоград-Волинський, 11701