Ухвала від 21.11.2013 по справі 412/1605/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Баличева М.Б.

Суддя-доповідач - Старосуд М.І.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2013 року справа №412/1605/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді Старосуда М.І., суддів Чебанова О.О., Яковенко М.М., розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області на постанову Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 24 вересня 2013 р. у справі № 412/1605/13-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання призначити, нарахувати та виплачувати пенсію на пільгових умовах,-

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання призначити, нарахувати та виплачувати пенсію на пільгових умовах, зазначивши, що він є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС у 1986 року, 2 категорії. 27.12.2012 року він звернувся з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС . Однак, рішенням комісії управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області від 10.07.2013 року йому було відмовлено у зв'язку з тим, що відомості про його виїзди в зону відчуження відсутні. Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними, у зв'язку з чим просить задовольнити позовні вимоги.

Постанову Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 24 вересня 2013 р. позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання призначити, нарахувати та виплачувати пенсію на пільгових умовах - задоволено.

Визнано дії управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області щодо відмови у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_2 протиправними.

Скасовано рішення комісії управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області від 10.07.2013 року «Про відмову в призначенні пенсії за віком, як ліквідатору ЧАЕС, ОСОБА_2».

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області прийняти рішення про призначення ОСОБА_2 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, як ліквідатору ЧАЕС, у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 27.12.2012 року з виплатою не донарахованих сум. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1987р.р., серії НОМЕР_1, має право на пільги, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

27.12.2012 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області із заявою про призначення йому пенсії як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії із зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до вимог ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак, листом від 04.01.2013 року відповідачем відмовлено позивачу в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з посиланням на те, що відсутні відомості про виїзди в зону відчуження.

В липні 2013 року позивач знову звернувся з вказаною заявою до відповідача, однак рішенням від 10.07.2013 року відповідачем відмовлено позивачу в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з посиланням на те, що відсутні відомості про виїзди в зону відчуження.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Відповідно до ч.3 ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Так, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, - передбачено зменшення пенсійного віку на 10 років.

В п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 р. № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Отже, відповідно до п.7 вказаного Порядку, підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Таким чином, призначаючи пенсію на пільгових умовах, необхідно врахувати її вид та особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.

Зокрема, особам, які проживали або працювали на територіях радіоактивного забруднення для підтвердження періоду роботи можна надавати документи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Так, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь в ліквідації аварії; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

З матеріалів справи вбачається, що згідно копії довідки Краснодонського об'єднаного міського військового комісаріату №223 від 29.11.2012 року, позивача було призвано на збори з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 04.08.1986 року по 15.10.1986 року.(а.с.11).

Згідно копії довідки КСП «Надія», позивача було призвано на військові збори, які він проходив з 04.08.1986 року по 15.10.1986 року, після закінчення військових зборів ним було надано радгоспу «Труд Горняка» (КСП «Надія») довідку командира військової частини щодо його участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження з зазначенням підвищеної оплати праці. Відповідно довідки командира військової частини ОСОБА_2 за вказаний період була виплачена заробітна плата в сумі 1488 руб., середньомісячна заробітна плата ОСОБА_2 складає 185 руб, без врахування часу перебування на в/зборах, дані, щодо заробітної плати взяті з особових рахунків, довідка командира військової частини знищена в зв'язку з закінченням строку зберігання.(а.с.33).

Згідно копії довідки начальника штабу пересильного пункту за №481 від 15.10.1986 року, позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та попередженні забруднення навколишнього середовища у період з 04.08.1986 року по 15.10.1986 року.(а.с.34).

Перебування позивача у зоні відчуження підтверджується архівною довідкою від 01.09.2000 року за №51/1/11188 Галузевого Державного архіву Міністерства Оборони України.(35).

На підставі наявних у справі доказів колегія суддів дійшла висновку, що ОСОБА_2 надав достатньо документів для підтвердження факту перебування його в зоні відчуження по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та призначення йому пенсії на пільгових умовах.

За вказаними обставинами колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що позивач має право на призначення пенсії відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З огляду на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно по суті вирішена справа, що обумовлює залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 197,198, 200,205,206,211,212,254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА :

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області на постанову Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 24 вересня 2013 р. у справі № 412/1605/13-а- залишити без задоволення.

Постанову Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 24 вересня 2013 р. у справі № 412/1605/13-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Колегія суддів М.І.Старосуд

О.О.Чебанов

М.М.Яковенко