Ухвала від 21.11.2013 по справі 815/7934/13-а

Справа № 815/7934/13-а

УХВАЛА

21 листопада 2013 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Біляївської районної державної адміністрації, Іллінської сільської ради, ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Біляївської районної державної адміністрації, Іллінської сільської ради, ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до п.п.5,6 ч.1 статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.ч.1,2,5 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.

Відповідно до ч.9 ст.103 КАС України строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв'язку.

Так, судом встановлено, що підставою для звернення позивача - ОСОБА_1 до суду з даним позовом послугувала відповідь заступника голови Біляївської районної державної адміністрації Потопа В.І. № С-269-28/2 від 25.08.2009 р., в якій зазначено, що Районною державною адміністрацією уважно розглянуто Ваше звернення щодо дійсності державного акту на право довічного успадкування володіння землею та надання копії документів стосовно земельної ділянки на території садівничого товариства „Надія-2" Іллінської сільської ради. В попередньому зверненні Вам надано повну та обґрунтовану відповідь. При цьому, направлено на Вашу адресу копію протоколу загальних зборів садівничого; товариства „Нйдія-2" Іллінської сільської ради Біляївського району Одеської області від 07 листопада 2000 року та довідку від 07 травня 2009 року № 19 голови СК ,Надія-Т". Документи стосовно земельної ділянки ОСОБА_4 можливо надати лише за офіційним запитом в судовому порядку.

З огляду на зазначену відповідь, судом встановлено, що позивач неодноразово звертався до Біляївської районної державної адміністрації та востаннє отримував відповідь в 2009 році.

Водночас, судом з'ясовано, що з даним адміністративним позовом позивач - ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду лише 19 листопада 2013 р. (згідно відбитку штемпеля канцелярії суду), тобто після спливу законодавчо визначеного строку для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів.

Строки впливають на права та обов'язки учасників адміністративних правовідносин, спонукаючи їх до своєчасного здійснення наданих їм прав чи виконання покладених на них обов'язків. Строки - це засіб впорядкування суспільних відносин, без якого неможливо уявити діяльність публічної адміністрації, нормативного акта, якою б юридичною силою він не був наділений.

Строк звернення до адміністративного суду - це строк, в межах якого особа, яка має право на позов, повинна звернутися до адміністративного суду для захисту своїх прав у публічно - правових відносинах або для реалізації владних повноважень.

Строк звернення до суду обчислюється, за загальним правилом, з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Доказами, які свідчать про день, коли особа дізналася про порушення своїх прав, є розписка про одержання рішення, докази відправки та отримання кореспонденції, акт про відмову одержати документ (надати пояснення), довідки, складені особами, у випадках, передбачених законом.

Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.

Доказами того, що особа знала про порушення своїх прав, є її дії, спрямовані на захист порушених прав, зокрема, оскарження рішення (дії чи бездіяльність), письмові звернення з цього приводу, а також докази, які свідчать про те, що були створені умови, за яких особа мала реальну можливість дізнатися про порушення своїх прав.

Згідно з п.9 ч.1 ст.155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, а також те, що до матеріалів позовної заяви, позивачем не надано будь-яких належних доказів на підтвердження та обґрунтування поважності причин, за яких ним пропущено законодавчо визначений строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів, які б слугували відповідною підставою для поновлення такого строку, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне позовну заяву ОСОБА_1 до Біляївської районної державної адміністрації, Іллінської сільської ради, ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити певні дії, залишити без розгляду, відповідно до приписів ч.9, ч.1 ст.155 КАС України, з вищенаведених підстав.

Крім того, суд вважає за необхідне наголосити, що встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків, оскільки строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними, адже після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за захистом прав та охоронюваних законом інтересів, відповідні правовідносини набувають статусу стабільних.

При цьому, поважними причинами пропуску строку звернення до суду відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.

Керуючись ч.ч.1,2 ст.99, ст.107, п.9 ч.1 ст.155, ст.ст.160, 165 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Біляївської районної державної адміністрації, Іллінської сільської ради, ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без розгляду.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня її отримання.

Суддя Л.М. Токмілова