Справа № 569/21062/13-а
22.11.2013
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Кучина Н.Г., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до комунального закладу «Рівненський обласний центр психічного здоров'я населення» Рівненської обласної ради про визнання висновку щодо результатів медичного огляду недійсним.
Позивач звернувся в Рівненський міський суд з позовною заявою до комунального закладу «Рівненський обласний центр психічного здоров'я населення» Рівненської обласної ради про визнання висновку щодо результатів медичного огляду недійсним, в якій просить суд визнати недійсним висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №830, складений комунальним закладом «Рівненський обласний центр психічного здоров'я населення» Рівненської обласної ради 27 жовтня 2013 року
Згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
За змістом ст. 3 цього ж Кодексу справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Вжитий у КАС України термін "суб'єкт владних повноважень"- це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі при виконанні делегованих повноважень.
Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб) відповідно до прийнятих або вчинених при здійсненні ними владних управлінських функцій.
З позовної заяви вбачається, що предметом спору є, на думку позивача, протиправні дії лікаря комунального закладу «Рівненський обласний центр психічного здоров'я населення» Рівненської обласної ради під час проведення медичного огляду та складання оскаржуваного Висновку від 27.10.2013 року.
Слід зазначити, що за своєю сутністю оскаржене рішення відповідача є експертним висновком, який зроблено на підставі застосування спеціальних знань з метою встановлення певних обставин або фактів.
Таким чином, порушуючи питання про визнання протиправними дій, неправомірним рішення відповідача та чинним іншого висновку, позивач має основною метою вирішення спору приватного характеру щодо встановлення певного юридичного факту, який не пов'язаний із вимогою вирішення публічно-правового спору.
Слід також зазначити, що у даному випадку відповідач не виступає у статусі суб'єкта владних повноважень, оскільки не виконує владних управлінських функцій і не наділений можливістю владно керувати поведінкою особи, з якою він перебуває у спірних правовідносинах.
Тобто, між сторонами існує спір про право, який має приватноправовий характер, що, в свою чергу, виключає розгляд цієї справи в порядку адміністративного судочинства.
Даний спір не є публічно-правовим і не підпадає під визначення справи адміністративної юрисдикції (адміністративна справа), як зазначено у п. 1 ч. 1 ст.3 КАС України, а тому встановлена ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів на цей спір не поширюється.
У зв'язку з цим суд доходить висновку, що даний спір не підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з вимогами п.1 ч.1 ст.109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч. 1 ст. 109 КАС України, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до комунального закладу «Рівненський обласний центр психічного здоров'я населення» Рівненської обласної ради про визнання висновку щодо результатів медичного огляду недійсним..
Надіслати невідкладно позивачу копію ухвали разом з позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Роз'яснити позивачу, що справа даної категорії підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: Кучина Н.Г.