Справа № 286/7063/13-а
22 листопада 2013 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Невмержицького С. С.
з секретарем Аврамчук Л. В.,
розглянувши заяву державного виконавця відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу і порядку виконання рішення , -
18.10.2013 року до суду надійшла заява державного виконавця відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу і порядку виконання у виконавчому провадженні виконавчого листа № 2-а-15781/11 від 05.08.2013 року виданого Овруцьким районним судом Житомирської області про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести донарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв»язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства за період з 01.11.2010 року по 30.04.2011 року в розмірі, визначеному ст. 37 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, що дорівнює 40% від мінімальної заробітної плати, встановленої Законами України « Про Державний бюджет України на 2010 рік», « Про Державний бюджет України на 2011 рік» щомісячно - на стягнення з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 нараховані та невиплачені кошти в сумі 2232,20 грн.
Заявник в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, однак в заяві просить суд розглянути без їхньої участі.
Стягувач в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Боржник в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Неявка заявника, стягувача та боржника не перешкоджає розгляду заяви.
Суд, перевіривши матеріали справи, встановив наступне.
Постановою Овруцького районного суду від 18.01.2012 року по справі № 2-а-15781/11 за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зобов'язання вчинення дій щодо нарахування коштів, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести донарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв»язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства за період з 01.11.2010 року по 30.04.2011 року в розмірі, визначеному ст. 37 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, що дорівнює 40% від мінімальної заробітної плати, встановленої Законами України « Про Державний бюджет України на 2010 рік», « Про Державний бюджет України на 2011 рік» щомісячно .
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2013 року апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації залишено без задоволення, а постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 18 січня 2012 року без змін.
На виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області перебуває виконавчий лист № 2-а-15781/11 від 05.08.2012 року по зобов'язанню управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести донарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв»язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства за період з 01.11.2010 року по 30.04.2011 року в розмірі, визначеному ст. 37 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, що дорівнює 40% від мінімальної заробітної плати, встановленої Законами України « Про Державний бюджет України на 2010 рік», « Про Державний бюджет України на 2011 рік» щомісячно .
Управлінням праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження здійснено розрахунок недоотриманої ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства та щорічної допомоги на оздоровлення, розмір якої складає 2232,20 грн.
З листа Управлінням праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації від 11.09.2013 року суд вбачає, що виплата буде проведена при надходженні коштів на рахунок за КПКВК 2501200 для виконання постанов суду.
Відповідно до частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Частиною 2 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
З 1 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень». Відповідно до статті 3 якого виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків державного органу, а в разі відсутності у зазначеного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Таким чином, за нормами вказаного Закону судове рішення у відповідних спорах може бути виконано лише при зазначенні судом про стягнення з державного органу конкретної суми грошових коштів.
Виходячи з положень Закону України « Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та приписів Порядку затвердженого на виконання цього Закону Постановою Кабінету Міністрі України від 3 серпня 2011 року № 845, органи Казначейства на теперішній час не мають повноважень для зобов'язання іншого органу вчинити певні дії та можливості прийняти до виконання виконавчий документ без зазначення про стягнення з державного органу конкретної суми коштів.
Аналізуючи викладене із поданням державного виконавця по даній справі, суд зазначає, що в поданні державного виконавця про зміну способу і порядку виконання рішення відсутні посилання на обставини, що ускладнюють виконання рішення суду. Тобто, в судовому засіданні не знайшло підтвердження дотримання державним виконавцем вимоги ст. 30 Закону України «Про виконавче провадження» в якій зазначається, що державний виконавець зобов'язаний провести виконавчі дії з виконання рішення немайного характеру у двомісячний строк.
Окрім того, посилання державного виконавця на ст. 7 Закону України « Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» є безпідставним.
В ч.2 ст. 7 Закону України « Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» зазначається, що у разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до копії постанови про відкриття виконавчого провадження, 15 серпня 2013 року державним виконавцем Корнєєв М.М. відкрите виконавче провадження з виконання виконавчого листа №2а-15781/11 виданого 05.08.2013 року Овруцьким районним судом.
Подання про зміну способу та порядку виконання у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа №2а-15781/11 від 05.08.2013 року зареєстроване 07.10.2013 року за вих.. №3.4./43768.
Як наслідок цього державний виконавець не провів всі виконавчі дії та не дотримався строків здійснення виконавчого провадження, щодо виконання рішення суду.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні подання.
На підставі ст.30 Закону України « Про виконавче провадження», ст. 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», керуючись ст.263 КАС України, суд, -
В задоволенні подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу та порядку виконання у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа №2а-15781/11 від 05.08.2013 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зобов»язання провести донарахування та виплату коштів, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відмовити за безпідставністю.
Ухвала може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд Житомирської області шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя
ОСОБА_2