Ухвала від 19.11.2013 по справі 254/7480/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Назарцева В.О.

Суддя-доповідач - Жаботинська С.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2013 року справа №254/7480/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

судді - доповідача: Жаботинської С.В., суддів: Сіваченко І.В., Шишова О.О., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Будьонівському районі міста Донецька на постанову Будьоннівського районного суду м. Донецька від 20 вересня 2013 р. у справі № 254/7480/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Будьонівському районі міста Донецька про визнання протиправним рішення та про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Будьонівському районі міста Донецька про визнання протиправним рішення та про зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в Будьоннівському р-ні м. Донецька і на підстав Закону України "Про державну службу" їй призначена пенсія за віком, вона має спеціальне звання - радник податкової служби 1рангу, стаж державної служби 14 років 09 місяців 08 днів, відсоток від заробітної плати складає 84. На час оформлення пенсії довідка про складові заробітної плати за формою, встановленою ПФУ України, не містила інформацію про матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, які вона отримувала регулярно та з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. 06 серпня 2013 року вона звернулась до відповідача із заявою про здіснення перерахунку призначеної їй пенсії по заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, які відображені у графах "інші виплати - матеріальна допомога" та "індексація" довідки від 06 серпня 2013 року за № 1622/А/05- 69-05 нової форми про складові заробітної плати, виданою Державною податковою інспекцією у Будьоннівському районі м. Донецька за період роботи з 01 червня 2008 року по 31 грудня 2009 року, так як при призначенні пенсії вони не ввійшли до складу заробітної плати, що суттєво вплинуло на розмір пенсії. Рішенням від 09 серпня 2013 року за № 707 відповідач відмови у здійсненні перерахунку пенсії, пославшись на те, що індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань не є складовими заробітної плати у розумінні частини 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу".

Просить визнати дії відповідача протиправними, скасувати вказане рішення УПФУ в Будьоннівському р-ні м. Донецька та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії з 01 серпня 2013 року з урахуванням усіх виплат, до яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати.

Постановою Будьоннівського районного суду м. Донецька від 20 вересня 2013 р. у справі № 254/7480/13-а позовні вимоги задоволено.

Визнано неправомірним рішення Управління Пенсійного Фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька про відмову у перерахуванні пенсії ОСОБА_2 у відповідності до ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" та скасувати вказане рішення Управління Пенсійного Фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька про відмову у перерахуванні пенсії № 707 від 09 серпня 2013 року.

Зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 у відповідності до ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" з урахуванням всіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного опадковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення так вирішення соціально-побутових питань на суми індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Не погодившись з вказаною постановою суду відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, вказуючи, що матеріальна допомога, індексація грошових доходів, грошова винагорода не належить до складових заробітної плати державного службовця. Підстав для зарахування зазначених виплат при нарахування пенсії державного службовця не має. Просить скасувати постанову суду першої інстанції у задоволенні позову відмовити.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

ОСОБА_2 з 02 січня 2010 року призначено пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу" без врахування матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати.

Відповідно довідки про складові заробітної плати за період з 01 січня 2008 р. по 31 грудня 2009 року, відповідно до якої сума заробітної плати, на яку нараховуюсться з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить 42 425,77 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення за 2008 рік - 2585,20 грн., індексація заробітної плати за 2008 рік - 599,08 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення за 2009 рік - 2841,01 грн., індексація заробітної плати за 2009 рік - 1748,44. Для проведення коригування вищезазначених виплат розміри посадового окладу та надбавки за ранг, визначені на дати підвищень заробітної плати працюючим державним службовцям, становили: з 01.01.2008р. посадовий оклад 724,00 грн., ранг - 100,00 грн., з 01.02.2008 р. посадовий оклад 1050,00 грн., ранг -100,00 грн.

Рішенням відповідача № 707 від 09 серпня 2013 року, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань не є складовими заробітної плати у розумінні частини 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу".

Згідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно ч. 7 ст. 33 цього ж Закону державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, умови оплати праці державним службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Частина 2 ст. 2 Закону України «Про оплату праці» вказує, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гаранті: компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться й в п. 2.2.2 ст. 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованої Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за № 114/8713, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в т.ч. за вислугу років, які мають систематичний характер. Відповідно п. 2.3.3 ст. 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці. Відповідно до вказаних нормативних актів надбавка є складовою частиною винагороди, яка є додатковою заробітною платою, тобто стосовно поняття заробітної плати, визначеного ст. 33 Закону України «Про державну службу» є іншою надбавкою.

Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865 посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу" враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а згідно пп. 2 п. 4 цієї ж постанови посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії. Позивачі на момент звільнення отримувала відповідну надбавку згідно постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 року № 1013.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за N 1161/15852, передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Дана постанова зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за №1161/15852.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/2670» затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (далі - форма № 5-1), якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань (графа 5) є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 р.- єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до Закону України від 24.03.1995 р., № 108/95-ВР «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-ІV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких, згідно з цим Законом, були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи викладене колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально - побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця, та повині бути враховані при призначені пенсії позивачки.

Колегія суддів, не приймає доводи апеляційної скарги, щодо не врахування при обчисленні пенсії інших виплат отриманих позивачкою в період роботи, оскільки чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати на які нараховано і сплачено страхові внески. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона отримувала фактично на день звільнення, в тому числі, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомога для вирішення соціально - побутових питань.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Будьонівському районі міста Донецька - залишити без задоволення.

Постанову Будьоннівського районного суду м. Донецька від 20 вересня 2013 р. у справі № 254/7480/13-а - залишити без змін.

Ухвала апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Колегія суддів С.В. Жаботинська

І.В. Сіваченко О.О. Шишов