Іменем України
19 листопада 2013 р. Справа №801/10203/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кононової Ю.С., за участю секретаря судового засідання Магері М.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про спонукання до виконання певних дій,
Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про спонукання до виконання певних дій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно даних, що надійшли від УПФУ в Київському районі м.Сімферополь АР Крим, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу відповідача за 2012 рік склала 8 осіб, що передбачає для підприємств та організацій обов'язкову реєстрацію у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням. На адресу відповідача було направлено відповідне повідомлення про необхідність подати документи на реєстрацію, яке було залишено ним без уваги, у зв'язку з чим вони були вимушені звернутися до суду.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи у його відсутність.
Відповідач в судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином. Клопотань або заперечень на позов не надала, про поважність причин неприбуття у судове засідання суд не повідомила.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу за відсутністю представника позивача та відповідача.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Правовий статус Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів визначений Положенням про Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів, затвердженого Наказом директора Фонду соціального захисту інвалідів №16 від 01.03.2007 року. Пунктом 1 Положення встановлено, що відділення являється територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів, а відповідно до пункту 12 Положення відділення має статус юридичної особи, та реалізує завдання, визначені пунктом 3 Положення, до яких належать здійснення контролю за додержанням підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Таким чином, позивач є територіальним органом виконавчої влади, який у правовідносинах з фізичними особами-підприємцями та юридичними особами реалізує владні управлінські функції, через що належить до суб'єктів владних повноважень в розумінні п.п.7 п.1 ст.3 КАС України.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з 22.09.2006 року, що підтверджується Витягом з реєстру (а.с.4).
Основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантії їм рівних з усіма іншими громадянами можливостей для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя, суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами визначені в Законі України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" № 875 від 21.03.1991 року.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону, інваліди в Україні володіють усією повнотою соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод, закріплених Конституцією України та іншими законодавчими актами.
Згідно зі ст.18 Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Відповідно до ст.19 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцем знаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Процедура реєстрації підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб у відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів визначена у Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 року зі змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 233 від 08.04.2013 року.
Пунктами 2, 3 Порядку передбачено, що роботодавці реєструються у відділеннях Фонду за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб-підприємців. Для реєстрації роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) відділенню Фонду відповідну заяву за формою, що затверджена Мінпраці.
Відповідно до п. 3 Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. №70 новостворені роботодавці та підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, що використовують найману працю, в яких кількість працюючих, для яких це місце роботи є основним, збільшилася до восьми і більше осіб, реєструються у відділенні Фонду до 1 лютого, що настає за роком створення або збільшення кількості працюючих.
Таким чином, основною ознакою, за якою юридична або фізична особа-підприємець має бути зареєстрована у фонді є визнання її роботодавцем, незалежно від статусу у відносинах з іншими суб'єктами.
Відповідно до інформації УПФУ в Київському районі м.Сімферополь АР Крим від 14.06.2013 року середньооблікова кількість штатних працівників відповідача за 2012 рік становила 8 осіб (а.с.6-7).
Отже, відповідач, який є роботодавцем, повинен був до 01.02.2013 року зареєструватися у Кримському республіканському відділенні Фонду соціального захисту інвалідів, чого ним зроблено не було.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Судом встановлено, що 04.07.2013 року позивач направив на адресу відповідача повідомлення, в якому вимагав подати до відділення Фонду у строк до 01.08.2013 року документи, необхідні для реєстрації роботодавця у відділенні, а також повідомлялось, що у випадку ненадання відповідних документів, відділенням Фонду будуть вжити заходи реагування для усунення порушень у судовому порядку (а.с.5).
Відповідачем не надано доказів подання ним до Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів заяви на реєстрацію, у зв'язку з чим суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів - задовольнити.
Зобов'язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ЄДРПОУ НОМЕР_1) подати до Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів документи для реєстрації, а саме: заяву про реєстрацію роботодавця у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів за формою №1, що затверджена наказом Мінпраці за №98 від 14.03.2007 року.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ю.С. Кононова