Справа № 136/2202/13-а
Іменем України
"07" листопада 2013 р. Липовецький районний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Мочульської Л. Т.
за участю секретаря Белінської С.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні залу суду в місті Липовець адміністративну справу за позовною заявою
ОСОБА_1 до УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ У ЛИПОВЕЦЬКОМУ РАЙОНІ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ про ВИЗНАННЯ ВІДМОВИ У ПРИЗНАЧЕННІ ПЕНСІЇ незаконною та зобов»язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах
10 жовтня 2013 року позивач звернувся із позовом про визнання незаконними дій Управління щодо відмови у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку та зобов'язання призначити таку пенсію, мотивуючи тим, що він брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має статус учасника ліквідації цієї аварії і відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі за текстом - Закон) має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років.
В судовому засіданні позивач свої вимоги підтримав і пояснив, що він у 1986 році працюючи водієм Липовецького АТП-10544 був відряджений в період з 27.06.1986 року по 27.07.1986 року до тресту «Київдорстрой-2 АТП №31012, звідки безпосередньо був відряджений до Іваньківського ДБУ №39, де працював на будівництві доріг в с.Плютовище урочище Товстий ліс в районі 30-кілометрової зони відчуження Чорнобильської АЕС в ЛИПНІ 1986 року. У встановленому порядку в 1986 році отримав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС( категорія 2). В 1993 році одержав посвідчення за новим зразком яке було перереєстровано 12.08. 1997 року, яке є чинним на даний час і підтверджує його право на соціальні гарантії, визначені Законом, в тому числі й щодо призначення пенсії на пільгових умовах.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Липовецькому районі, в судовому засіданні позов не визнала і пояснила, що в призначенні пільгової пенсії за віком позивачеві відмовлено, оскільки з наданих позивачем документів не вбачається за скільки днів і за які саме оплата проводилась у кратному розмірі; населений пункт зони відчуження, зазначений у довідках , як «Плитовище» в переліку має назву «Плютовище»; в ксерокопії особового рахунку за 1986 рік відсутні дані про проведення доплати за роботу в Чорнобильській зоні, а а довідка Іванівського ДБУ -39 від 18.031993 року видана на прізвище «Низовський», що не відповідає паспортним даним позивача.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення сторін, показання свідка, суд з'ясував наступні обставини.
ОСОБА_1 у 1986 році , працюючи водієм Липовецького АТП-10544 був відряджений в період з 27.06.1986 року по 27.07.1986 року до тресту «Київдорстрой-2» , звідки безпосередньо був відряджений до Іваньківського ДБУ №39, де працював на будівництві доріг в с.Плютовище в районі 30-кілометрової зони відчуження Чорнобильської АЕС 02,10,20, 21 та 22 ЛИПНЯ 1986 року. що підтверджується довідкою Іваньківського ДБУ №39 від 18.03.1993 року №31 , довідкою Липовецького АТП 10544 від 21.12.1992 року №150.
Свідок ОСОБА_2 суду підтвердив, що він разом з позивачем в 1986 році , зовсім молодими, 23-річними хлопцями, в складі бригади водіїв були направлені до Іваньківського ДБУ -39, де разом працювали в Чорнобильській зоні (Плютовище) на ліквідації наслідків аварії водіями, перевозили вантажі .
Судом також встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2), що підтверджується посвідченням серії А №093105, виданим 28 травня 1993 року Вінницькою обласною державною адміністрацією ( перереєстрованим нею 12 серпня 1997 року).
Згідно ст. 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до категорії 2 віднесено, зокрема, учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів.
Відповідно до змісту ст. 65 Закону учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України, які є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Так, згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Оцінюючи наведені докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що матеріалами справи повністю доведено той факт, що позивач у 1986 році працював у зоні відчуження на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, пропрацював у липні 5 днів, а тому має право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку.
Проте, 13 вересня 2013 року відповідачем було прийнято рішення про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 55 Закону у зв'язку з тим, що з наданих позивачем документів не вбачається за скільки днів і за які саме оплата проводилась у кратному розмірі; населений пункт зони відчуження, зазначений у довідках , як «Плитовище» в переліку має назву «Плютовище»; в ксерокопії особового рахунку за 1986 рік відсутні дані про проведення доплати за роботу в Чорнобильській зоні, а а довідка Іванівського ДБУ -39 від 18.031993 року видана на прізвище «Низовський», що не відповідає паспортним даним позивача.
Згідно ч.1,4 ст. 15 Закону підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Відповідно до Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою управління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» надається посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування .
З матеріалів оглянутої в судовому засіданні пенсійної справи ОСОБА_1 видно, що він 05.09.2013 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в Липовецькому районі із заявою про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на підставі вищевказаних положень Закону, подавши при цьому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2), довідку Іваньківського ДБУ №39 від 18.03.1993 року №31, у якій вказано періоди роботи в яких позивач брав участь при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30-ти кілометровій зоні ( 02, 10, 20 -22 липня 1986 року), а також довідку Липовецького АТП 10544 від 21.12.1992 року №150 і особові рахунки, що також підтверджують зазначені обставини.
Тобто, позивачем надано відповідачеві всі необхідні документи, передбачені Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». Вимога відповідача про надання інших документів , як-то : довідок із зазначенням за скільки днів і за які саме оплата праці позивачеві проводилась у кратному розмірі, а також особових рахунків за 1986 рік з даними про проведення оплати за роботу в Чорнобильській зоні - є незаконною. Крім цього, описка в одній літері назви населеного пункту (Плитовище замість Плютовище) не перешкодила позивачеві набути статус учасника ліквідації з 1993 року та перереєструватись в 1997 році ( при цьому кожного разу проводилась відповідна перевірка підстав для цього). Суду також надана нотаріально посвідчена копія довідки Іваньківського ДБУ №39 від 18.03.1993 року №31 ( копія датована 20.05.1993 року), яка написана російською мовою, видана "НИЗОВСЬКОМУ", ЩО НА УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ ВІДПОВІДАЄ "НІЗОВСЬКОМУ".
Згідно з ч.І ст2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як передбачено ч. З ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суб'єкти владних повноважень зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У відповідності до наведених вимог, відповідач як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятого ним рішення, про оскарження якого заявлено позов.
Відповідно до ч.2 ст.162 Кодексу у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправними дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи наведене і те, що в судовому засіданні встановлено, що позивач має право на пільгову пенсію, тому відмову відповідача у її призначенні слід визнати незаконною.
Статтею 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» закріплені строки призначення пенсій, згідно з якими пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім тих випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку, а саме : пенсії за віком та по інвалідності призначаються з дня досягнення пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності.
Оскільки позивач досяг пенсійного віку 50 років 07.08.2013 року, звернувся за пенсією 05.09.2013, тобто не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку, тому пенсія йому має бути призначена з дня досягнення пенсійного віку - 08.08.2013 року.
З урахуванням наведеного, суд прийшов до переконання, що у даному випадку має місце порушення прав позивача, що підлягають захисту шляхом визнання протиправною відмови відповідача у призначенні пільгової пенсії та зобов'язання призначити її, відповідно до ст. 83 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з дня звернення позивача за пенсією.
На підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України "Про пенсійне забезпечення", керуючись ст.ст. 6, 11, 14, 70, 71, 86, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, суд, -
Позов задовольнити .
Визнати неправомірною відмову Управління пенсійного фонду УКРАЇНИ У ЛИПОВЕЦЬКОМУ РАЙОНІ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ, викладену у формі листа від 13.09.2013 року №2344/06-42/02-1 про відмову у призначенні пільгової пенсії ОСОБА_1.
Зобов»язати Управління пенсійного фонду УКРАЇНИ У ЛИПОВЕЦЬКОМУ РАЙОНІ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах , ПЕРЕДБАЧЕНИХ ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 08 СЕРПНЯ 2013 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя:ОСОБА_3