18 листопада 2013 року м. Київ К/800/36147/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Моторного О.А.,
Суддів Борисенко І.В.,
Кошіля В.В.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційні скарги Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби
на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.03.2013
на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.04.2013
та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 19.06.2013
у справі № 826/3313/13-а
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Промобуд 2007"
до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби
про визнання протиправними дій, -
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.04.2013, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.06.2013, позовні вимоги задоволено частково: визнано протиправними дії відповідача по проведенню документальної невиїзної позапланової перевірки ТОВ "Промобуд - 2007", за результатами якої складено акт від 01.03.2013 №611/2240/35676870 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Промобуд-2007" з контрагентами, з якими платником задекларовані взаємовідносини за 2011-2012 роки"; зобов'язано відповідача вилучити з інформаційної бази даних "Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України", інформацію, внесену на підставі акта від 01.03.2013 №611/2240/35676870. В частині позову - заборонити відповідачу вчиняти певні дії, а саме використовувати факти, викладені в акті від 01.03.2013 №611/2240/35676870, в якості доказової інформації при виявленні порушень вимог законодавства при проведенні перевірок контрагентів ТОВ "Промобуд-2007" за ланцюгами придбання (продажу) товарів, - відмовлено.
Також, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.03.2013, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.06.2013, задоволено клопотання позивача про вжиття заходів забезпечення позову шляхом заборони відповідачу вносити відповідні зміни до системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні Державної податкової адміністрації України в частині відображення недостовірної інформації, викладеної в акті № 611/2240/35676870 від 01.03.2013, та заборони відповідачу використовувати факти, викладені в акті, в якості доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства при проведенні перевірок контрагентів позивача за ланцюгами придбання та продажу товарів.
В касаційних скаргах відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційні скарги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачем здійснено заходи з метою проведення зустрічної звірки позивача з питань підтвердження відомостей по взаємовідносинам з контрагентами, з якими платником задекларовані взаємовідносини за 2011-2012 роки, за результатами яких складено акт від 01.03.2013 №611/2240/35676870 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Промобуд-2007" з контрагентами, з якими платником задекларовані взаємовідносини за 2011-2012 роки".
У висновку акта про неможливість проведення зустрічної звірки зазначено, що перевіркою встановлені порушення, а саме: правочини, укладені з контрагентами, порушують публічний порядок, суперечать інтересам держави та суспільства, вчинені удавано з метою ухилення від сплати податків третіх осіб; перевіркою встановлено порушення вимог пункту 187.1 статті 187, пунктів 198.1, 198.2, 198.3, 198.6 статті 198 Податкового кодексу України; таким чином, задекларовані податкові зобов'язання та податковий кредит з податку на додану вартість за звітний період з 01.01.2011 по 31.12.2012 ТОВ "Промобуд-2007" підлягають зменшенню до 0,00 грн.
Колегія суддів, переглядаючи оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій в касаційному порядку, погоджується з висновками судів про часткове задоволення позовних вимог, враховуючи наступне.
Відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України, з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Так, судами попередніх інстанцій вірно враховано, що в даному випадку звірка фактично не проводилась, про що свідчить акт про неможливість проведення зустрічної звірки. Однак, в даному акті податковим органом, без співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів позивача щодо з'ясування факту здійснення господарських операцій, зроблено висновок про їх нікчемність.
Крім того, судами вірно встановлено, що податкові органи не вправі робити висновок про наявність або відсутність невиконаного податкового зобов'язання на підставі припущень про недійсність чи нікчемність правочину між позивачем та його контрагентами, оскільки до компетенції податкових органів не віднесено повноваження вірогідного визнання нікчемним або недійсним, зокрема, правочину, в межах якого позивачем було сформовано валові витрати або податковий кредит з податку на додану вартість.
Отже, під час здійснення заходів з метою проведення зустрічної звірки позивача, відповідачем фактично вчинено дії по проведенню документальної позапланової невиїзної перевірки позивача, за результатами якої складено акт про неможливість проведення зустрічної звірки. Однак, з матеріалів справи не вбачається існування в межах спірних правовідносин будь-якої підстави для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, що визначені в пункті 78.1 статті 78 Податкового кодексу України.
Доводи відповідача про те, що автоматизована система створена для службового користування, у зв'язку з чим наявні в ній відомості не можуть порушувати прав та інтересів позивача, то слід зазначити, що наказом ДПА України від 18.04.2008 № 266 «Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» затверджено методичні рекомендації взаємодії органів ДПС при опрацюванні таких розшифровок, відповідно до п. 2.21 яких, по мірі підписання актів перевірки та узгодження податкових зобов'язань, визначених податковим повідомленням-рішенням, прийнятим за результатами таких перевірок, уточнюються результати автоматизованого співставлення на центральному рівні податкової звітності з ПДВ за поданням підрозділу, яким завершено процедуру такого узгодження та яким прийнято таке повідомлення-рішення.
Однак, слід зазначити, що за наслідками даної звірки податкові повідомлення-рішення не приймались і відповідно податкові зобов'язання не узгоджувались.
Крім того, оскільки висновки акта про неможливість проведення зустрічної звірки не можуть бути підставою для внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість та, враховуючи помилковість висновків акта про неможливість проведення зустрічної звірки, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку, що Державна податкова інспекція у Шевченківському районі міста Києва зобов'язана вилучити з інформаційної бази даних "Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України", інформацію, внесену на підставі акта про неможливість проведення зустрічної звірки, та про необхідність задоволення позовних вимог у цій частині.
Разом з тим, судами правомірно відмовлено у задоволенні позову в частині заборони відповідачу використовувати факти, викладені в акті про неможливість проведення зустрічної звірки, в якості доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства при проведенні перевірок контрагентів за ланцюгами придбання (продажу) товарів, оскільки позивачем не доведено факту вчинення таких дій, а тому права позивача не порушено.
Також, судами правомірно задоволено клопотання позивача про вжиття заходів забезпечення позову, оскільки в даному випадку існує можливість зміни даних податкової звітності позивача з податку на додану вартість за період з січня 2011 року по 31 грудня 2012 року; про зміну категорії уваги суб'єкта господарювання та про передачу та врахування в результатах перевірок результатів проведеної зустрічної звірки органом державної податкової служби - ініціатором. Крім того, в даному випадку наявна загроза руйнування усталених господарських відносин з підприємствами-контрагентами, що може завдати шкоду діловій репутації, оскільки дані акта про неможливість проведення зустрічної звірки можуть бути використані під час перевірок підприємств-контрагентів та стати підставою для висновку про порушення останніми податкової дисципліни.
Доводи, наведені скаржником в касаційних скаргах, колегією суддів відхиляються, оскільки вони не спростовують обставин, що на підставі належних та допустимих доказів встановлені судами попередніх інстанцій.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів попередніх інстанцій не встановлено.
Керуючись статтями 2201, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційні скарги Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.03.2013, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.04.2013 та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 19.06.2013 - відхилити.
Ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.03.2013, постанову Сумського окружного адміністративного суду від 05.06.2012 та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 19.06.2013 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав і в порядку, установленому статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: (підпис) О.А. Моторний
Судді(підпис) І.В. Борисенко
(підпис) В.В. Кошіль