"07" листопада 2013 р. м. Київ К/9991/41965/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Гаманка О.І.
суддів Білуги С.В.
Загороднього А.Ф.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Дніпровського районного суду м. Херсона від 27 червня 2008 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Херсонського обласного військового комісаріату, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
встановила:
У квітні 2006 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Херсонського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії.
Постановою Дніпровського районного суду м. Херсона від 27 червня 2008 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2011 року, у задоволенні позову відмовлено.
ОСОБА_2 подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі в межах, визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, відповідно до наказу Міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 10 грудня 2003 року № 459 ОСОБА_2 звільнений з військової служби у запас.
Згідно розрахунку пільгова вислуга років становить 33 роки. З 2003 року йому була нарахована пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців» з урахуванням грошового забезпечення, зазначеного у грошовому атестаті.
Відмовляючи у задоволенні позову, суди попередніх інстанцій виходили з наступного.
До 1 січня 2005 року, тобто до набуття чинності Законом України "Про внесення змін до ст. 43 закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій проводився відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб." Згідно з її вимогами призначені військовослужбовцям пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Враховуючи положення ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" про те, що пенсії обчислюються з окладу за посадою і військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення, які надаються щомісячно (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію і умови служби), перерахунки пенсій провадяться з підвищенням саме цих видів грошового забезпечення.
Згідно з частиною 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" та пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей", перерахунок пенсії відбувається з урахуванням надбавок, які особи отримували під час проходження служби та включення премії для обчислення пенсії.
Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» та п. 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям провадиться у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення, з якою обчислюється пенсія. Разом з тим, при збільшенні розміру грошового утримання (посадового окладу та окладу за військовими спеціальним званням) підлягає перерахунку як процентна надбавка за вислугу років, так і інші додаткові вид грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій, й розмір яких визначається у відсотках з визначених окладів грошового забезпечення. Запровадження нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, яких вони не отримали під час служби, не є підставною для перерахування раніше призначеної пенсії, а тому вимоги позивача про перерахунок раніше призначеної пенсії з введенням нових надбавок на підставі прийнятих відповідних актів безпідставні і не ґрунтуються на законі.
При збільшенні розміру окладів грошового утримання (посадового окладу й окладу за військовим (спеціальним) званням) перерахунку підлягають як відсоткова надбавка за вислугу років, так і інші додаткові види грошового забезпечення, що враховувалися при обчисленні пенсії та розмір яких визначається у відсотках від зазначених окладів грошового забезпечення (за класність, роботу з таємними документами, умови служби тощо), у тому числі, після набуття чинності постанови Кабінету Міністрів України від 08.01.2000 року №12 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393», з 19.01.2000 року.
Підвищення раніше призначених пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, для обчислення яких у складі грошового забезпечення немає додаткових видів грошового забезпечення (крім відсоткової надбавки за вислугу років), передбачено постановами Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2002 року № 1576 «Про заходи щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», від 27 серпня 2003 року № 1350 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких осіб», а також від 13 липня 2004 року № 895 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького деяких інших осіб».
Таким чином, згідно постанов Кабінету Міністрів України від 25.10.2002 року №1576 та від 27.08.2003 року № 1350 було підвищено відповідно з 1 січня 2003 року на 10% та з 1 жовтня 2003 року на 20% раніше призначені пенсії військовослужбовців, а з 01.09.2004 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 13.07.2004 року № 895 пенсії підвищено на 40%.
Крім того, Законом України «Про внесення змін до ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких осіб»від 15.06.2004 року врегульовано порядок перерахунку раніше призначених пенсій і передбачено поетапне скасування диспропорції у пенсійному забезпеченні військовослужбовців, які вийшли на пенсію до 1992 року і тим хто вийшов на пенсію після цієї дати.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень вищезазначеного Закону, чинного з 01.01.2005 року встановлено, що особи яким раніше призначені пенсії за наведеним Законом, мають право на її перерахунок з врахуванням положень нової редакції ст.43 Закону та виплату 50% перерахованої пенсії, починаючи з 01.01.2005 року , а з 01.01.2006 року 100% перерахованої пенсії.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що законодавством з питань пенсійного забезпечення військовослужбовців, яке діяло до 01.01.2005 року, не було передбачено можливості перерахунку раніше призначених пенсій у зв'язку із запровадженням після звільнення військовослужбовців та осіб, котрі мають право на пенсію згідно за законом №2262-ХІІ нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, яких вони не отримували під час служби, а також премій, тому вимоги позивача щодо перерахунку пенсії з урахуванням запроваджених після звільнення зі служби щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій за минулі роки, тобто до 01.01.2005 року задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло призвести до ухвалення незаконних судових рішень, а тому підстави для їх скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
ухвалила:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Дніпровського районного суду м. Херсона від 27 червня 2008 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Херсонського обласного військового комісаріату, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про зобов'язання вчинити певні дії - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий О.І. Гаманко
Судді С.В. Білуга
А.Ф. Загородній