"20" грудня 2006 р.
Справа № 25/196-06-5648А
За позовом: Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області
до відповідача: ВАТ «ЕК»Одесаобленерго»
про стягнення 302269,23 грн.
Суддя: Малярчук І.А.
В судових засіданнях приймали участь представники:
Від позивача: Громова О.А., довіреність № 13-720 від 06.04.06р., Кузнєцова О.В., довіреність № 13-254 від 06.02.06р.
Від відповідача: Антохіна О.С., довіреність № 177 від 02.06.06р.
В судовому засіданні 20.12.06р. приймали участь представники:
Від позивача: не з'явився
Від відповідача: Антохіна О.С., довіреність № 177 від 02.06.06р.
Суть спору: про стягнення з ВАТ «ЕК»Одесаобленерго» на користь державного бюджету необгрунтовано отриманої виручки в сумі 100756,41грн. та штрафу в сумі 201512,82грн.
Представник позивача заявлені позовні вимоги підтримує, надав суду супровідним листом від 27.11.06р. вх. № 26741 витребувані документи.
Клопотання позивача від 07.12.06р. вх. № 27783 про зупинення провадження у справі № 25/196-06-5648А судом не задоволено, з підстав відсутності доказів прийняття Вищим адміністративним судом України до розгляду касаційної скарги Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області на ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від 31.10.06р. та постанову господарського суду Одеської області від 21.06.06р. по справі № 22/217-06-4479А.
Відповідач, надав суду відзив на позов від 04.12.06р. вх. № 27432, в якому просить суд відмовити позивачу в задоволені заявлених позовних вимог, оскільки постановою господарського суду Одеської області від 21.06.06р. по справі №22/217-06-4479А, яка набрала законної сили, визнанно нечинним рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін» № 34 від 20.02.06р. на підставі якого позивачем заявлені данні позовні вимоги.
Ухвалою господарського суду від 03.07.06р., на підставі заявленого відповідачем клопотання від 30.06.06р. вх. № 13913, провадження у справі № 25/196-06-5648А зупинено, у зв'язку з неможливістю розгляду даної справи до набрання законної сили постанови господарського суду Одеської області від 21.06.06р. по справі 22/217-06-4479А за позовом ВАТ «ЕК»Одесаобленерго»до Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області про визнання нечинним рішення № 34 від 20.02.06р., згідно якого позивачем обгунтовуються дані позовні вимоги.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 09.11.06р. провадження у справі № 25/196-06-5648А поновлено.
В судовому засіданні 20.12.06р., в усній формі, представник відповідача просить суд відмовити в задоволені заявленого позивачем клопотання від 07.12.06р. щодо зупинення розгляду справи з підстав існування судового рішення, що набрало законної сили, згідно якого визнано нечинним рішення позивача № 34 від 20.02.06р. відповідно до якого визначено Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області необґрунтовано отриману ВАТ ЕК «Одесаобленерго» виручку та нараховано штраф.
В судовому засіданні, відповідно до ст. 150 КАСУ судом оголошувалась перерва з 04.12.06р. до 20.12.06р.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи представників сторін, суд встановив наступне:
На підставі доручення прокуратури Одеської області № 07/1 від 29.12.05р., Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області, було проведено вибіркову перевірку порядку застосування Іллічівським РЕМ ВАТ «Одесаобленерго» тарифів на електричну енергію за період з 01.01.05р. по 01.01.06р., за результатами якої складено акт №000002 від 03.02.06р.
Так, вищенаведеним актом встановлено, порушення Іллічівським РЕМ ВАТ «Одесаобленерго» п.п. 7.9. п.7 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України № 28 від 31.07.96р., тобто, застосування Іллічівським РЕМ ВАТ «Одесаобленерго»при розрахунках із споживачами схеми розрахунків не передбаченої зазначеним пунктом, а саме застосовування тарифу, який діяв на кінець розрахункового періоду замість тарифу, який діяв на початок розрахункового періоду, у зв'язку з чим, Інспекцією з застосуванням тарифів за використану електроенергію, які діяли на початок розрахункового періоду, здійснено розрахунок сум необґрунтовано отриманої Іллічівським РЕМ виручки за вищевказаний спірний період, в розмірі 37405,08грн.
Також, перевіркою встановлено порушення Іллічівським РЕМ ВАТ «Одесаобленерго» постанови НКРЕ від 10.03.99р. № 309 «Про тарифи на електроенергію, яка відпускається населенню та населеним пунктам», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.03.99р. №151/3444, а саме безпідставне стягнення Іллічівським РЕМ, за період з 01.01.05р. по 01.01.06р., з населення яке проживає в сільській місцевості, плату за спожиту електроенергію за тарифом в розмірі 13 коп. за 1 кВтч. замість 12 коп. за 1 кВч. Загальна сума безпідставно отриманої виручки за дане порушення, за період з 01.01.05р. по 01.01.06р., складає 63351,33грн.
Згідно вищезазначеного акту перевірки Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 34 від 20.02.06р., відповідно до якого вирішено вилучити у ВАТ «ЕК»Одесаобленерго» в доход державного бюджету 100756,41грн. необгунтовано отриманої виручки та 201512,82 грн. штрафу.
Не погоджуючись з даним рішенням ВАТ «ЕК» Одесаобленерго»звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області про визнання нечинним рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін» № 34 від 20.02.06р.
Постановою господарського суду Одеської області від 21.06.06р. по справі № 22/217-06-4479 за позовом ВАТ «ЕК»Одесаобленерго»до Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області про визнання нечинним рішення № 34 від 20.02.06р., позов задоволено повністю, визнано нечинним рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін»№ 34 від 20.02.06р.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 31.10.06р. по справі № 22/217-06-4479А, постанову господарського суду Одеської області від 21.06.06р. по даній справі залишено без змін, а апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області без задоволення.
Відповідно до п.1.2, 1.4. Положення про Іллічівське РЕМ ВАТ «Одесаобленерго», затвердженого Головою правління 12.12.02р. РЕС є структурною одиницею ВАТ «Одесаобленерго» та підзвітна йому за всіма адміністративно-господарським, технічним питанням та питанням енергозбиту. Основне завдання діяльності РЕС є передача електроенергії по мережам та її реалізація споживачам, а також робота з контролю за станом та періодичністю проведення розрахунків споживачів.
Частинами 1,2,3 ст. 13. Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 03.12.90р. № 597-ХХІ передбачено, що державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями. Державні органи, що здійснюють контроль за цінами, та їх посадові особи мають права, виконують обов'язки і несуть відповідальність, передбачені Законом України "Про державну податкову службу в Україні", крім повноважень, передбачених пунктами 6-9 статті 11 вказаного Закону.
Згідно п.п.1, 3 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами в Одеській області, затвердженого наказом Державної інспекції з контролю за цінами України від 29.03.01р. № 9 Державна інспекція з контролю за цінами в Одеській області є територіальним органом Державної інспекції з контролю за цінами у складі Міністерства економіки України і підпорядковується їй. Основним завданням держінспекції цін є організація та здійснення контрольно-наглядових функцій з питань додержання органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.
Підпунктом 3 п.4 Положення про державну інспекцію з контролю за цінами в Одеській області, затвердженого наказом Державної інспекції з контролю за цінами від 29.03.01р. № 9 передбачено, що Держінспекція цін відповідно до покладених на неї завдань в межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.
Відповідно до ч.1,2 ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 03.12.90р. № 597-ХХІ вся необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду. Підприємства, організації та інші юридичні і фізичні особи мають право оскаржити до суду порушення цін з боку державних органів, підприємств, організацій, кооперативів та інших юридичних і фізичних осіб і вимагати відшкодування завданих їм збитків у випадках реалізації їм товарів та послуг з порушенням вимог чинного законодавства.
Так, відповідно до ч.1 п.6 Положення про державну інспекцію з контролю за цінами в Одеській області, затвердженого наказом Державної інспекції з контролю за цінами від 29.03.01р. № 9 начальник держінспекції цін та його заступники приймають рішення про вилучення до відповідного бюджету всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою організацією суми виручки в результаті порушення одержаної суми виручки, у разі невиконання рішень звертаються з позовами до судів, а також розглядають справи про адміністративні правопорушення і накладають адміністративні стягнення .
Враховуючи вищевикладене, та з огляду на те, що постановою господарського суду Одеської області від 21.06.06р. по справі № 22/217-06-4479А, яка набрала законної сили 31.10.06р., визнано нечинним рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін» № 34 від 20.02.06р. на підставі якого позивачем заявлено позовні вимоги про стягнення з ВАТ ЕК Одесаоблеенерго» на користь державного бюджету необгунтовано отриманої виручки в сумі 100756,41грн. та штрафу в сумі 201512,82 грн., у суду відсутні правові підстави для задоволення заявлених позивачем позовних вимог.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування... Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень (п.п.1, 2 ст.70 КАС України).
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу (п.1 ст.71 КАС України).
Згідно ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Враховуючи вищевикладене, суд відмовляє в задоволені заявлених позивачем позовних вимог в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 94, 161-164 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. Відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю.
Постанова може бути оскаржена в порядку ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили у порядку ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Малярчук І.А.