Постанова від 21.11.2013 по справі 591/1077/13-а

Справа № 591/1077/13-а Провадження № 2-а/591/119/13

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2013 року м. Суми

Зарічний районний суд м. Суми в складі: головуючого - судді Сидоренко А.П., з участю секретаря судового засідання - Кірілової Ю.В., позивача - ОСОБА_1, представника позивача - ОСОБА_2, представників відповідачів - Іваницької А.С., Шульга Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Суми, Головного Управління пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом та, остаточно уточнивши позовні вимоги, мотивує позов тим, що має стаж роботи на посадах льотного складу. З 05 липня 1988 року по 21 серпня 1996 року він працював на льотних посадах інструктора з парашутно-десантної підготовки, льотчика-інструктора, на вертольотах МІ-2 та командира ланки Сумського учбового авіаційного центру ДТСААФ та був звільнений в зв'язку із втратою здоров'я, невідповідності за станом здоров'я для льотної роботи та виходом на пенсію за вислугу років. В 1996 році йому було призначено пенсію за вислугу років як колишньому пілоту та видане пенсійне посвідчення. З часу призначення цієї пенсії він перебував на обліку в Управлінні Пенсійного фонду Ковпаківського району м. Суми.

В подальшому (з 31 січня 1997 року по 06 листопада2009 року) він служив в органах МВС на різних посадах та в 2009 році в в'язку із службою з органах МВС, при звільненні, виявилось, що він має також право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». При зверненні до пенсійного фонду йому було пояснено, що його пенсія за вислугу років як колишнього пілота за розміром менша ніж пенсія, яка може бути призначена як колишньому службовцю МВС, а також, що він має право вибору, яку пенсію отримувати. Внаслідок такого пояснення 20 листопада 2009 року він перейшов на отримання пенсії як колишній службовець МВС і до цього часу отримує таку пенсію. З часу призначення йому пенсії як колишньому службовця МВС в зв'язку із отриманням цієї пенсії позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області.

На початку січня 2013 року при випадковій зустрічі із колишніми пілотами - інструкторами ДТСААФ - ОСОБА_7 та ОСОБА_8 позивач від них дізнався, що мало місце неправильне нарахування пенсійним фондом пенсій значній кількості колишніх пілотів ДТСААФ - не у відповідності до ч. 3 ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням змін внесених Законом України №1222-ХІУ від 17 листопада 1999 року.

14 січня 2013 року позивач звернувся за правовою допомогою і за допомогою юриста направив до Управління пенсійного фонду в м. Суми заяву, яка містила прохання перевірити та повідомити чи перераховувалась йому пенсія у відповідності до ч. 3 ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням змін внесених Законом України № 1222-ХІV від 17 листопада 1999 року як пілоту цивільної авіації з часу набрання чинності цим законом і до 20 листопада 2009 року, коли він перейшов на отримання пенсії як колишній службовець МВС. У випадку, якщо пенсія нараховувалась та виплачувалась не у відповідності до вказаної норми Закону як пілоту цивільної авіації здійснити розрахунок та виплатити суму різниці між розміром пенсії, яку отримував позивач та розміром пенсії, яка підлягала до виплати відповідно до законодавства, але не нараховувалась та не виплачувалась з вини пенсійного фонду за період її невірного нарахування - за період з дати набуття чинності Законом України №1222-ХIV і до 20 листопада 2009 року, коли він перейшов на отримання пенсії як колишній службовець МВС, провести розрахунок та повідомити йому розмір пенсії, яка підлягала б призначенню та виплаті відповідно до вказаної норми Закону як пілоту цивільної авіації. У випадку, якщо розмір, яка підлягає призначенню та виплаті відповідно до вказаної норми Закону як пілоту цивільної авіації перевищує розмір пенсії, яку він отримує в даний час, то призначити позивачу пенсію відповідно до ч. 3 ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Листа із аналогічними проханнями позивач також направив до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області.

30 січня 2013 року позивач отримав лист управління пенсійного фонду м. Суми від 21 січня 2012 року №13/к, в якому на жодне із поставлених ним питань та прохань відповіді не надавалось, жодних розрахунків не містилось.

Пізніше позивач отримав аналогічну відповідь Головного управління Пенсійного фонду в Сумській області.

Із отриманих позивачем відповідей управлінь пенсійного фонду витікає, що структури пенсійного фонду всупереч законодавству та судовим рішенням не вважають, що колишні пілоти ДТСААФ є пілотами, членами екіпажів повітряних суден цивільної авіації і мають право на отримання пенсії за вислугу років у відповідності до ч. 3 ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Також структури пенсійного фонду не вважають за потрібне надавати конкретні відповіді на запити пенсіонерів, надавати розрахунки щоб пенсіонер міг свідомо та обґрунтовано здійснити вибір, яку пенсію із можливих йому отримувати, як це передбачено ст.ст. 10, 16 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а також вважають за можливе дезінформувати пенсіонера щодо його дійсних прав. Таким чином, позиція правлінь Пенсійного фонду щодо прав позивача на отримання пенсії за вислугу років у відповідності до ч. 3 ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є безпідставною, такою, що суперечить чинному законодавству щодо пенсійного забезпечення льотного складу цивільної авіації. Позиція пенсійного фону порушує права позивача на отримання неупередженої та правдивої інформації про розміри пенсій, які у відповідності із законодавством позивач має право отримувати для здійснення свідомого вибору. Пенсійний фонд на думку позивача порушує також права на отримання недоплачених з його вини сум.

Посилаючись на вказані обставини, позивач просить:

- визнати неправомірним ненадання Управлінням пенсійного фонду України у м. Сумах та Головним Управлінням пенсійного фонду України у Сумській області відомостей про нарахування, перерахунки та виплату йому пенсії,

- визнати неправомірною відмову Управління пенсійного фонду України у м. Сумах та Головного Управління пенсійного фонду України у Сумській області у проведенні перерахунку пенсії призначеної йому у відповідність до ч. 3 ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та у виплаті недоплачених з вини пенсійного фонду сум пенсії,

- зобов'язати Управління пенсійного фонду України у м. Сумах провести розрахунок розміру пенсії, яка може бути призначена йому відповідно до ч. 3 ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та постанов Кабінету Міністрів України № 418 від 21 липня 1992 p.; № 264 від 10 лютого 2000 року; № 374 від 28 березня 2002 року; № 713 від 09 серпня 2005 року, та у випадку обрання ним цього виду пенсії призначити її в розмірі відповідно до ч. 3 ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення», починаючи з 14 січня 2013 року,

- зобов'язати Управління пенсійного фонду України у м. Сумах нарахувати та виплатити йому суми пенсії у розмірі різниці між розміром пенсії, що нараховувалась та виплачувалась і розміром пенсії, яка підлягла виплаті відповідно до закону, але не була нарахована та не була ним отримана з вини органу, що призначає або виплачує пенсію за період з 07 грудня 1999 року, (з часу набуття чинності Законом України № 1222 - XIV від 17.11.1999р.) по 20 листопада 2009 року, коли він перейшов на отримання пенсії колишнього службовця МВС.

Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 15 листопада 2013 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без розгляду в частині позовної вимоги про зобов'язання Управління пенсійного фонду України у м. Сумах нарахувати та виплатити суми пенсії у розмірі різниці між розміром пенсії, що нараховувалась та виплачувалась і розміром пенсії, яка підлягла виплаті відповідно до закону, але не була нарахована та не була ним отримана з вини органу, що призначає або виплачує пенсію за період з 07 грудня 1999 року, (з часу набуття чинності Законом України № 1222 - XIV від 17 листопада 1999 р.) по 20 листопада 2009 року, коли він перейшов на отримання пенсії колишнього службовця МВС.

В судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Сумський області заперечував проти задоволення заявлених позовних вимог, посилаючись на те, що листом від 12 лютого 2013 року позивачу була надана відповідь, а тому вимоги щодо визнання неправомірними ненадання відомостей є необґрунтованими. Згідно з матеріалами архівної пенсійної справи ОСОБА_1 перебував на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 11 вересня 1996 року по 30 листопада 2009 року. Весь стаж роботи, що дав право на призначення такого виду пенсії, набутий в Сумському учбовому центрі ДТСААФ. За нормами ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за вислугу років призначаються окремим категоріям працівників авіації і льотно-випробного складу, незалежно від відомчої підпорядкованості підприємств, установ і організацій, в яких вони зайняті. Розмір пенсії за вислугу років відповідно до ст. 53 зазначеного Закону визначається на загальних підставах, крім пенсій працівникам льотновиробничого складу авіації та особам льотних екіпажів, повітряних суден цивільної авіації (пілотам, штурманам, бортінженерам, бортмеханікам, бортрадистам, льотчикам-наглядачм і бортоператорам, які виконують спеціальні роботи в польотах. Крім того згідно зі ст. 15 Повітряного кодексу України повітряне судно є цивільним якщо воно зареєстровано у державному реєстрі цивільних повітряних суден. За повідомленням Міністерства транспорту України праця найманих працівників авіації Товариства Сприяння Обороні України (колишнього ДТСААФ) не використовується на підприємствах цивільної авіації, підпорядкованих Міністерству транспорту України. Крім того колишнє ДТСААФ не було підвідомче колишньому Міністерству цивільної авіації. Отже працівники колишнього ДТСААФ не належать до осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації, а тому й не має законних підстав для призначення їм пенсій за нормами ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Відповідно до пп. 5 п. 2.2 Розділу ІІ Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 27 червня 2002 року головні управління Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі відповідно до покладених на них завдань здійснюють призначення (перерахунок) пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовцям строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Призначення (перерахунок) пенсій інших категоріям пенсіонерів серед повноважень головних управлінь Пенсійного фонду України Положенням та іншими нормативними актами не передбачено. Згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30 квітня 2002 року, здійснення перерахунку розміру пенсії та поновлення її виплати належить до завдань та функцій управлінь Фонду в районах, містах і районах у містах, які здійснюють їх на підставі особистих заяв отримувачів пенсій згідно з додатково наданими документами про страховий стаж, заробітну плату та інше. Також повідомляє, що позивач з 20 листопада 2009 року перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунок пенсії можливо здійснити на підставі ст. 63 вказаного Закону. Посилаючись на вказані обставини, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що позивач не перебуває на обліку у вказаному управлінні з 2009 року, а тому управління не володіє інформацією про нарахування, перерахунки та виплату пенсії позивачу. Щодо зобов'язання Управління пенсійного фонду України в м. Сумах провести перерахунок пенсії відповідно до ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 14 січня 2013 року, посилається на те, що позивач отримує пенсію в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, в разі задоволення зазначеної позовної вимоги за вказаний період утворюється переплата пенсії і позивач отримуватиме два види пенсії, що суперечить нормам чинного законодавства. П. 37 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року, зазначено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про перерахунок пенсії, при зверненні особи з відповідною заявою. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Вислухавши думку осіб, які приймають участь у справі, дослідивши матеріали справи, пенсійні справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно ч. 1 с т. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

В судовому засіданні встановлено, що з 05 липня 1988 року по 21 серпня 1996 року ОСОБА_1 працював на льотних посадах інструктора з парашутно-десантної підготовки, льотчика-інструктора, на вертольотах МІ-2 та командира ланки Сумського учбового авіаційного центру ДТСААФ та був звільнений в зв'язку із втратою здоров'я, невідповідності за станом здоров'я для льотної роботи та виходом на пенсію за вислугу років. Вказана обставина не заперечувалася сторонами.

Частиною третьою статті 53 Закону України від 5 листопада 1991 року N 1788--Х11 «Про пенсійне забезпечення» (в редакції Закону N 1222-ХГУ) передбачено, що працівникам льотно-випробного складу та особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотам, штурманам, бортінженерам, бортмеханікам, бортрадистам, льотчикам-наглядачам) і бортоператорам, які виконують спеціальні роботи в польотах, пенсії обчислюються з середньомісячного заробітку за роботу, що дає право на пенсію вислугу років (частина перша статті 64 та статті 65, 66, 69), одержуваного перед її припиненням, і призначаються в розмірах, передбачених частинами першою - третьою, шостою статті 19 та статтею 21 цього Закону для пенсій за віком, і не можуть перевищувати 85 процентів заробітку для працівників льотно-випробного складу та 75 процентів заробітку для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах. При цьому розмір пенсії для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах, не може перевищу в дві з половиною величини середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує місяцю, з якого призначається пенсія.

Дія статті 53 поширюється на працівників із числа осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконували спеціальні роботи в польотах, котрі вийшли на пенсію до набрання чинності цим Законом згідно з пунктом другим розділу другого «Прикінцеві положення» Закону N 1222-ХІУ. Предметом регулювання зазначеної статті, як вбачається з її назви, є розміри пенсій за вислугу років. Перелік окремих категорій працівників авіації та льотно-випробного складу, які мають право на пенсію за вислугу років, установлений статтею 54 Закону України « Про пенсійне забезпечення». Даною нормою, зокрема, передбачено, що право на таку пенсію мають працівники льотного-і льотно-випробного складу при вислузі років на цих посадах не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок, незалежно від відомчої підпорядкованості підприємстві установ і організацій, у яких вони зайняті, та що перелік посад працівників льотного складу, порядок обчислення строків вислуги років для призначення їм пенсій, а також порядок призначення і виплати пенсії льотно-випробному складу затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання положень статті 54 Закону «Про пенсійне забезпечення» Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21 липня 1992 р. N 418 «Про затвердження нормативних актів з питань призначення пенсій за вислугу років працівникам авіації і льотно- виттробного складу».

Згідно з підпунктом «г» пункту першого затвердженого цією постановою Порядку обчислення строків вислуги років для призначення пенсій працівникам льотного складу один рік роботи на посадах льотного складу в навчальних і спортивних авіаційних організаціях ДТСААФ рахується за півтора року вислуги за умови виконання плану навчально-льотної підготовки, а при виконанні елементів складного або вищого пілотажу - за два роки вислуги.

У пунктах першому і другому затвердженого тією ж постановою Переліку посад працівників льотного складу, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років названо членів екіпажів повітряних суден та інших літальних апаратів, а також льотно-інструкторський склад.

ОСОБА_1 перебував на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми як одержувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 11 вересня 1996 року по 30 листопада 2009 року.

З 01 грудня 2009 року виплата пенсії припинена у зв'язку з переходом на продовження виплати пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

14 січня 2013 року позивач звернувся з письмовою заявою до Управління пенсійного фонду України в м. Сумах, в якій просить перевірити та повідомити чи перераховувалась йому пенсія у відповідності до ч. 3 ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням змін внесених Законом України № 1222-ХІV від 17 листопада 1999 року як пілоту цивільної авіації з часу набрання чинності цим законом і до 20 листопада 2009 року, коли він перейшов на отримання пенсії як колишній службовець МВС. У випадку, якщо пенсія йому нараховувалась та виплачувалась не у відповідності до вказаної норми Закону як пілоту цивільної авіації просив здійснити розрахунок та виплатити суму різниці між розміром пенсії, яку отримував позивач та розміром пенсії, яка підлягала до виплати відповідно до законодавства, але не нараховувалась та не виплачувалась з вини пенсійного фонду за період її невірного нарахування - за період з дати набуття чинності Законом України № 1222-ХIV і до 20 листопада 2009 року, коли він перейшов на отримання пенсії як колишній службовець МВС, просив провести розрахунок та повідомити йому розмір пенсії, яка підлягала б призначенню та виплаті відповідно до вказаної норми Закону як пілоту цивільної авіації. У випадку, якщо розмір, яка підлягає призначенню та виплаті відповідно до вказаної норми Закону як пілоту цивільної авіації перевищує розмір пенсії, яку він отримує в даний час, то просив призначити позивачу пенсію відповідно до ч. 3 ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с. 11).

Аналогічного змісту та з тим же самим проханням позивач звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області 14 січня 2013 року (а.с. 12).

Згідно відповіді Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах від 23 січня 2013 року, позивачу роз'яснено, що його спеціальний стаж для виходу на пенсію за вислугу років обчислений відповідно до п. «г» ч. 1 Порядку обчислення строків вислуги років для призначення пенсії працівникам льотного складу, затвердженого постановою КМУ від 21 липня 1992 року № 418 «Про затвердження нормативних актів з питань призначення пенсії за вислугу років працівникам авіації і льотно-випробного складу». Позивачу була призначена пенсія з 11 вересня 1996 року відповідно до п. «а» ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» як працівнику ДТСААФ. Підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» немає, оскільки дія зазначеної статті поширюється на осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілоти, штурмани, бортінженери, бортмеханіки, бортрадисти, льотчики-наглядачі) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах. Відповідно до листа Міністерства транспорту України від 07 липня 2000 року № 3/18-15-6269 працівники льотного та інженерно-технічного складу авіації Сумського учбового авіаційного центру ДТСААФ, правонаступником якого є Товариство сприяння оборони України, не відносяться до осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (а.с. 13).

Також відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 12 лютого 2013 року позивачу надано відповідь про те, що він перебуває на обліку у вказаному управлінні як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Згідно з матеріалами архівної пенсійної справи, позивач перебував на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 11 вересня 1996 року по 30 листопада 2009 року. Весь стаж роботи, що давав право на призначення такого виду пенсії, набутий позивачем в Сумському учбовому авіаційному центрі ДТСААФ. З нормами вказаної статті Закону пенсії за вислугу років призначаються окремим категоріям працівників авіації і льотно-випробного складу, незалежно від відомчої підпорядкованості підприємств, установ і організацій, в яких вони зайняті. Розмір пенсії за вислугу років відповідно до ст. 53 зазначеного Закону визначається на загальних підставах, крім пенсій працівникам, льотно-випробного складу авіації та особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотам, штурманам, бортінженерам, бортмеханікам, бортрадистам, льотчикам-наглядачам) і бортоператорам, які виконують спеціальні роботи в польотах. Право на пенсію згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України» від 17 листопада 1999 року мають особи льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілоти, штурмани, бортінженери, бортмеханіки, бортрадисти, льотчики-наглядачі) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах. Також повідомлено, що підстав для проведення перерахунку розміру пенсії позивача відповідно до ч. 3 ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням змін відсутні. Крім того роз'яснено, що згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30 квітня 2002 року, здійснення перерахунку розміру пенсії та поновлення її виплати належить до завдань та функцій управлінь Фонду в районах, містах і районах у містах, які здійснюють їх на підставі особистих заяв отримувачів пенсій згідно з додатково наданими документами про страховий стаж, заробітну плату та інше (а.с. 78).

В судовому засіданні встановлено, що на час звернення з вказаними письмовими заявами позивач перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до пп. 5 п.2.2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 27 червня 2002 № 11-2 серед іншого до завдань управління визначено здійснення призначення (перерахунку) пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивачем було обрано саме такий вид пенсії, який передбачений Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Під час судового розгляду не було встановлено обставин, які б свідчили про те, що позивач звернувся з заявою встановленого зразка про призначення йому пенсії відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення» та відповідно про припинення виплати пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»,

З вказаного вище Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі вбачається, що до повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області не відноситься здійснення призначення (перерахунку) пенсії згідно ч. 3 ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» як колишньому пілоту, члену екіпажу цивільної авіації.

В той же час діючим законодавством передбачено, що перерахунок пенсії може здійснити те управління, в якому позивач перебуває на обліку.

Судом встановлено також і те, що позивач ОСОБА_1 не перебуває на пенсійному обліку у відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах, у зв'язку з чим останній не здійснює нарахування і виплату йому пенсії, а отримує пенсійні виплати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», що належить до повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

З огляду на вказане вимоги щодо визнання неправомірним відмови відповідачів у проведенні перерахунку призначеної пенсії та у виплаті недоплаченої пенсії, а також зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах провести розрахунок розміру пенсії, яка може бути призначена позивачу відповідно до ч. 3 ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та постанов Кабінету Міністрів України № 418 від 21 липня 1992 p.; № 264 від 10 лютого 2000 року; №374 від 28 березня 2002 року; № 713 від 09 серпня 2005 року, в розмірі відповідно до ч. 3 ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» не ґрунтуються на законі та задоволенню не підлягають.

Не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні і твердження позивача щодо допущення відповідачами бездіяльності, яка полягає у ненаданні відомостей про нарахування, перерахунки та виплату йому пенсії, оскільки ці твердження спростовані копіями відповідей Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах від 23 січня 2013 року та Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 12 лютого 2013 року.

Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачі, як суб'єкти владних повноважень діяли в межах своїх повноважень, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 69-71, 159-163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми, шляхом подачі скарги в десятиденний строк з дня отримання повного тексту копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст постанови виготовлено 20 листопада 2013 року.

Суддя А.П.Сидоренко