465/9262/13-ц
2/465/3381/13
Іменем України
14.11.2013 року Франківський районний суд м.Львова
в складі:
головуючого судді- Лозинського Б.М.
при секретарі- Куп'як В.М.
з участю представника позивача- ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду, в м. Львові позовну заяву ОСОБА_1 до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, ЛКП «Затишне», ЛМКП «Львівтеплоенерго» про визнання неправомірною відмову в дачі згоди на відключення від центрального опалення та влаштування індивідуального опалення, суд,-
встановив:
Позивач звернулася до суду з позовом в якому просить постановити рішення, яким визнати неправомірною відмову від 07.03.2013 року та зобов'язати Франківську районну адміністрацію Львівської міської ради надати дозвіл на відключення квартири від мережі центрального опалення та влаштування індивідуального опалення; зобов'язати ЛКП «Затишне» надати технічні умови на відключення квартири АДРЕСА_1 від мережі центрального опалення і гарячого водопостачання; зобов'язати ЛМКП «Львівтеплоенерго» надати погодження на відключення квартири від мережі центрального опалення і гарячого водопостачання.
В обґрунтування своїх позовних вимог покликається на те, що вона зверталася до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради із заявою про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення, оскільки впродовж багатьох років послуги по теплопостачанню надавались неналежно. Оскільки в зимовий період 2012 - 13 років в квартирі було дуже холодно. Вона відповідно до проекту, самочинно здійснила відключення від системи центрального опалення, встановивши двохфункційний газовий котел. Дана квартира обладнана відокремленими димовими і вентиляційними з протипожежними розділками. Зволікання відповідачів з прийняттям в експлуатацію влаштованої системи опалення, не дозволяє їй створити належні умови щодо забезпечення теплопостачання в помешканні. Просить задовольнити позовні вимоги.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та дала пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві. Крім цього, звернула увагу на те, що ПАТ «Львівгаз» на запит суду надав попередні технічні умови для влаштування двохфункційного газового котла. Просить позов задовольнити.
Представник відповідача Франківська районна адміністрація ЛМР в судове засідання не з'явився та не повідомив причину своєї неявки, хоча належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи.
Представник відповідача Львівське комунальне підприємство «Затишне» в судове засідання не з'явився та не повідомив причину своєї неявки, хоча належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи.
Представник відповідача ЛМКП «Львівтеплоенерго» позовні вимоги заперечила, просить у позові відмовити.
Заслухавши пояснення сторін,вивчивши та оцінивши всі докази по справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до положень ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується і розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Більше того,право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно обмежений у його здійсненні.(ч.1 ст. 321 ЦК України).
В судовому засіданні встановлено, що позиває є власником квартири АДРЕСА_1. З метою влаштування автономного опалення, позивач неодноразово зверталась до Франківської районної адміністрації ЛМР, однак їй було відмовлено. В зимові періоди, особливо у 2012-13 роках у квартирі порушувався температурний режим, а інших приладів обігріву у квартирі немає.
З метою забезпечення тепла у квартирі позивач самовільно, відповідно до робочого проекту, з врахуванням висновків даного проекту, здійснила відключення від системи центрального опалення,встановивши двофункційний газовий котел.
Відповідно до постанови КМУ від 31 жовтня 2007 року № 1268 «Про внесення змін до правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою КМУ від 21.07.2005 № 630, прямо обмежуються конституційні права громадян та норми Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.2005, а саме ч. 1 ст.24 «Права та основні обов'язки споживача теплової енергії щодо права споживача на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами. Вказане правило також гарантується ст.ст. 55, 124 Конституції України.
Відповідно до п. 24 постанови КМУ від 21 липня 2005 р. № 630 «Про затвердження правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення»: «Споживачі можуть відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води».
Положення п. 25 цієї ж постанови вказує, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. А відтак, самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Відповідно до «Порядку з відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України за № 4 від 22.11.2005 р. для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО та ГВП, орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО та ГВП. Для вирішення питання відключення окремих приміщень житлового будинку від мереж ЦО і ГВП.
У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник, наймач (орендар) приміщення зазначає причини відключення.
Комісія після вивчення конкретних умов у місячний термін приймає рішення, яке має враховувати затверджений план перспективного розвитку систем централізованого теплопостачання, існуючий стан мереж енергозабезпечення одного поселення або окремого мікрорайону.
Рішення комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний термін надається заявникові. При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП.
Підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є неможливість забезпечення, у разі відокремлення приміщення даного споживача (секції, під'їзду) від внутрішньо будинкових мереж ЦО і ГВП , безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх приміщень або будинку в цілому.
У разі незгоди заявника з відмовою спір вирішується в судовому порядку.
Крім цього, керуючись ч.2 ст.383 ЦК України «Право власника житлового будинку, квартири» потрібно врахувати наступне: «Власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни в квартирі, надані йому для використання їх єдиного цілого за умови, що ці зміни не приведуть до зміни прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушить санітарно-технічних вимог експлуатації будинку». Таким чином, позивач має право на отримання дозволу на відключення окремого приміщення житлового будинку від мережі централізованого опалення та влаштування індивідуального опалення. Встановленням індивідуального опалення у квартирі жодним чином не порушується права власників інших квартир у багатоквартирному будинку та санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
У ч.2 ст.19 Конституції України, в ч.3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету міністрів України.
Згідно з ч.10 ст. 59, ч. 2 ст. 77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їх відповідності Конституції або законам України визнаються незаконними у судовому порядку. Спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Відповідно до ст. 6, 7, 8 Конституції України в Україні визначається і діє принцип верховенства права.
Органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Суд приймає до уваги твердження, що влаштування і підключення газових приладів в квартирах відноситься до компетенції ПАТ «Львівгаз».
З наведеного слідує, що діючі норми і правила допускають встановлення автономних газових опалювальних котлів. При цьому враховуються характерні особливості в кожному окремому випадку. Якщо діючий переріз труб системи газопостачання квартир в будинку не дозволяє додаткового підключення газового опалювального котла, то таке підключення можливе шляхом окремого вводу в квартиру від зовнішньої газової труби газопостачання будинку.
Згідно акту від 14.09.2012 року, складеного комісією ЛКП «Затишне», квартира АДРЕСА_1, обладнана відокремленими димовими і вентиляційними каналами з протипожежними розділками, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення.
Керуючись ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст. 5 Закону України «Про захист прав споживачів», ст.ст. 4, 8, 10, 31, 60, 208-210, 212-215 ЦПК України, суд,-
вирішив:
Позов задоволити.
Визнати неправомірною відмову Франківської районної адміністрації Львівської міської ради на встановлення у квартирі АДРЕСА_1 двохфункційного (двохконтурного) газового котла для забезпечення опалення квартири та гарячою водою.
Зобов'язати Франківську районну адміністрацію Львівської міської ради у встановленому законами України, нормативно-правовими актами порядку, розглянути питання та надати дозвіл на від'єднання квартири АДРЕСА_1 від мережі центрального опалення та влаштування автономного опалення.
Зобов'язати Львівське міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго», відповідно до своєї компетенції та у встановленому законами нормативно-правовими актами порядку, розглянути питання та надати технічні умови відключення квартири АДРЕСА_1 від ЦО та ГВП
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня проголошення рішення до Апеляційного суду Львівської області через районний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення виготовлено в нарадчій кімнаті в єдиному примірнику.
Суддя Франківського
районного суду м. Львова: Лозинський Б.М.