Постанова від 24.09.2013 по справі 415/4664/13-а

у.н.415/4664/13-а

н.п.2-а/415/179/13

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

в порядку письмового провадження

24.09.2013 р. м. Лисичанськ

Суддя Лисичанського міського суду Луганської області Фастовець В.М. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України у м. Лисичанську про визнання рішення протиправним та зобов'язання до призначення пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому вказала, що вона звернулася до відповідача за призначенням пенсії за пільговим списком №2, оскільки вона має необхідний для призначення пенсії пільговий стаж, однак не може надати довідку про пільговий стаж та довідку про виключення ДП "ЛісМол" з держреєстру юридичних осіб. Стаж її роботи підтверджено трудовою книжкою.

Внаслідок цього відповідач відмовив їй у призначені пенсії, тому вона просить визнати ці дії незаконними та зобов'язати відповідача призначити їй пенсію на пільгових умовах з урахуванням стажу роботи у якості машиніста холодильних установ за Списком №2 в період з 24.07.1990 р. по 13.05.1997 р..

Просить визнати рішення від 06.12.2012 р. про відмову у призначенні пенсії протиправним та зобов'язати УПФУ призначити пенсію з урахуванням пільгового стажу.

Згідно ухвали від 24.09.2013 р. справа розглядається у письмовому проваджені.

Представник відповідача позов не визнала, суду письмово пояснила, що позивачка не надала відповідачу уточнюючу довідку або витяг з Реєстру про ліквідацію підприємства ДП "ЛісМол" та копії документів про проведення атестації робочих місць без чого неможливо призначити пенсію.

Сторонами надані наступні докази: трудова книжка позивачки; повідомлення про відмову у призначені пенсії; архівні довідки; письмові заперечення проти позову; відповідь ДПІ.; відповідь ЛВДС «Лисичанськ».

З наданих доказів вбачається, що позивачка з 24.07.1990 р. по 01.09.1990 р. працювала учнем машиніста аміачних холодильних установок, а з 01.09.1990 по 13.05.1997 р. в якості машиніста аміачних холодильних установок на компресі.

Відповідно до Списку №2 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, шкідливими умови праці і в гарячих цехах, робота на яких дає право на державну пенсію на умовах та в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 р. №1173, Розділом ХХХIII «Загальні професії(у всіх галузях господарства)» передбачено право на пенсійне забезпечення машиністів холодильних установок, що обслуговують аміачно-холодильні установки.

Позивачка 29.11.2012 р. у віці більше 52-х років звернулася до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2 згідно зі ст. 13 п. «б» Закону України "Про пенсійне забезпечення". Але Рішенням управління ПФУ в місті Лисичанську від 06.12.2012 р. в призначенні пенсії за віком згідно зі ст. 13 «б» Закону України «Про пенсійне забезпечення» позивачці було відмовлено у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу за Списком №2 внаслідок відсутності довідки з Єдиного державного реєстру про ліквідацію підприємства та документів про проведення атестації робочого місця.

Вказане рішення є протиправним, а відповідач зобов'язаний призначити позивачці пенсію з наступних підстав.

Згідно ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Ст.46 Конституції гарантує громадянам право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон ) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють... на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та... мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:

1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Так згідно із ст. 12 Закону "Про пенсійне забезпечення" Право на пенсію за віком мають:

...жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Згідно із ст.13 ч.1 п."б" абз.1 Закону "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

...жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.

З відповіді та заперечень відповідача вбачається, що позивачкою відповідачу були надані усі необхідні для призначення пільгової пенсії документи за винятком довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб - підприємців (далі Єдиний державний реєстр) про ліквідацію підприємства, установи, організації без визначення правонаступника та документів про проведення атестації робочого місця.

Надання довідки передбачено п.11 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №18-1 від 10.11.06..

За змістом цього Порядку, вказана довідка необхідна у тих випадках, коли отримання передбаченої п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ №637 від 12.08.93., уточнюючої довідки з підприємства неможливо у зв'язку з його ліквідацією за відсутності правонаступника.

Затверджений діючим законодавством витяг з Єдиного державного реєстру взагалі не передбачає інформації про наявність чи відсутність правонаступника, з відповідними наслідками при прийнятті рішення про призначення пенсії.

Також не заслуговують на увагу доводи відповідача про неможливість включення до пільгового спірного періоду через відсутність підтвердження атестації робочого місця машиніста аміачних установок. Оскільки посада машиніста холодильних установ передбачена Списком №2. Також відповідно до пунктів 1, 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умови праці затвердженого постановою КМУ від 1 серпня 1992 року N442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях неналежного від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Частиною другою пункту 4 зазначеного Порядку встановлено, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Таким чином, законодавцем покладено обов'язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її не проведення або неповне проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"

Оскільки норми діючого законодавства не регулюють вирішення питання про порядок підтвердження трудового стажу ні у даному, ні у подібних випадках, суд відповідно до ст.8 ч.1 КАС України виходить з верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави,та зважає на ст.9 ч.7 КАС України, згідно з якою у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Тому суд застосовує у спірних правовідносинах аналогію права і вважає причину відмови у призначені позивачці пенсії формальною. Така відмова з урахуванням фактичної відсутності ДП "ЛісМол" потягнула за собою суттєві порушення прав позивачки на належне соціальне забезпечення, порушила конституційний принцип щодо визнання прав людини найвищою соціальною цінністю держави, а тому є протиправною, оскільки позивачка досягла необхідного пенсійного віку, має необхідний загальний стаж та стаж роботи у шкідливих умовах на передбаченій:

розділом XXXII "Загальні професії" Списку №2 виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах…, затвердженого постановою РМ СРСР №1173 від 22.08.1956 р.;

кодом 23200000-14341 у затвердженому постановою КМУ №162 від 11.03.1994 р. Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах;

п.33 затвердженого постановою КМУ №36 від 16.01.2003 р. Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці….

Згідно зі ст.94 КАС України на користь позивачки з Державного бюджету стягненню підлягають судові витрати.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 8, 9, 11, 94, 159-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України у м. Лисичанську про визнання рішення протиправним та зобов'язання до призначення пенсії задовольнити.

2.Визнати рішення управління Пенсійного Фонду України у м. Лисичанську від 06 грудня 2012 р. про відмову у призначені ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах за Списком №2. протиправною.

3.Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України у м. Лисичанську призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах за Списком №2 на підставі ст.13 ч.1 п."б" абз.2 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з урахуванням стажу роботи з 24.07.1990 р. по 01.09.1990 р. на посаді учня машиніста аміачних холодильних установок 1-го розряду, а також з 01.09.1990 р. по 13.05.1997 р. машиніста аміачних холодильних установок 3-го розряду, з дати звернення до УПФУ в м. Лисичанську, а саме з 29.11.2012 року.

4.Стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 32 (тридцять дві) грн. 19 коп..

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Лисичанський міський суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги з подачею її копії до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Суддя: