Ухвала від 12.11.2013 по справі 2а-8503/12/0170/2

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" листопада 2013 р. м. Київ К/9991/80380/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі

суддів: Васильченко Н.В., Калашнікової О.В., Леонтович К.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду справу за касаційною скаргою Чорноморської районної державної адміністрації Автономної Республіки Крим на постанову окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16 серпня 2012 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2012 року у справі № 2а-8503/12/0170/2 за позовом ОСОБА_1 до Чорноморської районної державної адміністрації Автономної Республіки Крим про спонукання до виконання певних дій, -

ВСТАНОВИЛА:

У серпні 2012 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Чорноморської районної державної адміністрації Автономної Республіки Крим, в якому просив: зобов'язати Чорноморську районну державну адміністрацію Автономної Республіки Крим розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтованою площею 2,0 га, розташовану у північно-західному районі с. Володимирівка Далеківської сільради для передачі у власність для особистого селянського господарства; зобов'язати Чорноморську районну державну адміністрацію Автономної Республіки Крим прийняти рішення у формі розпорядження про надання дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтованою площею 2,0 га, розташовану у північно-західному районі с. Володимирівка Далеківської сільради для передачі у власність для особистого селянського господарства. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не розглянув заяву в порядку, передбаченому чинним законодавством.

Постановою окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16 серпня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2012 року, позовні вимоги задоволені. Зобов'язано Чорноморську районну, державну адміністрацію розглянути в порядку, передбаченому Земельним кодексом України, Законом України "Про місцеві державні адміністрації" шляхом прийняття відповідного розпорядження, заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на складення проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтованою площею 2,0 га, розташовану у північно-західному районі с.Володимирівка Далеківської сільради для передачі у власність для ведення особистого селянського господарства.

Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями Чорноморська районна державна адміністрація Автономної Республіки Крим звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої і апеляційної інстанцій встановлено, що 25.05.2012 р. ОСОБА_1 звернувся до Чорноморської районної державної адміністрації з заявою про надання дозволу на складення проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтованою площею 2,0 га., розташовану у північно-західному районі с.Володимирівка Далеківської сільської ради, для передачі у власність для особистого селянського господарства (далі земельне ділянка).

Головою Чорноморської районної державної адміністрації Лужицькою 15.06.2012 р. листом за № 02-14/1848 позивач був повідомлений про те, що на час звернення його з заявою на виконання рішення Президії Верховної Ради АР Крим № 749-5/08 від 18.02.2008 р. не розроблена схема планування території, правила забудови прибережної смуги, у зв'язку з набранням чинності змін до Земельного кодексу України та Водного кодексу України відсутні можливість прийняти розпорядження по суті питання.

Задовольняючи позовні вимоги суди першої і апеляційної інстанцій виходили з того, що Чорноморською районною державною адміністрацією в порядку, передбаченому чинним законодавством, зокрема, Законом України "Про місцеві державні адміністрації", не було розглянуте питання щодо розгляду клопотання позивача про надання дозволу на складання проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки та відповідно до ст. 9, ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України права позивача підлягають захисту.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, які є місцевими органами виконавчої влади і входять до системи органів виконавчої влади, в межах своїх повноважень здійснюють виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізують повноваження, делеговані їм відповідними радами.

Відповідно до ст.6 Закону на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Згідно ст. 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин відноситься і розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом (ст. 116 ЗК України).

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначений у ст. 123 ЗК України, відповідно до якої надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. До клопотання додаються матеріали, передбачені частиною п'ятою статті 151 цього Кодексу. Вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 цього Кодексу. Умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Типовий договір на розробку проекту відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України. Розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду). Погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування

Таким чином, суд попередніх інстанцій дійшли вірного висновку, що Чорноморською районною державною адміністрацією в порядку, передбаченому чинним законодавством, зокрема, Законом України "Про місцеві державні адміністрації", не розглянуте питання щодо розгляду клопотання позивача про надання дозволу на складання проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки та відповідно до ст. 9, ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України, права позивача підлягають захисту шляхом спонукання відповідача розглянути в порядку, передбаченому чинним законодавством, його заяви від 25.05.2012 р. про надання дозволу на складення проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки з прийняттям рішення відповідно до чинного законодавства.

Враховуючи викладене, суди першої і апеляційної інстанцій дійшли вірного висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Разом з тим, суд першої інстанції помилково вказав, а суд апеляційної інстанції не виправив, що позовні вимоги задовольняються в повному обсязі, хоча фактично позовні вимоги були задоволені лише в частині зобов'язання Чорноморську районну державну адміністрацію розглянути в порядку, передбаченому Земельним кодексом України, Законом України "Про місцеві державні адміністрації", шляхом прийняття відповідного розпорядження, заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на складення проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтованою площею 2,0 га, розташовану у північно-західному районі с.Володимирівка Далеківської сільради для передачі у власність для ведення особистого селянського господарства.

При цьому колегія суддів зазначає, що суди попередніх інстанцій прийняли рішення про зобов'язання відповідача розглянути заяву позивача від 25.05.2012 р. відповідно чинного законодавства, а не прийняти рішення про надання дозволу на розробку документації проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки.

Згідно ст.225 КАС України суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.

Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, однак. суди попередніх інстанцій помилково зазначили про задоволення позовних вимог замість задоволення позовних вимог в частині щодо зобов'язання відповідача розглянути заяву позивача у відповідності з чинним законодавством, тому судові рішення підлягають зміні лише в частині щодо задоволення позовних вимог частково. а не в повному обсязі заявлених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 225, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Чорноморської районної державної адміністрації Автономної Республіки Крим залишити без задоволення.

Постанову окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16 серпня 2012 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2012 року змінити, зазначивши в резолютивній частині суду першої інстанції, що позовні вимоги задовольняються частково, в решті рішення судів першої і апеляційної інстанцій залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст. 237-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: