Постанова від 18.11.2013 по справі 203/6148/13-а

Справа № 203/6148/13-а

2-а/0203/254/2013

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2013 року Кіровський районний суд м.Дніпропетровська у складі:

Головуючого-судді - Казака С.Ю.

при секретарі - Богдановській Т.В.

розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити розрахунок та виплату пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з вищезазначеним позовом, в обґрунтування якого зазначила, що з 05.07.2009 року вийшла на пенсію державного службовця з посади заступника начальника управління статистики нефінансових послуг Головного управління статистики у Дніпропетровській області. Для призначення пенсії відповідачем були витребувані довідки про заробіток на день виходу на пенсію із зменшеним розміром винагороди за вислугу років та довідка про заробіток за останні 24 календарних місяці роботи. 29.08.2013 року нею була подана до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська заява про перерахунок та виплату пенсії відповідно до уточнюючої довідки Головного управління статистки у Дніпропетровській області №199 від 20.08.2013 року. На її заяву листом відповідача від 30.08.2013 року отримала відмову в проведені такого перерахунку. В зв'язку з цим, посилаючись на те, що такі дії відповідача порушують її права на збільшення розміру пенсії, позивачка просила суд визнати протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням всіх виплат, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань в сумі 7878 грн. 63 коп., індексацію заробітної плати в сумі 1349 грн. 29 коп., відповідно до довідки Головного управління статистки у Дніпропетровській області №199 від 20.08.2013 року; а також зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії з урахуванням всіх виплат, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати і провести відповідні виплати відповідно до поданої заяви та довідки Головного управління статистки у Дніпропетровській області №199 від 20.08.2013 року.

В поданому позові позивачка просила провести розгляд справи за її відсутності в письмовому провадженні.

Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська в судове засідання не з'явився. В наданих письмових запереченнях просили залишити позов без задоволення, посилаючись на те, що зазначені позивачкою в позові виплати не передбачені ст.33 Закону України «Про державну службу» та не враховується при обчисленні пенсії. Розгляд справи просили провести в письмовому провадженні.

З урахуванням зазначених обставин, поданих представниками сторін заяв, судом у відповідності до ч.6 ст.128 КАС України було ухвалено про розгляд справи в письмовому провадженні та у відповідності до ст.41 КАС України без фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд, перевіривши викладені в позовній заяви та письмових запереченнях доводи, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

Судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що з 05.07.2009 року позивачка вийшла на пенсію державного службовця з посади заступника начальника управління статистики нефінансових послуг Головного управління статистики у Дніпропетровській області.

29.08.2013 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії державного службовця, з врахуванням в складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати і провести відповідні виплати відповідно до поданої заяви та довідки Головного управління статистки у Дніпропетровській області №199 від 20.08.2013 року.

Листом відповідача від 30.08.2013 року ОСОБА_1 було повідомлено про відмову в здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на те, що зазначені вище виплати не передбачені ст.33 Закону України «Про державну службу» та не враховуються при обчисленні пенсії.

Відповідно до ч.2 ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які враховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Таким чином, об'єктом обчислення розміру пенсії при призначенні пенсії для відповідача є сума заробітної плати, з якої справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Стаття 33 Закону України «Про державну службу», на яку посилається відповідач, відмовляючи у врахуванні матеріальної допомоги на оздоровлення, визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення.

Відповідно до ч.ч.2,6,7 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України №865 від 21.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» передбачено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», враховуються в розмірах, що виплачуюються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний розмір пенсії.

Тобто, винагорода за вислугу років, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, встановлені посадовим особам органів державної служби, є частиною заробітної плати зазначених посадових осіб, виплачується за рахунок та у межах фонду оплати праці, враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за особою відповідно до законодавства, а тому повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця в розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії (державного службовця).

Відповідно до ст.35 Закону України «Про державну службу» державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Таким чином виплата матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання визначена законом, а повноваження щодо встановлення конкретних розмірів посадових окладів, матеріальної допомоги, доплат делеговані Урядом України.

Відповідно до змісту ст.37 Закону України «Про державну службу» відповідач повинен був виходити з отримуваної позивачем суми заробітної плати, у тому числі «інших виплат», до яких належить матеріальна допомога на оздоровлення, оскільки чинним законодавством пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійно визначати структуру заробітної плати державного службовця.

У відповідності до ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 року «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» передбачено, що індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ та організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.

Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно до ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів відповідно до діючого законодавства на день одержання заробітку (виплат, доходу).

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України №212 від 24.02.2003 року «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків» визначено, що сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту ст.40 вказаного закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Таким чином, законодавством віднесено до складу заробітної плати інші виплати. При цьому надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належить до додаткових видів грошового пенсійного забезпечення й приймаються в розрахунок при зарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

В зв'язку з цим, суд вважає, що неврахування відповідачем у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати і провести відповідні виплати відповідно до поданої заяви та довідки Головного управління статистки у Дніпропетровській області №199 від 20.08.2013 року, є діями протиправними і таким, що порушують право позивачки на більший розмір пенсії.

Згідно п.п.1,2 ч.2 ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності; про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

З урахуванням зазначених вище обставин та положень закону, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обгрунтованими і підлягають задоволенню та слід визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська щодо не проведення позивачці перерахунку пенсії державного службовця та ї виплати з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та інших виплат згідно уточнюючої довідки Головного управління статистки у Дніпропетровській області №199 від 20.08.2013 року.

Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.

Заява про проведення перерахунку пенсії та уточнююча довідка була подана позивачкою до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська 29.08.2013 року.

Таким чином, з урахуванням положень ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», також слід зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська провести позивачці перерахунок та виплачувати пенсію державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та інших виплат, які зазначені в уточнюючій довідці Головного управління статистки у Дніпропетровській області №199 від 20.08.2013 року, починаючи з 01 вересня 2013 року, з урахуванням фактично отриманих сум.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.33,35,37-1 Закону України «Про державну службу», ст.2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст.40,45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.41,122,128,160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити розрахунок та виплату пенсії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропет-ровська щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії державного службовця та ї виплати з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та інших виплат згідно уточнюючої довідки Головного управління статистки у Дніпропетровській області №199 від 20.08.2013 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська провести ОСОБА_1 перерахунок та виплачувати пенсію державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та інших виплат, які зазначені в уточнюючій довідці Головного управління статистки у Дніпропетровській області №199 від 20.08.2013 року, починаючи з 01 вересня 2013 року, з урахуванням фактично отриманих сум.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги, якщо останню не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя С.Ю.Казак