23 вересня 2013 р.Справа № 2а-516/10/2033
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Донець Л.О.
Суддів: Бондара В.О. , Кононенко З.О.
за участю секретаря судового засідання Вовченко І.В
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Фрунзенського районного суду м. Харкова від 20.04.2010р. по справі № 2а-516/10/2033
за позовом Управління праці та соціального захисту населення Фрунзенської районної у м. Харкові ради
до ОСОБА_1
про стягнення надмірно виплаченої субсидії,
Управління праці та соціального захисту населення Фрунзенської районної у м. Харкові ради (далі - позивач) звернулося з позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення надмірно виплаченої субсидії.
Постановою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 20.04.2010 року позов було задоволено.
Стягнуто з відповідача надмірно виплачену субсидію у розмірі 1161 грн. 33 коп.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідачем було подано апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм процесуального права просив скасувати постанову Фрунзенського районного суду м. Харкова від 20.04.2010 року та відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на приписи Кодексу адміністративного судочинства України
Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги ухвалу суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що відповідачу, який проживає за адресою: АДРЕСА_1, як власнику житла на період з 01.07.2002 року по 28.02.2005 року була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг у розмірі 1315, 99 грн.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог виходив з приписів Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива передбачені Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848 (далі - Положення).
Згідно п.7 Положення субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.
Пунктом 8 Положення передбачено, що розрахунок сукупного доходу для призначення субсидії провадиться відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої спільним наказом Мінпраці, Мінфіну, Мінекономіки, Держкомсім'ямолоді, Держкомстату.
Відповідно п.12 Положення субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного, а для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - на основі річного сукупного доходу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за попередній календарний рік з урахуванням коефіцієнта зростання середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки.
Якщо серед зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) є громадяни, які перебувають у трудових відносинах з підприємством, установою чи організацією або займаються індивідуальною підприємницькою діяльністю, або зареєстровані в службі зайнятості як такі, що шукають роботу, або не перебувають у трудових відносинах з підприємством, установою чи організацією, але мають право на отримання субсидії і подають довідки до відділів (управлінь) субсидій про відсутність доходів за будь-який місяць протягом періоду, за який визначається сукупний доход, або місячний доход яких менший від неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, в розрахунок субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива за кожний такий місяць включається місячний доход на рівні неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Згідно п.13. Положення для призначення субсидій громадяни подають до відділів (управлінь) субсидій заяву, в якій декларується наявність чи відсутність у володінні прописаних осіб житлового приміщення (будинку), транспортного засобу, самохідної машини або механізму, та відомості про забезпеченість житловою площею та комунальними послугами, склад прописаних у житловому приміщенні (будинку), доходи кожного з прописаних згідно з формами, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Для нарахування субсидій можуть використовуватися відомості про доходи та розміри платежів у вигляді списків, довідок, даних на технічних носіях інформації, одержаних від органів соціального захисту населення, служб зайнятості населення, житлово-експлуатаційних та інших підприємств і організацій.
Відповідно до п.20 зазначеного вище Положення, сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач 25.07.2002 року, 28.02.2003 року, 18.08.2003 року, 26.02.2004 року, а також 09.09.2004 року звертався до відповідача із заявами про отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово -комунальних послуг.
Рішеннями позивача була призначена відповідачу субсидія на період :з 01.07.2002 року по 31.12.2002 року у розмірі по 44, 36 грн. щомісяця; 01.02.2003 року по 31.07.2003 року у розмірі по 58, 89 грн. щомісяця; 01.08.2003 року по 31.01.2004 року у розмірі по 38,36 грн. щомісяця; 01.02.2004 року по 31.07.2004 року у розмірі по 31,52 грн. щомісяця ; 01.09,2004 року по 28.02.2005 року у розмірі по 37, 49 грн. щомісяця, відповідно до поданої останнім інформації про доходи та майновий стан.
Згідно акту позивача від 28.11.2006 року встановлено наявність додаткових доходів у відповідача за основним місцем роботи КУОЗ «Спеціалізований клінічний пологовий будинок №5№ за період з 2002 - 2004 роки у розмірі 8338, 37 грн. а також за сумісництвом у ТОВ «Лотос» за липень - вересень 2002 року у розмірі 1000 грн.
Крім того, дані про отримання додаткових доходів підтверджуються відповідним актом податкового органу від 12.07.2005 року.
Відповідно до складеного позивачем розрахунку сума надмірної виплаченої субсидії склала 1161,33 грн.
Колегія суддів зазначає, що сума надмірної виплаченої субсидії в розмірі 1161,33 грн. відповідачем не була сплачена, а тому позовні вимог є обґрунтованими.
Щодо доводів апеляційної скарги, щодо пропуску строку звернення до суду, про стягнення з відповідача надмірно виплаченої субсидії, колегія суддів зазначає наступне.
Управління праці та соціального захисту населення Фрунзенської районної ради є головним розпорядником бюджетних коштів, якому надаються бюджетні асигнування для здійснення програм та заходів, які направлені на соціальний захист населення, в тому числі на призначення і надання субсидій населенню для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг, тобто є учасником бюджетного процесу та бюджетних відносин.
Відповідно до приписів Бюджетного кодексу України строк позовної давності, щодо погашення вищевказаних витрат не поширюється, а тому доводи відповідача є необґрунтованими.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції було законно та обґрунтовано ухвалено рішення про задоволення позовних вимог, з врахуванням всіх обставин справи, з додержанням вимог матеріального та процесуального законодавства.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правомірність висновків суду першої інстанції.
Відповідно до ч.1 ст.195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Згідно до п.1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Фрунзенського районного суду м. Харкова від 20.04.2010р. по справі № 2а-516/10/2033 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Донець Л.О.
Судді Бондар В.О. Кононенко З.О.
Повний текст ухвали виготовлений 27.09.2013 р.