м. Вінниця
25 жовтня 2013 р. Справа № 802/3788/13-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Вергелеса Андрія Валерійовича,
за участю:
секретаря судового засідання: Федчук Тетяни Юріївни
позивача: Стахова В.І.
відповідача: Боднар Т.М.
представника відповідача: Боднар Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: депутата Козятинської районної ради, голови районної ради Стахова Валерія Івановича
до: заступника начальника відділу освіти Козятинської районної державної адміністрації Боднар Т.М., відділу освіти Козятинської районної державної адміністрації
про: визнання протиправним та скасування наказу
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся депутат Козятинської районної ради, голови районної ради Стахов Валерій Іванович (далі - позивач) до заступника начальника відділу освіти Козятинської районної державної адміністрації Боднар Т.М., відділу освіти Козятинської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування наказу.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відділом освіти Козятинської районної державної адміністрації видано наказ №279 від 09.08.2013 р. "Про подальшу роботу базових шкіл Козятинського району", проте при прийнятті даного наказу не було враховано думка громади та не погоджено питання із засновником комунального майна (Козятинською районною радою). Також позивач зазначає, що відповідно до п. 2.2 Положення про філії Базової окружної школи Козятинського району, затвердженого рішенням Козятинської районної ради від 26.08.2011 р. № 12-06-06, рішення про створення, реорганізацію та ліквідацію філії приймає засновник освітнього закладу, в комунальній власності якого знаходиться. В зв'язку з зазначеним позивач вважає наказ відділу освіти неправомірним та таким, що підлягає скасуванню.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі.
Відповідач та представник відповідача відділу освіти Козятинської районної державної адміністрації заперечувала щодо позовних вимог, при цьому зазначивши що діяла у відповідності до вимог чинного законодавства та просила відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що Дубовомахаринецький загальноосвітній навчально-виховний комплекс І-ІІІ ст. «Школа-дитячий садок» є юридичною особою, що зареєстрована 22.04.2001 р. (довідка АБ №405842 з ЄДРПОУ); Вовчинецька середня загальноосвітня школа І-ІІІ ст. зареєстрована 10.09.2001 р., (довідка №103 з ЄДРПОУ, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №141689). Юрівський загальноосвітній навчально-виховний комплекс І-ІІІ ст. «Школа-дитячий садок» є комунальною організацією, що зареєстрована 20.06.2001 року, (копія довідка АБ №406348 з ЄДРПОУ).
Згідно статуту, затвердженого наказом відділу освіти Козятинської РДА № 562 від 14.10.2011 р., Дубовомахаринецький загальноосвітній навчально-виховний комплекс І-ІІІ ст. «Школа-дитячий садок» є юридичною особою, засновником якої є Козятинська районна рада Вінницької області.
Згідно статуту, затвердженого наказом відділу освіти Козятинської РДА № 681 від 16.12.2011 р., Юрівський загальноосвітній навчально-виховний комплекс І-ІІІ ст. «Школа-дитячий садок» створений рішенням №11-07-06 Козятинської районної ради від 20.11.2011 р. є юридичною особою, засновником якого є Козятинська районна рада, що підтверджується статутом.
Відповідно до статуту, затвердженого наказом відділу освіти Козятинської РДА № 562 від 14.10.2011 р., Вовчинецька середня загальноосвітня школа І-ІІІ ст. знаходиться у комунальній власності Козятинської районної ради, яка є засновником школи.
Згідно рішення Козятинської районної ради Вінницької області від 26 серпня 2011 року №13-06-06 утворено наступні школи-філії Козятинського району шляхом реорганізації Журбинецької СЗШ І-ІІ ст. в Журбинецьку філію Дубовомахаринецької ЗНВК І-ІІІ ст.; Поличинецької СЗШ 1-2 ст. в Поличинецьку філію Вовчинецької СЗШ І-ІІІ ст.; Тернівської СЗШ І-ІІ ст. в Тернівську філію Вовчинецької СЗШ І-ІІІ ст.
Відповідно до ст. 53 Конституції України кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов'язковою. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.
Загальна середня освіта здобувається, зокрема, у школах І-ІІІ ступенів (ст. 9 Закону України "Про загальну середню освіту").
Відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначеного цим та іншими законами.
Відповідно до підпункту "а" п. 1 ч. 1 ст. 29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Відповідно до пп. 1-2 п. "а", пп. 1-2, 4 п. "б" ч. 1 ст. 32 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" серед повноважень у сфері освіти до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, а саме управління закладами освіти, які належать територіальним громадам або передані їм, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; забезпечення здобуття неповнолітніми повної загальної середньої освіти та делеговані повноваження - забезпечення в межах делегованих повноважень доступності і безоплатності освіти, забезпечення відповідно до закону розвитку всіх видів освіти, розвитку і вдосконалення мережі освітніх закладів усіх форм власності, організація обліку дітей дошкільного та шкільного віку.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 10 Закону України "Про загальну середню світу", загальноосвітній навчальний заклад є юридичною особою. За своїми організаційно-правовими формами загальноосвітні навчальні заклади можуть бути державної, комунальної та приватної форм власності. Статус комунального має загальноосвітній навчальний заклад, заснований на комунальній формі власності.
Згідно ч. 1 ст. 11 Закону України «Про загальну середню освіту» державні та комунальні загальноосвітні навчальні заклади створюються відповідно центральними, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування з урахуванням соціально-економічних, національних, культурно-освітніх і мовних потреб за наявності необхідної кількості учнів (вихованців) відповідно до встановлених нормативів наповнюваності класів, необхідної матеріально-технічної та науково-методичної бази, педагогічних кадрів у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до а. 1, 2 ст. 14 Закону України "Про освіту" місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування здійснюють державну політику в галузі освіти і в межах їх компетенції: встановлюють, не нижче визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти, мінімальних нормативів, обсяги бюджетного фінансування навчальних закладів, установ, організацій системи освіти, що є комунальною власністю, та забезпечують фінансування витрат на їх утримання; забезпечують розвиток мережі навчальних закладів та установ, організацій системи освіти, зміцнення їх матеріальної бази, господарське обслуговування.
Абзацом 4 ч. 4 ст. 18 Закону України «Про освіту», зазначено, що потреба в навчальних закладах заснованих на комунальній власності, визначається місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Як встановлено судом, відділом освіти Козятинської районної державної адміністрації було прийнято наказ від 09.08.2013 р. № 279 "Про подальшу роботу базових шкіл Козятинського району". Даним актом, зокрема, наказано директору Вовчинецької СЗШ І-ІІ ст. перевести на навчання до базової школи учнів Поличинецької філії І-ІІ ст., що будуть навчатись у 5,6,7,8,9 класах (п.п 1.1); директору Дубовомахаринецького ЗНВК І-ІІІ ст. «Школа-дитячий садок» перевести на навчання до базової школи учнів Журбинецької філії І-ІІ ст., що будуть навчатись у 5,6,7,8,9 класах (п.п 2.1; заступнику директора Вовчинецької СЗШ І-ІІІ ст. по Тернівській філії І-ІІ ст. передати особові справи учнів з 1 по 9 класи директору Юрівського ЗНВК І-ІІ ст. "Школа-дитячий садок", де в подальшому будуть навчатися учні (п. 3).
Також було встановлено, що в зв'язку зі скороченням штату працівників (п. 1 ст. 40 КЗпП України), працівникам філій було запропоновано інші посади, що підтверджується відповідними повідомленнями, наявними в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КАС України територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (комунальні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.
Згідно ч. 3 ст. 81 ЦК України Порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 82 ЦК України на юридичних осіб публічного права у цивільних відносинах поширюються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.
Згідно ч. 1 ст. 95 ЦК України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій.
Відповідно до ч. 5 ст. 95 ЦК України відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.
Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних" осіб - підприємців відомості про відокремлені підрозділи юридичної особи залучаються до її реєстраційної справи та включаються до Єдиного державного реєстру.
Судом було встановлено, що відомості про філії, які утворено згідно рішення Козятинської районної ради від 26 серпня 2011 року №13-06-06, до єдиного державного реєстру не вносились, що не заперечувалось представником відповідача.
Відповідно до ч. 6 ст. 11 Закону України "Про загальну середню освіту" ч. 6 ст. 11 реорганізація і ліквідація загальноосвітніх навчальних закладів проводяться у порядку, встановленому законодавством України. Реорганізація і ліквідація загальноосвітніх навчальних закладів у сільській місцевості, заснованих на комунальній формі власності, допускаються лише за згодою територіальних громад.
Поняття реорганізації освітнього закладу законом не визначено, однак відповідно до п. 9.1 Статутів вищезазначених базових шкіл, відповідно до якого реорганізація школи відбувається шляхом злиття, приєднання, поділу та виділення, що фактично відповідає загальним положення про припинення юридичної особи, визначеним у ст. 104 Цивільного кодексу України.
Згідно ч. 1 ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Відповідно до ч. 1 ст. 106 ЦК України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.
Таким чином враховуючи вищевикладене та положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що в даному випадку не відбулася а ні ліквідація, а ні реорганізація закладів освіти чи їх філій шляхом злиття, приєднання або виділення, а тому згода територіальної громади не вимагається. Так, не слід ототожнювати переведення учнів на навчання з філії до базової школи як реорганізацію юридичної особи чи філії. Суд вважає за необхідне зазначити, що переведення учнів в даному випадку є організацією навчально-виховного процесу.
Крім того, відповідно до посадової інструкції начальника відділу освіти Козятинської райдержадміністрації, затвердженої головою РДА 09.02.2012 р., в разі відсутності начальника відділу освіти райдержадміністрації її обов'язки виконує заступник начальника відділу освіти, або за рішенням голови РДА інший працівник відділу.
Відповідно до розпорядження голови Козятинської РДА від 13.03.2013 р. № 11рк, виконання обов'язків начальника відділу освіти райдержадміністрації тимчасово було покладено на заступника начальника відділу освіти райдержадміністрації Боднар Тетяну Миколаївну.
Згідно посадової інструкції начальника відділу освіти Козятинської райдержадміністрації, затвердженої головою РДА 09.02.2012 р., серед завдань і функцій начальника відділу освіти є: здійснення управління навчальними закладами, що знаходяться в межах відповідної території і належать до управління державної адміністрації, та координація діяльності цих навчальних закладів; керівництво роботою навчальних закладів, що належать до сфери управління органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.
Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що приймаючи оскаржуване рішення відділ освіти діяв у межах повноважень та у спосіб, які визначені законодавством України.
Що стосується позовної вимоги про зобов'язання відділу освіти Козятинської райдержадміністрації привести мережу класів та учнів шкіл Козятинського району Вінницької області на 2013/2014 навчальний рік відповідно до вимог чинного законодавства, то дана вимога також не підлягає до задоволення, оскільки вона є похідною від позовної вимоги про визнання протиправним та скасування наказу відділу освіти, правова оцінка якій була надана судом. Крім того, жодних доказів на обґрунтування даної вимоги позивачем надано не було.
Відповідно до вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог ст. 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряючи, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано , тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 86 цього Кодексу).
Також, суд звертає увагу на те, що відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
З обставин адміністративної справи вбачається, що відповідачами доведено правомірність оскаржуваних рішень, відтак позовні вимоги не знайшли свого підтвердження під час розгляду адміністративної справи.
У відповідності до ст. 94 КАС України підстав для стягнення судових витрат не вбачається.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Вергелес Андрій Валерійович