Україна
Донецький окружний адміністративний суд
14 листопада 2013 р. Справа №805/15427/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10-25 год.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Волгіної Н.П.,
при секретарі судового засідання - Сухоцькій Д.Ю., за участю:
представника позивача - Огороднього В.І.,
представника відповідача - Манолія В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Східної Державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донрозробка» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
Позивач, Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Східної Державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості, звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донрозробка», в якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донрозробка» шляхом заборони ведення гірничих робіт в розвідувальних шурфах північного та розвідувальних ходках східного крил шахти пласта 17, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначене наступне.
Відповідно до направлення на перевірку № 545 від 21 жовтня 2013 року 24 жовтня 2013 року посадовими особами теруправління проведено планову перевірку суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) Товариства з обмеженою відповідальністю «Донрозробка» розташованого за адресою: вул. Садова, буд. 1а, м. Шахтарськ на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки , під час якої виявлені порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких вісім створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
У зв'язку із виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, позивач вважає, що є підстави для заборони ведення гірничих робіт в розвідувальних шурфах північного та розвідувальних ходках східного крил шахти пласта 17 з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей.
Керуючись п. 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11 серпня 2011 року № 826 (далі - Положення), позивач звернувся до суду з даним позовом (а.с. 2-4).
Ухвалою суду від 1 листопада 2013 року задоволено клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення по справі.
Представник позивача у судовому засіданні надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві, просив задовольнити позов.
Представник відповідача у судовому засіданні зазначив, що Товариством проводяться дії по усуненню порушень, вказаних в акті перевірки, однак, у зв'язку із тим, що для усенення де-яких з них необхідний тривалий час, станом на час судового розгляду порушення усуненні не в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Донрозробка» (код ЄДРПОУ 31362083) зареєстроване 19 квітня 2002 року виконавчим комітетом Шахтарської міської ради Донецької області за № 1 265 105 0003 000095, місцезнаходження: 86233, Донецька обл., Шахтарський район, с. Стіжкове, вул. Садова, буд. 1А (а.с. 31-33).
17 вересня 2013 року Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Донецькій області прийнято наказ № 941 про проведення у 4 кварталі 2013 року всебічних та комплексних перевірок стану промислової безпеки та охорони праці (а.с. 19).
21 жовтня 2013 року Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Донецькій області на ім'я директора Товариство з обмеженою відповідальністю «Донрозробка» Манолія В.М. виписано направлення № 545 на проведення планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням переробкою мінеральної сировини з 21 жовтня 2013 року по 31 жовтня 2013 року (а.с. 20).
24 жовтня 2013 року головним державним гірничотехнічним інспектором Огороднім В.І. на підставі наказу № 941 від 17 вересня 2013 року та направлення на перевірку № 545 від 21 жовтня 2013 року проведено планову перевірку об'єкта - розвідувального шурфу північного та розвідувальної хідки східного крила по пласту 17 Товариства з обмеженою відповідальністю «Донрозробка» на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. За наслідками проведення перевірки складено акт № 241/1-3-47 від 24 жовтня 2013 року, який отримано директором підприємства 24 жовтня 2013 року.
Відповідно вказаного Акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) № 241/1-3-47 від 24 жовтня 2013 року під час проведення перевірки виявлені порушення вимог законодавства, а саме:
1. не по всім гірничим виробкам узгоджено план ліквідації аварій , що є порушенням п. 6 гл. 3 p. IV. Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01.-10;
2. не розроблено проект протипожежного захисту по північному та східному крилам шахти, що є порушенням п. 1 гл. 1 p. ІХ. Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01.-10;
3. не розставлені протипожежні засоби, передбачені розрахунком необхідної кількості засобів протипожежного захисту на центральному майданчику шахти, що є порушенням п. 3 гл. 1 p. ІХ. Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01.-10;
4. лебідки, встановлені в устьях розвідувальних гірничих виробок, кустарного виробництва, що є порушенням п. 3 гл. 2 p. ІV. Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01.-10;
5. не провітрюються розвідувальні гірничі виробки північного та східного крил шахти, що є пор. п. 1 гл. 4 p. VI. Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01.-10 (а.с. 21-23).
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Східної Державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості, звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донрозробка» шляхом заборони ведення гірничих робіт в розвідувальних шурфах північного та розвідувальних ходках східного крил шахти пласта 17, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей (а.с. 2-4).
При прийнятті рішення суд керується наступним.
Статтею 19 Конституції України, встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011 (далі - Положення № 408) Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України. Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Згідно п. 6 Положення № 408, Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Відповідно до п. 1 Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Донецькій області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 2 грудня 2011 року № 186-к, ТУ Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у та їй підпорядковується.
Згідно із ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Статтею 38 Закону України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 № 2694-XII (далі - Закон № 2694-XII), визначено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Таким чином, позивач у справі є органом владних повноважень, якому чинним законодавством України надані владні управлінські функції щодо реалізації державної політики у сфері охорони праці.
Положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, поряд з іншими правовими актами регулює Закон України "Про охорону праці".
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2694-XII охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Згідно з ч. 1 ст. 6 цього Закону умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці (ч. 1 ст. 13 Закону № 2694-XII).
Статтею 27 Закону № 2694-XII передбачено, що нормативно-правові акти з охорони праці - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання.
Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22 березня 2010 року N 62, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 червня 2010 року за 398/17693, затвердженні Правила безпеки у вугільних шахтах (далі - Правила). Ці Правила встановлюють порядок безпечного ведення гірничих робіт і використання гірничошахтного, транспортного та електротехнічного обладнання, провітрювання та протиаварійного захисту гірничих виробок, забезпечення пилогазового режиму, виробничої санітарії та охорони праці.
Згідно до п. 3 гл. 2 розділу IV Правил, експлуатація та обслуговування машин і гірничошахтного обладнання, приладів і апаратури, а також їх монтаж, демонтаж і збереження здійснюються відповідно до вимог цих Правил та інструкцій (керівництв) з їх експлуатації та відповідно до вимог чинного законодавства.
Зміна конструкції машин, обладнання, схем управління та захисту дозволяється у порядку, визначеному чинним законодавством.
Відповідно до п. 6 гл. 3 розділу IV Правил, для кожної шахти згідно з чинним законодавством має бути складений план ліквідації аварій. План ліквідації аварії розробляється кожні 6 місяців головним інженером шахти і командиром гірничорятувального взводу, погоджується з командиром загону Державної аварійно-рятувальної служби (Державна воєнізована гірничорятувальна служба Мінвуглепрому) і затверджується технічним керівником гірничого підприємства (шахти).
За відсутності затвердженого плану ліквідації аварій, а також у випадку скасування Державною аварійно-рятувальною службою (Державною воєнізованою гірничорятувальною службою Мінвуглепрому) узгодження плану ліквідації аварій у цілому або його окремих позицій ведення робіт у виробках, що відповідають цим позиціям, не дозволяється, крім робіт щодо усунення причин, через які неможливе виконання плану ліквідації аварій.
Виконання робіт з усунення причин скасування узгодження плану ліквідації аварій або його окремих позицій має виконуватися за спеціальними заходами, які гарантують безпеку робіт, затвердженими технічним керівником гірничого підприємства (шахти).
Як вбачається з п. 1 гл. 4 розділу VI Правил, провітрювання тупикових виробок повинне проводитися за допомогою вентилятору місцевого провітрювання .
Провітрювання тупиків (за останньою піччю) паралельних виробок і збійок між ними за рахунок загальношахтної депресії повинно здійснюватися за допомогою вентиляційних труб довжиною не більше 60 м.
На діючих шахтах з тупикових виробок, що перебувають у проходці, не допускається проведення нових тупикових виробок, крім тих, які призначені для ліквідації тупиків і скорочення їхньої довжини.
Пунктом 1 гл. 1 розділу ІХ Правил встановлено, що на кожній шахті повинен бути розроблений проект протипожежного захисту відповідно до вимог НАПБ Б.01.009-2004. Протипожежний захист шахти має бути спроектований і виконаний так, щоб запобігти виникненню пожежі, а у разі її появи - забезпечувалась можливість її ефективної локалізації та гасіння на початковій стадії.
Відповідно до п. 3 гл. 1 розділу ІХ Правил у підземних виробках і надшахтних спорудах мають використовуватися технологічні процеси, матеріали та обладнання, що забезпечують пожежобезпеку. Вогневі роботи в підземних виробках і надшахтних спорудах мають виконуватися тільки за наявності дозволу територіального органу Держгірпромнагляду України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2003 року № 1631, а також за умови дотримання заходів безпеки, передбачених НАПБ Б.01.009-2004, та вимог чинного законодавства. Кількість і вид технічних засобів протипожежного захист, вогнегасні засоби, що вживаються, джерела і засоби подавання води для пожежогасіння, запас спеціальних вогнегасних речовин визначаються НАПБ Б.01.009-2004 та відповідними вимогами чинного законодавства.
Як вбачається з акту перевірки та припису відповідачем порушені положення наведених вище нормативно-правових актів, а саме: не по всім гірничим виробкам узгоджено план ліквідації аварій; не розроблено проект протипожежного захисту по північному та східному крилам шахти; не розставлені протипожежні засоби, передбачені розрахунком необхідної кількості засобів протипожежного захисту на центральному майданчику шахти; лебідки, встановлені в устьях розвідувальних гірничих виробок, кустарного виробництва; не провітрюються розвідувальні гірничі виробки північного та східного крил шахти (а.с. 21-24).
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону № 2694-XII державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, серед інших, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці яким є Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) в силу п. 1 Положення про цю службу, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011.
З метою впорядкування організації та здійснення державного нагляду Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України та її територіальними органами розроблено Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, що затверджено Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України № 826 від 11 серпня 2011 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 року за № 1531/20269). Згідно пункту 2.26 цього Положення виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки є підставою заборони виконання робіт.
Пунктом 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного контролю у сфері здійснення господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
На підставі вищевикладеного, беручи до уваги, що відповідачем усунені не всі порушення, зазначені у акті перевірки від 24 жовтня 2013 року, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Донецько-Макіївської державної регіональної гірничотехнічної інспекції.
При цьому суд вважає за необхідне роз'яснити відповідачу, що згідно ч. 8 п. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного контролю у сфері здійснення господарської діяльності" застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.
Відповідно до ч.ч. 12-13 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої п. 5 ч. 1 цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
На підставі викладеного вище, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України "Про охорону праці", Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та ст. 2, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 112, ст. 122-154, ст. 158-163, ст. 167, ст. 183-2, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Східної Державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донрозробка» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донрозробка» (код ЄДРПОУ 31362083).
Заборонити ведення гірничих робіт в розвідувальних шурфах північного та розвідувальних ходках східного крил шахти пласта 17 Товариства з обмеженою відповідальністю «Донрозробка», розташованого за адресою: 86233, Донецька обл., Шахтарський район, с. Стіжкове, вул. Садова, буд. 1А.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Волгіна Н.П.