Ухвала від 22.10.2013 по справі 872/14128/13

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" жовтня 2013 р. справа № 804/11085/13-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Проценко О.А.

суддів: Туркіної Л.П. Шлай А.В.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2013 року у справі № 804/11085/13-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у проведенні позивачу перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01.01.2012 року та про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплачувати позивачу довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 90 відсотків від заробітної плати працюючого судді у відставці у розмірі 90 відсотків від заробітної плати працюючого судді відповідно до довідок Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 09.08.2013 року № 05-51/60 та від 31.07.2013 року № 05-51/1. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є суддею у відставці та отримує щомісячне довічне грошове утримання, яке виплачується йому відповідачем за рахунок коштів Державного бюджету України. Враховуючи положення ч.3 ст.138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», за змістом якої розмір довічного грошового утримання судді у відставці залежить від розміру грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, та з огляду, що розмір такого утримання працюючого судді збільшився, відповідач мав на підставі довідок Дніпропетровського апеляційного господарського суду, наданих позивачем, здійснити йому перерахування грошового довічного утримання.

Постановою суду першої інстанції позовні вимоги задоволено частково: визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська щодо відмови провести позивачу перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 16.02.2013 року та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 90 відсотків від заробітної плати працюючого судді відповідно до довідок Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 09.08.2013 року № 05-51/60 та від 31.07.2013 року № 05-51/1. В решті позовних вимог відмовлено.

Відповідач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог. Апелянт вважає, що судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального права.

Перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів зазначає наступне.

Як вбачається із матеріалів справи та не заперечується відповідачем, позивач був звільнений з посади судді Дніпропетровського апеляційного господарського суду за Постановою Верховної ради України від 02.12.2010 року № 2768-VI та наказу Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 21.12.2010 року № 145-К1. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська та йому призначено щомісячне довічне грошове утримання у розмірі 90 відсотків від заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. У зв'язку з підвищенням середньої заробітної плати діючим суддям Дніпропетровський апеляційний господарський суд надав позивачу довідку № 05-51/1 від 31.07.2013 року про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, яка становить 23 972,30грн. Дніпропетровським апеляційним господарським судом також були надані довідки від 14.08.2013 року за №№05-51/63, 05-51/64,05-51/65,05-51/66, 05-51/67 та відповідно до яких станом на 01 січня 2012 року грошове утримання суддям у відставці становить 17 939,80 грн., станом на 01 квітня 2012 року - 18 291,30грн., станом на 01 липня 2012 року - 18 426,20 грн.,станом на 01 жовтня 2012 року - 18 692,20 грн., станом на 01 грудня 2012 року - 18 960,10 грн. Довідка № 05-51/60 від 09.08.2013 року підтверджує суми суддівської винагороди. В серпні 2013 року ОСОБА_1 направив до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська вищезазначені довідки для перерахунку щомісячного довічного утримання судді у відставці. Проте, управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська листом від 15.08.2013 року за № П 106-13 відмовило позивачу в перерахунку щомісячного довічного утримання у зв'язку з відсутністю права на перерахунок, посилаючись на те, що чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку довічного грошового утримання суддям у відставці, крім суддів Конституційного Суду України.

Аналіз матеріалів справи та норм права, які регулюють спірні правовідносини, показав наступне.

Однією з гарантій забезпечення незалежності суддів, закріплених у статті 126 Конституції України, є надання їм за рахунок держави матеріального та соціального захисту (заробітна плата, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання, тощо), надання їм у майбутньому статусу судді у відставці, право якого на пенсійне та щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів.

Статтею 129 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" визначено вид, склад, розмір суддівської винагороди, яка складається з посадового окладу та доплати за вислугу років, перебування на адміністративній посаді у суді, науковий ступінь, роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці.

Частиною 1 статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що судді, який вийшов у відставку, після досягнення чоловіками 62 років, жінками-пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплачується пенсія на умовах, передбачених ст. 37 Закону України «Про державну службу», або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання.

Згідно з ч.3 ст.138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання, збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.

Конституційний Суд України у мотивувальній частині рішення від 14 грудня 2011 р. № 18-рп/2011, зазначив, що щомісячне довічне грошове утримання суддів є самостійною гарантією незалежності суддів та складовою його правового статусу. Правова природа щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та щомісячного грошового утримання працюючого судді є однаковою, а самі поняття-однорідними та взаємопов'язаними. Щомісячне грошове утримання судді, який маючи право на відставку, продовжує працювати на посаді судді, встановлюється у зв'язку з виконанням ним своїх обов'язків щодо здійснення незалежного, неупередженого та справедливого правосуддя, а щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці є належним утриманням цього судді після припинення виконання ним своїх професійних обов'язків та особливою формою його соціального забезпечення.

Так, призначення та нарахування щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці проводиться згідно з вимогами статті 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

У відповідності до частини 3 статті 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції, що діяла станом на 01.01.2012 року), щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, який працює на відповідній посаді.

При цьому Закон України "Про судоустрій і статус суддів" не пов'язує визначення розміру щомісячного довічного грошового утримання судді із розміром заробітної плати, яку суддя отримував до виходу у відставку.

Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці залежить від розміру грошового утримання працюючого на відповідній посаді судді. При цьому, законодавець не обмежує розмір довічного грошового утримання судді у відставці розміром грошового утримання працюючого судді, діючим на дату звільнення судді у відставку.

Отже, відмова Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська в перерахунку позивачу щомісячного грошового утримання судді у відставці зі збільшенням розміру заробітної плати працюючого судді відповідної посади згідно статті 138 Закон України "Про судоустрій і статус суддів" є неправомірною та такою, що суперечить законодавству.

Суд посилається на рішення Конституційного Суду України по справі №1-2/2013 прийняте від 03.06.2013 року за конституційним поданням Верховного Суду України. Цим рішення визнано неконституційним частину 3 статті 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року №3668-VI та встановлено що положення Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 7 липня 2010 року в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року №3668-VI визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Тобто з 03.06.2013 року частина 3 статті 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" діє у попередній редакції і має наступний зміст: «щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.

Таким чином, щомісячне довічне грошове утримання судді - це спрямована на забезпечення гідного його статусу життєвого рівня особлива форма соціального забезпеченя судді і вигляді гарантованої державою щомісячної звільненої від сплати податків грошовій виплаті, яка забезпечує належне матеріальне утримання судді.

Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції. Суд дійшов вірних висновків і прийняв законне та обгрунтоване рішення. Апеляційна скарга не містить доводів, які б спростували висновки суду першої інстанції, а тому підстав для задоволення апеляційної скарги не вбачається. Враховуючи вищезазначене, апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області слід залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст.ст.198,200,205,206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2013 року у справі № 804/11085/13-а залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2013 року у справі № 804/11085/13-а залишити без змін.

Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий: О.А. Проценко

Суддя: Л.П. Туркіна

Суддя: А.В. Шлай