Ухвала від 18.09.2013 по справі 872/11635/13

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" вересня 2013 р. справа № 205/3669/13-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дурасової Ю.В.

суддів: Нагорної Л.М. Богданенка І.Ю.

розглянувши у письмовому провадженні в м.Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська на постанову Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 26.06.2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2 звернувся 22.04.2013 року до Ленінського районного суду м.Дніпропетровська з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська, ПАТ «Дніпроважмаш» про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. В позові зазначив, що він є інвалідом 3 групи та особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Просив визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії відповідно до 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із урахуванням заробітної плати, одержаної за період відчуження в період з 01.06.1986 по 20.06.1986 року з урахуванням вимог Постанови КМУ від 23.11.2011 року; зобов'язати відповідача зробити перерахунок пенсії відповідно до 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із урахуванням заробітної плати, одержаної за період відчуження в період з 01.06.1986 по 20.06.1986 року з урахуванням вимог Постанови КМУ від 23.11.2011 року, що підтверджено довідкою №27 від 07.02.2013 року та забезпечити із розрахунку призначеної пенсії виплату різниці недоотриманих сум починаючи з 12.02.2013 року.

Ухвалою суду першої інстанції від 25.04.2013 року відмовлено у відкритті провадження у справі до ПАТ «Дніпроважмаш»; провадження у справі відкрито до відповідача Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська.

Постановою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 26.06.2013 року, позов задоволений. Свою позицію суд першої інстанції обґрунтував тим, що надана позивачем довідка розрахункова відомість за змістом і формою є первинним документом у розумінні положень ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та містить інформацію необхідну для перерахунку пенсії. Згідно ст. 98 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», перерахунок пенсії проводиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших наявних на час перерахунку в пенсійній справі , а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку. Перерахунок пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у відповідності з постановою КМУ від 23.11.2011 року № 1210 проводився з 01.01.2012 року за матеріалами пенсійних справ кожного пенсіонера. Підставою для перерахунку пенсії являється довідка, видана підприємством, установою, організацією, де працювала особа, яка була призвана на військові збори, а підставою для проведення розрахунку заробітної плати за період в зоні відчуження є первинні документи про нараховану заробітну плату, періоду та фактичної тривалості робочого дня ї місця її виникнення.

В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову. Зазначає що оскільки позивач працював в зоні відчуження в червні 1986 року 20 днів (менше місяця), а також первинні документи по нарахованій заробітній платі не збереглися, про що зазначено в наданій довідці та за матеріалами пенсійної справи, зробити перерахунок пенсії по фактично виплаченому заробітку за червень-місяць 1986 року немає законних підстав. Посилається на ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" згідно якої, у випадках, коли особа пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення менше місяця, пенсія може обчислюватися із заробітку за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Йому безстроково встановлена 3 група інвалідності, яка пов'язана з ліквідацією аварії на ЧАЕС. Позивач перебуває на обліку УПФ та отримує пенсію по інвалідності внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Позивач 12.02.2013 року звернувся з письмовою заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії по інвалідності як учаснику ліквідації на ЧАЕС по заробітній платі за червень 1986 року згідно довідки № 27 від 07.02.2013 року (а.с. 11). Однак йому відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки підприємством ПАТ «Дніпроважмаш» в довідці про заробітну плату зазначено, що первинні документи відсутні, на підставі яких проведено розрахунок заробітної плати за період роботи по ліквідації на ЧАЕС, тобто довідка про заробіток була надана всупереч діючому законодавству (а.с. 12).

Колегією суддів апеляційної інстанції встановлено, що судом першої інстанції правильно застосовано до даних правовідносин норми Конституції України, ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", «Про пенсійне забезпечення», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», Постанови КМУ від 23.11.2011 року №1210.

Відповідно до ст. 57. ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» N 796-XII, 28.02.1991, обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:

менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців;

не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;

менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, а також в евакуації населення на добровільній безплатній основі і стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджено відповідними документами, пенсія по інвалідності за їх бажанням обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Кабінетом Міністрів України 23 листопада 2011року прийнято постанову № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності з 1 січня 2012 року. Так, при перерахунку пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС враховується осучаснена зарплата за роботу в зоні відчуження. Для осучаснення заробітної плати враховується середня заробітна плата за 2006 рік - 928,91 грн., аналогічно тій, яка враховується з 01.01.2008 для розрахунку пенсії за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Перерахунок пенсій здійснюється за довідками про заробітну плату, які є у пенсійних справах, у розмірі втрати працездатності, визначеному органами МСЕК. Постановою передбачено збільшення мінімального розміру пенсії для учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою залежно від групи інвалідності, для дітей-інвалідів, а також додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З 1 січня 2012 додаткова пенсія інвалідам-ліквідаторам встановлена на рівні підвищень, які отримують інваліди війни, а саме - інвалідам 1 групи - 50 відсотків, інвалідам 2 групи - 40 відсотків, інвалідам 3 групи - 30 відсотків від прожиткового мінімуму для непрацездатних.

Розмір пенсійної виплати (з урахуванням всіх надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не може бути нижче: в інвалідів - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою 1 групи - 285 відсотків, 2 групи - 255 відсотків, 3 групи - 225 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У разі зміни прожиткового мінімуму, розмір пенсійної виплати перераховується.

Органами Пенсійного фонду перерахунки відповідно до цього Постановою проведені за документами пенсійних справ в грудні місяці, виплата пенсій зазначеній категорії громадян повинна проводитися з січня місяця 2012 року в нових розмірах.

Відповідно до чинного законодавства особі, яка має одночасно право на різні види пенсії, призначається один з її вибором.

Інвалідам-ліквідаторам 1 категорії, які отримують пенсію за Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про державну службу», «Про наукову і науково-технічної діяльності »,« Про службу в органах місцевого самоврядування»,« Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів »,« Про прокуратуру »та іншим законам України, крім Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з січня місяці 2012 року порядок обчислення основного розміру пенсії не змінився. Таким інвалідам-ліквідаторам 1 категорії з 1 січня 2012 року перераховуються розмір додаткової пенсії, який у відсотковому відношенні від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб становитиме:

1 група - з 01.01.2012 -50 відсотків;

2 група - з 01.01.2012 -40 відсотків;

3 група - з 01.01.2012 -30 відсотків.

Для перекладу на пенсію за Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» інваліду-ліквідатору 1 категорії необхідно звертатися управління Пенсійного фонду України за місцем проживання з письмовою заявою. Переклад з одного виду пенсії на інший здійснюється з дати подання заяви з усіма відсутніми документами, у тому числі довідкою про заробітну плату за роботу з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС встановленого зразка.

Інвалідам 1 категорії, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (евакуйованим, які проживали, працювали в зонах радіоактивного забруднення), розмір додаткової пенсії перераховується від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у таких розмірах:

1 група - з 01.01.2012 - 30 відсотків, з 01.07.2012 - 36 відсотків;

2 група - з 01.01.2012 - 20 відсотків, з 01.07.2012 - 24 відсотки;

3 група - з 01.01.2012 - 15 відсотків, з 01.07.2012 - 18 відсотків.

Однією з соціальних гарантій людини є право на пенсійне забезпечення. Для здійснення цього права особа повинна виразити волевиявлення у формі звернення до органів УПФ, надавши всі необхідні документи, які підтверджують її право.

На думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що основними документами для проведення перерахунку пенсії є первинні документи про тривалість робочого дня та місця її виконання або довідки архіву Міністерства оборони України, які мають підтверджувати час, місце і тривалість робочого дня та довідки підприємств, установ, організацій - про заробітну плату. Підставою для перерахунку пенсії є довідка, видана підприємством, установою, організацією, де працювала особа, яка була призначена на військові збори, а підставою для проведення розрахунку заробітної плати за період в зоні відчуження являється первинні документи про нараховану заробітну плату, періоду та фактичної тривалості робочого дня і місяця її виконання. Дана довідка буда надана відповідачу.

Таким чином, суд першої інстанції не допустив порушення норм матеріального та процесуального права, а повно та всебічно дослідив обставини справи, дав їм відповідну правову оцінку, правильно встановив характер спірних правовідносин і для їх вирішення правильно застосував норми матеріального права.

Колегія суддів апеляційного суду вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська - залишити без задоволення, а постанову Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 26.06.2013 - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212, ч.5 ст. 254 КАС України.

Головуючий: Ю.В. Дурасова

Суддя: Л.М. Нагорна

Суддя: І.Ю. Богданенко