29 жовтня 2013 року Справа № 9104/6596/12
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі :
головуючого судді Святецького В.В.
суддів Довгополова О.М., Гудима Л.Я.,
з участю секретаря судового засідання Шуптар Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Берегівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2011 року у справі за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства ,,Берегівський радіозавод" до Берегівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
21 березня 2011 року публічне акціонерне товариство (ПАТ) ,,Берегівський радіозавод" звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Берегівської об'єднаної державної податкової інспекції (ОДПІ) Закарпатської області від 18 лютого 2011 року № 0000062340/0.
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2011 року позовні вимоги задоволенні в повному обсязі.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, Берегівська ОДПІ подала апеляційну скаргу, оскільки вважає, що постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права.
В апеляційній скарзі зазначає, що суд першої інстанції не звернув уваги на доводи податкового органу про те, що визначальним фактором при формуванні платником податку на додану вартість податкового кредиту є факт придбання (виготовлення) ним товарів та послуг чи придбання основних фондів; використання придбаних товарів (послуг) чи основних фондів в оподатковуваних операціях в межах господарської діяльності платника податків.
Оскільки при безоплатному отриманні імпортних товарів відсутній факт придбання товарів, а тому, на думку податкового органу, відсутнє право на податковий кредит по таких імпортних товарах.
З огляду на викладене, податковий орган просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Представник податкового органу в судовому засіданні апеляційного суду підтримав вимоги апеляційної скарги та просить їх задовольнити в повному обсязі.
Представник позивача заперечив вимоги апеляційної скарги та просить залишити скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, апеляційний суд вважає, що скарга не належить до задоволення з таких підстав.
Суд першої інстанції встановив, що за наслідками позапланової виїзної перевірки ПАТ ,,Берегівський радіозавод" Берегівська ОДПІ прийняла податкове повідомлення-рішення №0000062340/0 від 18 лютого 2011 року, яким товариству зменшено бюджетне відшкодування по ПДВ за грудень 2010 року на суму 293 389, 00 грн..
Висновки податкового органу базуються на тому, що товариство на порушення вимог підпункту 7.4.1 пункту 7.4. статті 7 Закону України ,,Про податок на додану вартість" безпідставно віднесло до складу податкового кредиту за листопад 2010 року ПДВ в розмірі 293389,00 грн..
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач правомірно сформував податковий кредит за листопад 2010 року по господарських операціях з імпорту товарів.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку апеляційного суду, відповідають фактичним обставинам справи, нормам матеріального права та є вірними.
З матеріалів справи суд вбачає, що на виконання укладеного між позивачем та угорською фірмою ,,Соrроrаtion Нungary Kft" договору оренди б/н від 22 березня 2006 року та додаткової угоди до договору оренди від 05 червня 2007 року, згідно вантажно-митних декларацій підприємством позивача на безоплатній основі, на умовах оперативного лізингу ввезено вироби з гофрованого картону для пакування комплектів електричних кабелів легкових автомобілів, а також вироби з паперової маси, картон для відокремлення готового виробу, вироби з гофрованого картону для пакування, меблі металеві для виробництва, вироби з чорних металів. При ввезені зазначених товарів товариство сплатило ПДВ в сумі 293 388, 67 грн. та віднесло цю суму ПДВ до податкового кредиту за листопад 2010 року.
Факт сплати позивачем суми ПДВ у розмірі 293 389, 00 грн. при імпорті на митну територію України гофрованого картону та паперової маси для виготовлення комплектів електричних кабелів легкових автомобілів на умовах оперативного лізингу відповідачем не заперечується.
Спірні правовідносини регулювались чинним на той час Законом України від 03.04.1997 року № 168/97-ВР ,,Про податок на додану вартість" (надалі -Закон № 168/97-ВР).
Відповідно до підпункту 3.1.2 пункту 3.1 статті 3 Закону №168/97-ВР об'єктом оподаткування є операції платників податку з ввезення товарів (супутніх послуг) у митному режимі імпорту або реімпорту. З метою оподаткування до імпорту також прирівнюється: ввезення з-за меж митного кордону України на митну територію України товарів (супутніх послуг) за договорами лізингу (оренди) (у тому числі у разі повернення об'єкта лізингу лізингодавцю-резиденту або іншій особі за дорученням такого лізингодавця), застави, та іншими договорами, які не передбачають передання права власності на такі товари (майно) або передбачають їх обмін на корпоративні права чи цінні папери, у тому числі якщо таке ввезення пов'язане із поверненням товарів у зв'зку з припиненням дії зазначених договорів.
За змістом підпункту 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону №168/97-ВР податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Відповідно до п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону №168/97-ВР сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з п.п.7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з п.п.7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно з п.п.7.7.2 п.7.7 ст.7 цього Закону якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту кожного наступного податкового періоду лише в частині суми податку фактично сплаченої отримувачем постачальникам товарів (послуг) та при імпорті і включається до розрахунку бюджетного відшкодування наступного звітного періоду.
Як визначено у п.п.7.7.3 п.7.7 ст.7 вказаного Закону, платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.
Відповідно до п.п. ,,б" п.10.1 ст.10 Закону №168/97-ВР особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку до бюджету, є митний орган при справлянні податку з осіб, визначених у пункті 2.4 статті 2 цього Закону.
У п.2.4 ст.2 цього Закону № 168/97-ВР зазначено, що платником податку є будь-яка особа, що імпортує товари (супутні послуги) на митну територію України для їх використання або споживання на митній території України, незалежно від того, який режим оподаткування вона використовує згідно із законодавством.
Датою виникнення податкових зобов'язань при імпорті є дата подання митної декларації із зазначенням у ній суми податку, що підлягає сплаті (пп.7.3.6 п.7.3 ст.7 Закону № 168/97-ВР).
Отже, за Законом № 168/97-ВР ввезення імпортного майна для його використання на митній території України має наслідком нарахування і сплату податку на додану вартість. Згідно з п.п.7.5.2 п.7.5 ст.7 Закону №168/97-ВР для операцій із імпорту товарів (супутніх послуг) та по поставці послуг нерезидентом на митній території України датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата сплати податку по податкових зобов'язаннях згідно з підпунктом 7.3.6 цієї статті.
У відповідності п.п.7.2.7 п.7.2 ст.7 цього Закону у разі імпорту товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на отримання податкового кредиту, вважається вантажна митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку на додану вартість.
Факт сплати позивачем до бюджету податку на додану вартість підтверджується вантажними митними деклараціями. При цьому в усіх вантажних митних деклараціях визначений митний режим ІМ 40 (імпорт).
Судом першої інстанції встановлено, що імпортовані матеріальні цінності (основні засоби) використовуються в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
На підставі викладеного, апеляційний суд визнає вірними та обґрунтованими висновки суду першої інстанції щодо правомірності віднесення позивачем до складу податкового кредиту за листопад 2010 року сум ПДВ в розмірі 293 389, 00 грн. по господарських операціях з імпорту товарів, оскільки Закон № 168/97-ВР не містить заборони на відображення податкового кредиту за таких обставин.
Наведе спростовує доводи апеляційної скарги щодо невідповідності постанови суду першої інстанції нормам матеріального та процесуального права.
В силу ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення з одних лише формальних міркувань.
Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд визнає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив обставини справи та ухвалив законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги їх не спростовують, а тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.
Керуючись ч.3 ст. 160, ст. 195, ст. 196, п. 1 ч. 1 ст.198, ст. ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
апеляційну скаргу Берегівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області залишити без задоволення, а постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2011 року у справі № 2а-0770/849/11 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Ухвала в повному обсязі складена 04 листопада 2013 року.
Головуючий суддя В.В. Святецький
Судді О.М. Довгополов
Л.Я. Гудим