73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
07 листопада 2013 р. Справа № 821/3750/13-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Великоолександрівського міжрайонного прокурора Херсонської області до Великоолександрівської районної державної адміністрації Херсонської області, третя особа - Відділ Держземагенства у Великоолександрівському районі Херсонської області про визнання протиправними та скасування розпорядження,
встановив:
Великоолександрівський міжрайонний прокурор Херсонської області звернувся до суду з адміністративним позовом до Великоолександрівської районної державної адміністрації Херсонської області, третя особа - Відділ Держземагенства у Великоолександрівському районі Херсонської області про визнання протиправними та скасування розпорядження.
В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що Розпорядження №747 від 20.08.2012, яким надано дозвіл громадській організації "Відродження" на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення для сінокосіння і випасання худоби та розпорядження №840 від 02.10.2012, яким надано дозвіл спілці власників ВРХ «Надія» на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення (пасовища) прийняті с порушенням законодавства, тому просить скасувати.
Також позивач вказує, що на ці розпорядження внесено Голові Херсонської обласної державної адміністрації подання від 26.07.2013 р. № 05/3-539вих-13. 06 вересня 2013 року подання прокурора частково відхилено, що і стало підставою для звернення прокурора до суду із даним позовом.
Прокурор надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача та третьої особи в судове засідання не з'явилися. Про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Заперечення на адміністративний позов у встановлений строк не подали.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне: відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-XII, предметом нагляду за додержанням і застосуванням законів є відповідність актів, які видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, вимогам Конституції України та чинним законам.
Статтею 23 Закону "Про прокуратуру" передбачено, що у разі відхилення подання в цілому чи частково або неповідомлення прокурора про результати розгляду подання, а також якщо подання не вносилося, прокурор може звернутися до суду щодо визнання протиправним рішення чи окремих його положень і щодо скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.
Великоолександрівською міжрайонною прокуратурою проведено перевірку додержання Великоолександрівською районною державною адміністрацією вимог законодавства при розпорядженні земельними ділянками сільськогосподарського призначення встановлено, що 20.08.2012 року головою Великоолександрівської районної державної адміністрації видано розпорядження № 748, яким надано дозвіл громадській організації "Таврія" на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення для сінокосіння та випасання худоби орієнтованою площею 62,5 га на умовах оренди терміном на 25 років із земель запасу на території Брускинської сільської ради.
Також 20.08.2012 року прийнято Розпорядження № 747, яким надано дозвіл громадській організації "Відродження" на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення для сінокосіння та випасання худоби орієнтованою площею 59,4 га на умовах оренди терміном на 25 років із земель запасу на території Брускинської сільської ради.
За наслідками перевірки прокуратурою Херсонської області винесено подання на адресу голови Херсонської обласної державної адміністрації з вимогою щодо вжиття заходів щодо скасування розпоряджень.
Відповідно до ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Згідно зі ст. 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999 № 586-XIV, розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
06 вересня 2013 року Херсонською обласної державною адміністрацією надано відповідь на подання, в якому вказано, що подання задоволено частково. В частині скасування Розпоряджень № 747 та 748 від 20.08.2012 р. подання відхилено у зв'язку з прийняттям 22 березня 2012 року Брускинською сільською радою Великоолександрівського району Херсонської області рішення № 188 від «Про легалізацію спілок власників ВРХ».
Частиною 1 статті 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ч. 2 статті 93 Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2768-III, земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Згідно з частиною 2 статті 5 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 № 161-XIV, громадяни і юридичні особи України, іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи, міжнародні об'єднання та організації, а також іноземні держави.
Статтею 116 Земельного Кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про об'єднання громадян" від 16.06.1992 № 2460-XII легалізація (офіційне визнання) об'єднань громадян є обов'язковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування.
Діяльність об'єднань громадян, які не легалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною.
Згідно витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 03.07.2013 року №16748574 та № 6748531, які містяться в матеріалах справи, зазначені спілки не зареєстровані як юридичні особи, відомості про вищезазначені спілки в Реєстрі відсутні.
Також в матеріалах справи наявна відповідь Великоолександрівського районного управління юстиції від 03.07.2013 №01-10/589 спілки власників ВРХ «Таврія», «Відродження», які знаходяться на території Брускинської сільської ради у Великоолександрівському районному управлінні юстиції процедуру реєстрації (легалізації) не проходили.
Отже, Великоолександрівською районної державною адміністрацією надано дозвіл на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення для сінокосіння і випасання худоби об'єднанням громадян, які не набули статусу юридичної особи та не є учасниками цивільно-правових відносин, чим порушено норми чинного законодавства України.
Серед критеріїв оцінювання судом рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, є принцип законності, що закріплений у ч.2 ст.19 Конституції України, відповідно до якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Позивач по справі довів правомірність своїх вимог, у досліджуваних судом відносинах.
Суд вважає, що в даному випадку Відповідачем не надано належних, допустимих доказів правомірності своїх дій та не доведено їх законність.
У зв'язку з цим, суд, аналізуючи викладене приходить до висновку, що позов Великоолександрівського міжрайонного прокурора до Велькоолександрівської районної державної адміністрації, третя особа - Відділ Держземагенства у Великоолександрівського району про визнання протиправними та скасування розпорядження підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 17, 18, 19, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядженням голови Зеликоолександрівської районної державної адміністрації від 20.08.2012 №747 «Про надання дозволу громадській організації «Відродження» на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення на умовах оренди земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби на території Брускинської сільської ради», яким надано дозвіл громадській організації Відродження» на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення для сінокосіння і випасання худоби орієнтовною площею 59,4 га. (в тому числі 24,9 га. пасовищ вартістю 17 954,15 грн.) на умовах оренди терміном на 25 років із земель запасу на території Брускинської сільської ради.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Великоолександрівської районної державної адміністрації від 20.08.2012 №748 «Про надання дозволу громадській організації «Таврія» на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення на умовах оренди земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби на території Брускинської сільської ради», яким надано дозвіл громадській організації «Таврія» розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення для сінокосіння і випасання худоби орієнтовною площею 62,5 га. (в тому числі 44,1 га. пасовищ вартістю 31 798,31 грн.) на умовах оренди терміном на 25 років із земель запасу на території Брускинської сільської ради.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Василяка Д.К.
кат. 6.2.1