Справа № 127/15223/13-ц
Провадження № 2/127/4938/13
Вступна та резолютивна частини
28.10.2013 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
у складі головуючого - судді Романчук Р. В.
при секретарі Алексюк В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Вінницького міського суду Вінницької області цивільну справу за позовною заявою Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про знесення самочинно розпочатого будівництва,-
Позов задовольнити.
Знести самочинно збудований погреб і фундамент для будівництва гаража розміром 5,25 м х 3,4 м, звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 17, 35 кв. м. на прибудинковій території будинку АДРЕСА_1 та привести земельну ділянку до первинного стану (згідно викопіювання з чергового плану м. Вінниці та фотоматеріалів) за рахунок ОСОБА_1, проживаючої АДРЕСА_1.
Стягнути з ОСОБА_1 (проживаючої АДРЕСА_1) на користь Вінницької міської ради понесені та документально підтверджені судові витрати в розмірі 114 грн. 70 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Вінницької області через Вінницький міський суд Вінницької області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повне рішення буде виготовлено 01.11.2013 р.
Справа № 127/15223/13-ц
Провадження № 2/127/4938/13
28.10.2013 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
у складі головуючого - судді Романчук Р. В.
при секретарі Алексюк В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Вінницького міського суду Вінницької області цивільну справу за позовною заявою Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про знесення самочинно розпочатого будівництва,-
Вінницька міська рада звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 про знесення самочинно розпочатого будівництва, мотивуючи позовні вимоги тим, що при перевірці містобудівної ситуації, в межах реагування на скаргу мешканців будинку АДРЕСА_1, встановлено, що ОСОБА_1 самочинно, без затвердженої у встановленому порядку проектної документації виконує будівельні роботи з будівництва погреба з гаражем на прибудинковій території будинку АДРЕСА_1. Виконавчим органом Вінницької міської ради ОСОБА_1 20.09.2011 року було надано попередження про припинення самочинного будівництва та приведення прибудинкової території в первинний стан. Департаментом архітектури містобудування та кадастру Вінницької міської ради було здійснено комісійне обстеження прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку АДРЕСА_1, що підтверджується актом від 05.11.2012 року. В ході перевірки встановленого, що ОСОБА_1 вимоги попередження від 20.09.2011 року щодо припинення будівельних робіт не виконала. На час обстеження, виконано будівельні роботи з влаштування підвалу із залізобетонним перекриттям та фундаменту розміром 5,25 м х 3,4 м під будівництво гаража. Листом інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Вінницькій області №07-15-177 від 30.01.2013 року повідомлено ОСОБА_1, що за виконання самочинних будівельних робіт її притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу та попереджено про необхідність приведення об'єкта до вимог чинного законодавства. Згідно протоколу ІДАБК від 16.11.2011 року та постанови №1030 від 16.11.2011 року ОСОБА_1 сплатила штраф у розмірі 170 грн., чим підтвердила та визнала факт самочинного будівництва. Вінницькою міською радою, в межах повноважень передбачених ст. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", не приймались будь-які рішення щодо надання ОСОБА_1 у власність чи користування земельної ділянки площею 18 кв. м біля будинку АДРЕСА_1. Реєстрація права власності чи користування земельною ділянкою не здійснювалась, тому земельна ділянка вважається самовільно зайнятою. Земельна ділянка, де відповідач здійснила самочинне будівництво, належить територіальній громаді м. Вінниці. Просить позов задовольнити.
Представник позивача Люльчак Л.П. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з наведених у позові підстав та суду пояснила, що відповідач самочинно розпочала будівництво гаража, а саме, збудувала погріб та фундамент розміром 5,25 м х 3,4 м під будівництво гаража біля будинку АДРЕСА_1, за що її було притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу. На адресу Вінницької міської ради постійно надходять скарги на дії відповідача з приводу самочинного будівництва. Просить позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та пояснила, що оскільки вона продала будинок в селі, то в виникла потреба збудувати гараж та погреб. Будівництво розпочали на місці, де раніше знаходився гараж. Вважає, що жодних порушень вона не допускає, будівництво нікому не заважає, лише одна сусідка звертається зі скаргами. Просить в позові відмовити.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, оцінивши докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 10, п. п. 34, 42 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції та повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються зокрема, питання регулювання земельних відносин. До виключної компетенції міських рад належить затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації.
Відповідно до ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад.
Відповідно до положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про основи містобудування", Закону України "Про архітектурну діяльність", Вінницька міська рада, як представницький орган відповідної територіальної громади наділений повноваженнями по здійсненню державного регулювання у сфері містобудування, яке окрім іншого, включає до свого складу контроль за дотриманням законодавства у сфері містобудування, державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови населених пунктів, вихідних даних, затвердженої містобудівної документації та проектів конкретних об'єктів, раціональним використанням територіальних і матеріальних ресурсів при проектуванні та будівництві.
Згідно ст.ст. 26, 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації та отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки.
Відповідно до ст. 376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети або без відповідного документу, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотним порушенням будівельних норм і правил. У разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову. Якщо проведення такої перебудови являється не можливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво. Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, зобов'язана відшкодувати витрати, пов'язані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.
З роз'яснень, які містяться в постанові Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30.03.2012 року №6 "Про практику застосування судами ст. 376 ЦК України (про правовий режим самочинного будівництва)" вбачається, що самочинним вважається будівництво житлового будинку, будівлі, споруди, іншого нерухомого майна, якщо вони збудовані (будуються) на земельній ділянці, що не була відведена особі, яка здійснює будівництво; або відведена не для цієї мети; або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту; або з істотним порушенням будівельних норм і правил.
Згідно ст. 83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають, зокрема, усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
Відповідно до ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст. 212 ЗК України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Згідно положень ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 самочинно розпочала будівництво гаража, а саме, збудувала погріб та фундамент розміром 5,25 м х 3,4 м під будівництво гаража біля будинку АДРЕСА_1.
Департаментом архітектури, містобудування та кадастру Вінницької міської ради 20.09.2011 року направлено на адресу ОСОБА_1 вимогу про негайне припинення будівельних робіт з будівництва гаражу з погребом біля будинку АДРЕСА_1 з приведенням об'єкта самочинного будівництва до вимог чинного законодавства.
Департаментом архітектури, містобудування та кадастру Вінницької міської ради здійснено комісійне обстеження прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку АДРЕСА_1, що підтверджується актом від 05.11.2012 року.
Згідно акту комісії Департаменту архітектури, містобудування та кадастру Вінницької міської ради від 05.11.2012 року встановлено, що відповідач вимоги письмового попередження не виконала, самочинно виконує будівельні роботи з будівництва гаража та погребу в районі житлового багатоквартирного будинку АДРЕСА_1. На час обстеження ОСОБА_1 виконала будівельні роботи з влаштування підвалу з залізобетонним перекриттям та фундаменту розміром 5,25 х 3,4 під будівництво гаража.
16.11.2011 року інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю у Вінницькій області складено протокол про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 96 КУпАП за самовільне, без затвердженої у встановленому законодавством порядку, проектної документації виконання будівельних робіт з будівництва погреба з гаражем на прибудинковій території будинку АДРЕСА_1.
Як вбачається з Постанови №1030 від 16.11.2011 р. Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю у Вінницькій області за самовільне виконання вищевказаних робіт ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності у виді штрафу в розмірі 170 грн. З квитанції від 21.11.2011 р. вбачається, що штраф відповідачем сплачено.
З листа Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Вінницькій області від 30.01.2013 р. №07-15-177 вбачається, що при повторній перевірці 25.01.2013 року виконання будь-яких будівельних робіт ОСОБА_1 з моменту останньої перевірки в 2011 році по даний час не зафіксовано.
Вінницькою міською радою, в межах повноважень передбачених ст. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", не приймались будь-які рішення щодо надання ОСОБА_1 у власність чи користування земельної ділянки площею 18 кв. м біля будинку АДРЕСА_1. Реєстрація права власності чи користування земельною ділянкою не здійснювалась, Правовстановлюючих документів на земельну ділянку у відповідача немає.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст. ст. 10, 60 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Позивач довів обставини, на які посилався як на підставу своїх позовних вимог, надав суду докази, що підтверджують його позовні вимоги, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 212-215 ЦПК України,-
Позов задовольнити.
Знести самочинно збудований погреб і фундамент для будівництва гаража розміром 5,25 м х 3,4 м, звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 17, 35 кв. м. на прибудинковій території будинку АДРЕСА_1 та привести земельну ділянку до первинного стану (згідно викопіювання з чергового плану м. Вінниці та фотоматеріалів) за рахунок ОСОБА_1, проживаючої АДРЕСА_1.
Стягнути з ОСОБА_1 (проживаючої АДРЕСА_1) на користь Вінницької міської ради понесені та документально підтверджені судові витрати в розмірі 114 грн. 70 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Вінницької області через Вінницький міський суд Вінницької області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.