Справа № 115/4724/13-а
Провадження № 2-а/115/146/2013
Іменем України
"13" листопада 2013 р. м. Саки
Сакський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим у складі:
судді Дахневич О.Д.
за участю секретаря Карімової Е.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим про визнання протиправними дій, зобов'язання провести перерахунок пенсії,
21 серпня 2013 року позивач звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, просив: визнати протиправною дії (бездіяльність) щодо нарахування йому пенсії виходячи з середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням з військової служби; визнати протиправною відмову включити до грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, щомісячну додаткову грошову винагороду військовослужбовцям, які проходять військову службу на посадах льотного складу згідно постанови КМУ від 22 вересня 2010 року № 889; зобов'язати нарахувати та виплатити пенсію виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям льотного складу, премії в розмірах, установлених законодавством відповідно до вимог ч. 3 ст. 43 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та виплатити недоплачену різницю пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Свої вимоги мотивує тим, що у вересні 2011 року був звільнений з військової служби та поставлений на пенсійний облік до Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим. На час звільнення його грошове забезпечення, включаючи основні та додаткові види, складало загальну суму 8 291 грн. 00 коп. 22 вересня 2010 року на підставі постанови КМУ № 899 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій" було запроваджено щомісячну додаткову грошову винагороду військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) льотного складу Збройних Сил. Він отримував зазначену додаткову грошову винагороду, вона є додатковим видом грошового забезпечення, проте відповідач не врахував її при призначенні пенсії, не зважаючи на його письмове звернення не проводить її перерахунок. Крім того, відповідач діючи у порушення ст. 43 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції закону яка діяла на час його звільнення з військової служби та призначення пенсії, незаконно керуючись п.7 постанови КМ України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" та п. 1 постанови КМ України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 для обчислення пенсії використав розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Він звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії, проте листом від 28 березня 2013 року йому було відмовлено в цьому. На зазначених підставах просив задовольнити його позовні вимоги.
У судовому засіданні позивач позов підтримав повністю, пояснив у відповідності до викладеного в позові. Додав, що про порушення своїх прав дізнався у березні 2013 року, одразу звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, але йому було відмовлено. Тому вважає, що строк звернення до суду із адміністративним позовом не пропустив.
Представник відповідача Рамазанов А.Е. у судовому засіданні проти задоволення позову заперечив. Пояснив у відповідності до заперечень проти позову (а.с.35-37). Додав, що пенсія відповідачу була нарахована та виплачується у розмірі та порядку, встановленому діючим законодавством. Грошова винагорода військовослужбовцям, які проходять військову службу на посадах льотного складу є самостійною виплатою, як наслідок не належить до додаткових видів грошового забезпечення. Крім того, постанова КМУ № 889 від 22 вересня 2010 року, на яку посилається позивач, не розповсюджує свою дію на військову частину, в який проходив службу позивач, згідно додатку до постанови. Також наполягав на застосуванні наслідків пропуску строків звернення до суду, посилаючись на те, що про порушення своїх прав позивач дізнався у вересні 2011 року, коли звільнявся , що підтверджується його підписом в поданні про призначення пенсії.
Вислухавши пояснення сторін, перевіривши та дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.
Судом встановлено, що наказом командира в/ч А 1100 від 29 вересня 2011 року № 186 майора ОСОБА_1, командира авіаційного загону авіаційної ексадрільї військової частини А 1100, звільнено з військової служби у запас за пп. "д", п. 6 ст. 26 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу" (а.с.20).
З пояснень позивача, які не заперечив відповідач, вбачається, що з 30 вересня 2011 року йому було призначено довічно пенсію в розмірі 3 040 грн. 33 коп. виходячи із грошового забезпечення в розмірі 3 663 грн. 05 коп.
У подальшому пенсія була підвищена на підставі постанови КМ України від 23 квітня 2012 року № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"".
Як слідує із пояснень сторін та письмових доказів при проведенні розрахунку пенсії позивачу щомісячна додаткова грошова винагорода відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 врахована не була.
Позивач звертався до ГУПФУ в АР Крим із заявою про проведення перерахунку пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи щомісячну додаткову грошову винагороду військовослужбовцям льотного складу, вказана заява була отримана відповідачем 19 березня 2013 року.
Листом № 705/Е-11 від 29 березня 2013 року Головне управління Пенсійного фонду України в АР Крим повідомило позивачу про законність визначення суми грошового забезпечення для обчислення пенсії, виходячи з середньої суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за останні 24 місяці підряд перед звільненням.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування,їх посадові та службові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотримання принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно з положеннями п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій" з 01 жовтня 2010 року встановлено щомісячну додаткову грошову винагороду в розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення:
- військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які займають посади у Військово-Морських Силах Збройних Сил та Морській охороні Державної прикордонної служби, посади у військових частинах, підрозділах, закладах, установах та організаціях Збройних Сил (за переліком згідно з додатком), посади наземних авіаційних спеціалістів, що забезпечують безпеку польотів літаків та вертольотів, у військових частинах і підрозділах Повітряних Сил та Сухопутних військ Збройних Сил, посади у військових частинах і підрозділах високомобільних десантних військ та спеціального призначення Збройних Сил, і військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) льотного складу Збройних Сил, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та Державної прикордонної служби;
- особам начальницького складу, які проходять службу на посадах льотного складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій.
Граничні розміри, порядок та умови виплати щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої пунктом 1 цієї постанови, визначаються Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством надзвичайних ситуацій та Адміністрацією Державної прикордонної служби за погодженням з Міністерством соціальної політики і Міністерством фінансів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.
На виконання цієї постанови Міністром оборони України видано Наказ № 595 від 15 листопада 2010 року, яким встановлені граничні розміри додаткової грошової винагороди.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебував на військовій службі у військовій частині А 1100 на посаді командира авіаційного загону авіаційної ексадрільї та отримував щомісячну додаткову грошову винагороду за посадою льотного складу у розмірі від 20 до 100 % місячного грошового забезпечення.
Таким чином, зазначену додаткову грошову допомогу запроваджено Кабінетом Міністрів України, що є підставою для перерахунку пенсії позивачу, як наслідок позов у цій частині підлягає задоволенню.
Разом з цим, суд вважає необґрунтованими позовні вимоги щодо перерахунку пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням з наступних підстав.
Частиною 3 ст. 43 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, проценту надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством.
Відповідно до пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членів їх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат) установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Постанова Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 не суперечить положенням статті 43 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", оскільки вказаним Порядком лише роз'яснюється, як саме обраховуються середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за останньою штатною посадою перед звільненням.
Частиною 3 ст. 43 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" не передбачено, що розмір грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням повинен визначатися за останній місяць чи будь який інший термін. Тому пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 конкретизовано, як саме визначається розмір грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
З урахуванням викладеного суд вважає безпідставним твердження позивача щодо протиправності дій відповідача щодо нарахування позивачу пенсії, виходячи із середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяця перед звільненням.
Судом безспірно встановлено, що відомості про виплату позивачу спірної щомісячної додаткової грошової винагороди відповідними особами відповідачу при проведенні обрахування пенсії надані не були. Довідку про нарахування вказаної винагороди позивач подав відповідачу разом із заявою про проведення нарахування пенсії лише 19 березня 2013 року. Саме з 19 березня 2013 року підлягає захисту порушене право позивача.
Посилання представника відповідача на застосування строків пропуску звернення до суду, оскільки про порушення свого права позивач дізнався ще в 2011 році, підписуючи подання про призначення пенсії, судом не приймаються, оскільки з наданого подання не вбачається які саме види грошового забезпечення було враховано для нарахування пенсії позивачу.
На підставі викладеного, відповідно із ст.ст. 9, 15 ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх родини", ст. ст. 2, 10, 43 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких осіб", керуючись ст.ст. 11, 160-163 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим щодо включення до грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого нараховується пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в АР Крим включити до грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого нараховується пенсія, щомісячну додаткову грошову винагороду у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889, починаючи з 19 березня 2013 року.
У задоволенні решти позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови
Суддя Дахневич О. Д.