Ухвала від 06.11.2013 по справі 1570/5425/2012

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2013 р.Справа № 1570/5425/2012

Категорія: 2.3 Головуючий в 1 інстанції: Самойлюк Г. П.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Кравець О.О.

судді -Домусчі С.Д.

судді -Шеметенко Л.П.

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27.09.2012 р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 ,що діє в своїх інтересах та в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_5 до Державної податкової служби України , Любашівської міжрайонної Державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2012 р. було відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_4, що діє в своїх інтересах та в інтересах своїх малолітніх синів ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до Державної податкової служби України та Любашівської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області про зобов'язання Державної податкової служби України не вносити інформацію до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків; зобов'язання Державної податкової служби України зберегти форму обліку платників податків - за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та за місцем реєстрації, згідно ст.ст.28,294,296 ЦК України; зобов'язання Любашівської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області здійснювати в подальшому облік позивачів, як платників податків за раніше встановленими формами обліку без застосування цифрового ідентифікатора та ведення обліку платника податків без використання серії на номеру паспорту (за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та за місцем реєстрації); зобов'язати Любашівської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області не вносити інформацію про позивачів до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів; зобов'язати Любашівської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області проставити відмітку у паспортах позивачів відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою; зобов'язання Любашівської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області видати ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 довідку з текстом: "Має право здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора" та завірити підпис відповідальної особи круглою гербовою печаткою" та зобов'язання Любашівської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області після отримання ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 паспорта громадянина України внести на стор.7 або 8, або 9 запис пр наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора та завірити підпис відповідальної особи круглою гербовою печаткою.

Не погоджуючись з постановою суду ОСОБА_4 подала апеляційну скаргу, в якій вважає вказану постанову прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов .

Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст.34 -39 КАС України.

Апеляційний суд, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що вона не підлягає задоволенню за наступних обставин:

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.2,3 ст.154 СК України батьки мають право звертатися до суду, органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадських організацій за захистом прав та інтересів дитини, а також непрацездатних сина, дочки як їх законні представники без спеціальних на те повноважень. Батьки мають право звернутися за захистом прав та інтересів дітей і тоді, коли відповідно до закону вони самі мають право звернутися за таким захистом.

Згідно ч. 4 ст. 56 КАС України права, свободи та інтереси малолітніх та неповнолітніх осіб, які не досягли віку, з якого настає адміністративна процесуальна дієздатність, а також недієздатних фізичних осіб захищають у суді їхні законні представники - батьки, усиновлювачі, опікуни, піклувальники чи інші особи, визначені законом.

Згідно із ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки, збори в порядку та розмірах, встановлених законом.

Правовідносини між сторонами врегульовані Податковим кодексом України від 2 грудня 2010 року №2755-VI та Положенням про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженим наказом Державної податкової служби України № 954 від 17.12.2010 р.

Відповідно до п.п. 63.5, 63.6 ст. 63 Податкового кодексу України всі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються в органах державної податкової служби шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, визначеному цим Кодексом. Облік платників податків в органах державної податкової служби ведеться за податковими номерами. Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться за прізвищем, ім'ям, по-батькові і серією та номером діючого паспорта. У паспортах зазначених осіб органами державної податкової служби робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.

Судом 1-ої інстанції було встановлено, що ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 є прихожанами Свято-Архангело-Михайлівської церкви Православної парафії Одеської Єпархії Української православної церкви смт. Любашівка Одеської області .

22.10.2011 року ОСОБА_4, що діє в своїх інтересах та в інтересах своїх малолітніх синів ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 звернулася до Любашівської МДПІ Одеської області із заявами, в яких зазначила, що вони за своїми релігійними переконаннями просять в подальшому здійснювати облік, як платників податків за раніше встановленими формами обліку без застосування цифрового ідентифікатора (за прізвищем, ім'ям та по-батькові та за місцем проживання), не вносити інформацію про неї та дітей до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів, а також проставити у її паспорті відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без номера облікової картки та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою, а дітям видати відповідні довідки .

Цього ж дня позивач звернулася до Державної податкової адміністрації України із заявами, в яких зазначила про те, що вона та її діти за своїми релігійними переконаннями не можуть і не хочуть користуватися електронним цифровим ім'ям - індивідуальним цифровим кодифікатором, відмовляються від цифрового кодифікатора та просить не вносити інформацію про неї та її дітей до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та зберегти форму обліку платників податків (за прізвищем, іменем та по - батькові, роком народження), про що офіційно повідомила Любашівську МДПІ Одеської області

Листами Любашівської МДПІ Одеської області № №1336099/9/31-018; 13576/9/31-018; 13698/9/31-018; 13700/9/31-018; 13677/9/31-018 від 02.12.2011 року, від 02.12.2011 року, а також листами Державної податкової служби України (від 05.12.2011р. за №№2229/н/18-8014, 1216/н/18-8014, 2221/н/18-8014) позивача повідомлено, що Податковим кодексом України запроваджено облік всіх фізичних осіб-платників податків без використання ідентифікаційних номерів. Фізична особа-платник податків, яка відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, для забезпечення її обліку як платника податків за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером паспорта, має особисто подати відповідному органу державної податкової служби повідомлення про таку відмову, пред'явити паспорт та у разі необхідності, інші документи. Стосовно відмови від присвоєння ідентифікаційного номера малолітнім дітям повідомлено, що дитина не має обов'язків по сплаті податків, не отримує доходів та не підпадає під визначення платників податків, а відповідно до Єдиного державного реєстру включаються відомості тільки про тих малолітніх дітей або неповнолітніх осіб, які мають об'єкти оподаткування та зобов'язані сплачувати податки. Реєстрація у Державному реєстрі малолітньої або неповнолітньої особи може бути здійснена на підставі облікової картки за формою №1ДР, поданої та підписаної такою особою або її батьками (усиновителями, піклунами). Якщо ж дитина через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття ідентифікаційного номера, то після досягнення нею 16-річного віку та отримання паспорта громадянина України, питання про унесення до її паспорта відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера може бути вирішено згідно з Порядком(а.с.15,21).

25 грудня 2011 року ОСОБА_4 надала до Любашівської МДПІ Одеської області повідомлення за формою № 1П фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від реєстраційного номера облікової картки платника податків, проте зазначене повідомлення листом Любашівської МДПІ Одеської області від 28.12.2011 року за № 14972 залишено без задоволення, у зв'язку з не заповненням усіх необхідних реквізитів, а саме: рядків 25-31 ("Місце роботи", "Телефон", "Паспорт фізичної особи". У вказаному повідомленні позивач здійснив відмітку про те, що з дією ст. 63 та ст. 70 Податкового кодексу України не згодний.

Апеляційний суд погоджується із висновком суду 1-ої інстанції ,щодо наявності підстав для відмови у задоволенні позову, так як ОСОБА_4 вимагала від податкового органу здійснення її податкового обліку в інший спосіб, ніж це передбачено законодавством, а саме: п.п. 63.5, 63.6 ст. 63 Податкового кодексу України та Розділами ІІІ та VIII Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженим наказом Державної податкової служби України № 954 від 17.12.2010 р. , яке передбачає облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта громадянина України.

Апеляційний суд вважає, що судом першої інстанції правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана правова оцінка, постановлене рішення суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми законів України та відповідає чинному законодавству.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні позивачем фактичних обставин і норм матеріального права.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Виходячи з цього, апеляційний суд доходить до висновку, що не має підстав в межах доводів апеляційної скарги для скасування чи зміни постанови суду 1-ої інстанції .

Керуючись ч.1 ст. 195, ст.197, п.1 ч.1. ст.198, 200, п.1 ч.1 ст. 205,ст. 206,210, 211, 212 , ч. 5 ст. 254 КАС України, апеляційний суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення , а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27.09.2012 р. - без змін .

Ухвала апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого Адміністративного Суду України шляхом подання касаційної скарги протягом 20 днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя пис/

Судді: