Постанова від 12.11.2013 по справі 823/3101/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2013 року справа № 823/3101/13-а

15 год. 01 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Гаврилюка В.О.,

секретар судового засідання - Будченко А.Ю,

за участю:

представників позивача - Гайдука М.В., Кошарного Г.І.,

відповідача - Суппер Н.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом колективного підприємства по будівництву автошляхів "Агрошляхбуд" до державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Жашківського районного управління юстиції Черкаської області Суппер Наталії Петрівни про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Колективне підприємство по будівництву автошляхів "Агрошляхбуд" подало позов, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить:

- визнати рішення державного реєстратора юридичних та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Жашківського районного управління юстиції Суппер Наталії Петрівни, що оформлені повідомленнями від 19 вересня 2013 року б.н. про залишення змін до установчих документів КП "Агрошляхбуд" без розгляду, протиправними;

- зобов'язати державного реєстратора юридичних та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Жашківського районного управління юстиції Суппер Наталію Петрівну провести державну реєстрацію змін до установчих документів КП "Агрошляхбуд", що викладені в новій редакції статуту, який затверджений рішенням загальних зборів засновників від 28 серпня 2012 року (протокол № 3).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до частини 3 статті 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", він звернувся до державного реєстратора Жашківської районної державної адміністрації Суппер Наталії Петрівни з проханням провести державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи колективного підприємства по будівництву автошляхів "Агрошляхбуд" та згідно частини 1 статті 29 цього Закону надав всі необхідні документи для проведення даної реєстрації. Повідомленням від 19 вересня 2013 року № б/н державний реєстратор залишила установчі документи в новій редакції без розгляду на підставі того, що документи подані не в повному обсязі. Тому позивач звернувся до суду та просить визнати дії державного реєстратора щодо відмови у вчиненні державної реєстрації змін до установчих КП "Агрошляхбуд" протиправними та провести державну реєстрацію змін до установчих документів КП "Агрошляхбуд".

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.

В письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач просила в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що відповідно до частини 11 статті 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" в день надходження документів видано повідомлення про залишення їх без розгляду від 19 вересня 2013 року № б/н, в якому вказані та обґрунтовані підстави залишення без розгляду, а саме - документи подані не в повному обсязі. Серед наданих позивачем документів відсутній документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів, що передбачено абзацом 3 частини 1 статті 29 вищевказаного Закону.

Відповідач в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав, викладених в письмових запереченнях.

Заслухавши пояснення представників позивача та особисто відповідача, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Судом встановлено, що 28 серпня 2012 р. відбулися загальні збори засновників колективного підприємства по будівництву автошляхів "Агрошляхбуд". Рішенням загальних зборів засновників склад засновників КП "Агрошляхбуд" змінено та виключено з числа засновників юридичні особи, які ліквідовані чи не надали повноважень по правонаступництву або виключені з державного реєстру з інших підстав.

Загальні збори засновників КП "Агрошляхбуд" проведені у відповідності до статуту КП "Агрошляхбуд" в редакції від 14 листопада 1994 року. Дане рішення оформлене протоколом № 3 від 28 серпня 2012 року.

19 вересня 2013 року керівник колективного підприємства по будівництву автошляхів "Агрошляхбуд" звернувся до державного реєстратора Жашківського районного управління юстиції Суппер Наталії Петрівни з проханням провести державну реєстрацію змін до установчих документів, які пов'язані зі зміною статуту даного підприємства, який був викладений у новій редакції та затверджений рішенням загальних зборів засновників - протокол № 3 від 28 серпня 2012 року, шляхом внесення до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідного запису.

Відповідно до опису документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору, позивач надав наступні документи: реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; рішення про внесення змін до установчих документі; два примірники нової редакції установчих документів; копію платіжного доручення з відміткою банку про сплату реєстраційного збору.

Повідомленням від 19 вересня 2013 року № б/н установчі документи в новій редакції, що подані для проведення державної реєстрації, залишені без розгляду на підставі того, що документи подані не в повному обсязі, оскільки відсутній документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15 травня 2003 року ( далі - Закон).

Відповідно до частини 1 статті 29 Закону, для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів та документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

Згідно частини 3 статті 29 Закону, у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) одного із таких документів: рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників); заяви фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників); заяви, договору, іншого документа про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства; рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.

Частиною 9 статті 29 Закону передбачено, що документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається поштовим відправленням) заявнику з відміткою про дату надходження документів. Дата надходження документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.

Частиною 11 статті 29 Закону передбачено, зокрема, що державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо документи подані не у повному обсязі.

Згідно письмових заперечень відповідача та її пояснень в судовому засіданні, документи подані позивачем для проведення державної реєстрації змін до установчих документів колективного підприємства по будівництву автошляхів "Агрошляхбуд", були залишені нею без розгляду в зв'язку з тим, що документи були подані не в повному обсязі, а саме був відсутній документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів.

Після подання документів позивачем, державний реєстратор здійснила опис документів, копія якого в день надходження документів була видана заявнику з відміткою про дату надходження документів, що відповідає вимогам частини 9 статті 29 Закону України.

Згідно зазначеного опису, позивачем не надавався документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів. Зазначене також підтверджується і поясненнями представників позивача в судовому засіданні.

На думку представників позивачів подавати окремий документ, який би підтверджував правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів не було необхідності, так як необхідні дані щодо правомочності прийняття рішення містяться в протоколі № 3 загальних зборів учасників колективного підприємства по будівництві автошляхів "Агрошляхбуд" від 28 серпня 2012 року, однак вказане не може бути прийняте судом до уваги, так як необхідність подання саме такого документу передбачена Законом.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

Враховуючи зазначене, суд вважає правомірним прийняття відповідачем рішення щодо залишення без розгляду документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів позивача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, в задоволенні яких необхідно відмовити.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.О. Гаврилюк

Постанова складена в повному обсязі 14.11.2013.